Nasrettin Hocayla Diğer Fermente İçecekler: Tepache

Aman hocam lütfen… Benimki latife sadece.
:grinning:

1 Beğeni

Başlık sahibinin affına sığınarak ;

Sanırım arkadaşımız bilinçli olarak forumu manipule etmeye çalışıyor. Yani ister istemez insan artık böyle düşünmeye başlıyor. Malesef facebook gruplarında uzun süre takılmadan kaynaklı bir zehirlenme olmuş. Keza orada herkes en iyi biracı, herkes en çok biliyor, herkesin verdiği bilgiler kesin doğru. Sağlığa zarar verecek tavsiyeleri bile su içer gibi veriyorlar.

Benim burada gözlemlediğim ise aynı alışkanlıklar devam edince tecrübeli üyeler tarafından düzeltilmeyi kaldıramama var. Bir kere burada her bildiğini unutup öğrenmeye açık şekilde bulunmak lazım. Ben doğru bildiğim onlarca uygulamanın ne kadar yanlış veya eksik olduğunu burada öğrendim. Ha ben okuyarak öğrendim için sürekli uyarılmak durumunda kalmadım.

Bir de forum yeni adrese geçme aşamasında facebookda aa nolmuş kapanmış mı, zaten burunları büyüktü, kavga etmişlerdir minvalinde yazışmalar görmüştüm. Muhtemelen forumdan uzaklaştırılan bir kaç ben bilirimciydi. Umarım arkadaşımızda o gruba dahil olmaz işin sonunda…

10 Beğeni

Kimseye ne yazsın ne yazmasın diyecek konumda değil kimse ve cümleye ama ile devam edince önceki kısmın hükmünü yitirdiğini de biliyorum ama şu an için bu konu kapanmıştır benim gözümde. Tüm samimiyetimle söylüyorum, umarım ne demek istediğimizi anlatabilmişizdir ve forumun üyelerinden biri olur biz de tüm bunları gülerek hatırlarız.

6 Beğeni

Ne kadar güzel ve doğru bir yaklaşım🙏 İstediğimiz şey; önceki forumdan dersler çıkartıp daha iyiye götürmek, bunlardan biri de bilgiye daha rahat bir şekilde ulaşabilmek için bilgi kirliliğini önlemek,gereksiz forum başlıkları, kişisel deneyimlerin hepsinin doğru olduğunu dikte edenleri uyarmak ve buna benzer bir sürü şey, hepberaber büyüyüp gelişiyoruz bu forum içinde…

3 Beğeni

Bugün, şişelenmesinin üzerinden 1 ay geçti ve 1 şişe daha açtım. Iıh, cık , olmamış bu. Adeta Churchill tabir edilen şeyi içiyormuş hissi uyandırdı. Başladığım şeyi bitirme huyu ile çocukluktan gelen tabağındakini bitirme terbiyesi birleşince, bardağı bitirmem gerektiği konusunda kendi baskımla karşılaştım. Sıvının sıcaklığının, oda sıcaklığına yakınsamasıyla daha içilebilir oldu sanki. Bilmiyorum, belki bitirmemi kolaylaştırmak için sinir sistemi bazı işler de çevirmiş olabilir.

İlk şişe şelalelesiyle de bu vesileyle tanışmış oldum. Olur da denemek isteyen çıkarsa, şişeleme şekeri kullanılmaması, olgulaştırma süresi ve koşulları ile güvenlik önlemlerine gereken hassasiyetin gösterilmesi hatırlatmasını tekrarlamak istiyorum.

11 Beğeni

E bu gayet güzel bir şey?

2 Beğeni

Niyet ve beklenti öyle olsa güzel de, öyle olmayınca :slight_smile:

1 Beğeni