Olcun DIPA Reçetesi

Ben C vitamini kullanımını Hop ağırlıklı biralardaki aroma kaybını azaltabilir mi acaba diye düşündüm. Zira geçmişte bunu deneyip başarıya ulaşan bir kaç kişi hatırlıyor gibiyim. 300 + şerbetçi otu kullanınca onun bir şekilde fıçıda kalmasını istiyor insan ancak zamanla o otlar uçuyor.

Bugun FG aldım. 1010 olmuş. Direk Cold crush’e davettim ettim. C.tesi öğlene kadar ki yakşalık 40 saat cold crush te kalır sonra fıçılanır. Yanlız ilk kez bu bu birayı yine yaparım dedim. Alkol etkisi hiç yok. ABV 8,53 bu arada.

Maya fena çalışıyor. Merak ediyorum bu Chico mayası 1056, US05 WLP001 hepsi aynı mı sonucu mu veriyor. Eh öyle ise US05’i 4 USD ye almak varken neden WLP001’e 8 USD ödeyelim.

1 Beğeni

Bu bahsettiğiniz mayaların hepsinin kökeni (us-05,wlp001 vs…) Siebel Enstitüsü isimli bir üniversitesinin Bry-97 isimli bir suşundan pasajlandığından bahsediliyor. Siebel Enstitüsünün bu suşunu resmi olarak kullanan firma ise Lallemand olduğu bahsediliyor. Siebel institute of technology. LalBrew® BRY-97 West Coast Ale Yeast

Mutlaka firmalar pasajlamalar sonrası daha farklı karakterde hatlar yaratmış olsalarda çok farklı olmadıklarını düşünüyorum.

5 Beğeni

Aramak neydi emekti. Öncelikle düzgün sorgulamadan bu merakı sizlerle paylaştığım için özür dilerim.

Yazılarını ilgile okuduğum Brusolophy’de bunu merak etmiş ve bir test yapmış. Aşağıda ulaştığı kanaati sizlerle paylaşıyorum.

“The beer fermented with WLP001 was very clean, allowing the malt and hops to take a starring role; while I’d still describe the US-05 fermented beer as clean, it had an interesting spiciness to it, not necessarily phenolic, and it was quite subtle. My preference when choosing blindly was consistently for the WLP001 fermented beer.”

WLP001!in temiz, içindeki malt ve şerbetçi otu aromalarını öne çıkaran bir iş çıkadığını buna karşılık, US05 ile mayalanmış biranın, temiz ve ilginç bir şekilde baharatlılık içerdiğini belirtiyor. Ek olarak daha az gövdeli olduğunu, ve gerektiği kadar fenol içermediği bilgisini veriyor.

kısaca varsa 001 yoksa 05 ten devam. :laughing:

6 Beğeni

Dün 1010 FG ile bitmiş 15 psi basınç altında 15 gün gazlanmış DIPA’yı deneme fırsatı buldum. Tadı hoşuma gitti. Ancak 1010 FG’ye rağmen hala tatlılık var. Biraz daha az olmasını tercih ediyorum sanıyorum. Belki yanlış okudum ve 1012 idi. ancak bir sonraki sefer 1008’i test edeceğim.

Fırsat bulursam görseli paylaşacağım.

Yanlız ağızdaki dolgun tada etkisi hayli iyi. Ama o tatlılığın bir tık arkadan gelmesi birayı daha dengeli bir bira haline getirecektir.

Bir sonraki sefer buna dikkat ediyor olacağım.

3 Beğeni

Merhaba hayat suyun değerlerine nerden ulaştınız?

Etiketinde yazıyor büyük kısmı.
Web sitesinde olabilir.
Birkaç yıl önce bir su kalite araştırması vardı, orada tüm markalarla alakalı bilgiler yer alıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Google da yardımcı olmaya çalışır muhtemelen.

1 Beğeni

Etiketlerde kalsiyum magnezyum gibi başlıklar olmuyor. Google a da baktım ama göremedim. Teşekkürler

1 Beğeni

Bobo’nun belirttiği gibi, hem etiket üzerinden, hemde ilgili araştırma raporu üzerinden aldığım verilere dayanarak hazırladım. Muhtemelen sansına ancak çok güzel bir DIPA oldu.

Nacizane tavsiye yavaş içiniz:)

Bulamadım bir türlü müşteri hizmetlerini aradım. Email ile göndereceklerini söylediler. Bu arada sırma su için sordum.

1 Beğeni

Ne araştırma raporunda ne de damacana ya da şişe üzerinde yok bilgiler.

1 Beğeni

1 Beğeni