Olcun’s Kölsch (BJCP 05B)

Önceki neden olmadı? Sıkıntı neydi?

1 Beğeni

Ah cevabını bir bilsem. Ama renk içler acısı idi. Yarın lavaboda son bulacak.

Benim de sırada kölsch var o yüzden olabildiğince enformasyon biriktiriyorum

1 Beğeni

Buğday oranını arttırsan nasıl olur, % 20 ye kadar yolu var netekim

1 Beğeni

Biraz eski usule yakın olsun istiyorum.

1 Beğeni

Maltları aldığım yerdeki EBC değerlerini brewfather ve grainfather’a girdiğimde hedeflediğim EBC değerinin değiştiğini gördüm.Ve 6.9 EBC olarak hedeflediğim renge ulaşmak için Munich Malt’ı reçeteden çıkarmaya karar verdim.

Sonunda reçete aşağıdaki gibi oluştu.

2

1 Beğeni

Hangi marka malt kullanacaksınız?

1 Beğeni

Weyerman marka kullanacağım.

Brewfather Weyermann maltları genelde genelde doğru tutturuyor o kadar fark çıkmasına şaşırdım.

1 Beğeni

Brewfather Pilsener türü Maltın EBC si için 3,3 vermiş. Satıcının weyerman maltının EBC 'si 4.5. İlginç bir şekilde grainfather kaydedildikten sonra 4.4. oluyor.

Aslında maltı 25kg olarak aldığınızda orijinal çuvalı ile geliyor ve üzerinde o lota ait qr kod ve link oluyor. O linki açtığınızda o maltın gerçek laboratuvar analizlerine ulaşıyorsunuz.
Weyermann kendi sitesinde pilsner malt için 2.5-4.5EBC aralığını vermiş. Sizin satın aldığınız tedarikçi üst değeri beyan etmiş.

2 Beğeni

Reçeteniz neydi? Merak ettim çöpe dökecek kadar nasıl reçeteymiş diye.

1 Beğeni

Benim düşüncem minimum sıcaklığı 18 Derece olan bir maya için fermentasyon sıcaklığı çok düşük kaldı. FG 1010 olarak fıçılandı. Ancak çökelme olmadı. Aşağıda ilgili reçete mevcut. Ki ünlü bir reçete ben sadece mayayı değiştirdim. WLP029 olarak

Ben reçeteyi aynen bu şekilde ve 14,5 C olarak ve bu maya ile yapacağım. 2.4 litrelik sağlam bir starter hazırlayacağım. Şu an, WLP001 nin min referans sıcaklığı 18C. Ama daha lager’e yakın bir karakterde olsun istiyorum.

Kardeşim, dökülen biranın yıkanmış mayası ile kölsch fermente etti. Sıkıntı yoktu renkte. 1010 ile FG aldı.

Denemeye devam. Ama düşük sıcaklığın nötr tada daha yakın daha lager karakterli bir bira çıkaracağını düşünüyorum.

Gelişmeler bu başlıkta.

2 Beğeni

Hadi bakalim, Bende de 2 paket k 97 ve 100 gr hallertaurer mit. var. %85 pils %5 carapils %5 wheat %5 munich seklinde 25 ibu bir kolsch planliyorum. Fermantasyonu 15 derecelerde tutmaya calisacagim.

Bu arada wlp029’un sitesine baktimda,

Sourced from a small brewpub in Cologne, Germany, this strain is fitting for German ales such as kölsch and altbier. Known for accentuating hop flavor and bitterness while creating crisp, clean lager like characters. It performs exceptionally well at temperatures ranging from 65 to 69°F (18-20°C) and does not ferment well below 62°F (17°C) after peak fermentation. Typically has low flocculation characteristics after the first generation.

Eger sogukta fermante etmek istiyorsaniz k-97 daha uyumlu gibi.

1 Beğeni

Bu türü TR de iyi yapan MSK’nın, 2565 ile 10 dereceleri test ettiğini öğrendim. Brulosophy WLP001 ile 14,5 ile iyi sonuç alıyor. Denemeye devam.

Wyeast 2565 başlangıç sıcaklığı 10 derecede bile çalışmıştı.
K97 hiç kullanmadım.

1 Beğeni

Bardağa takılmayın. İçende ben değilim kardeşim. :slight_smile: Son görünümü nasıl paylaşayım dedim.

7 Beğeni

K97nin yavaş da olsa 8 derecede çalıştığına şahit oldum

1 Beğeni

8 derecede W34/70 de yavaş çalışıyor ama çalışıyor. Burada önemli olan yeterli sayıda maya eklemek böylelikle istenmeyen esterler oluşmasın.

1 Beğeni

Kesinlikle, katılıyorum. Bir sonraki sefer 2 tane 50 lik tüp kullanarak 2 lt starter veya 1 tüp kademeli toplam 4 lt lik starter hazırlayıp fermentere alacağım. WLP029 kullanmam halinde 14,4 (bkz Brülosophy) Wyeast 2565 kullanmam halinde 13 C dereceyi test edeceğim (Bkz @Msk Kölsch ).

1 Beğeni