Orval (Klon) Denemesi

Normal 33 lük diye geçen vinonun kovası, ama bana göre 30 bile zor.
Otoliz olmasın diye buzdolabında iyice çöktütüp son 1 litrelik kısmı o kovaya hiç almadım.
23.5 litre gösteriyor ama o kovanın skalası hatalı.

“-{ben olsam}-”/ 19lt pet su şişesine ağzına kadar doldurur brett ekler kalanını da petit orval yapıp şişelerdim.

Sonuçta üstte oksijen kalsa bile brett onları tüketecek, o kadar boşluktan sıkıntı olmaz. Geçen seferden gözüm korktu, damacanaya bulaşmam :slight_smile:

Damacana değildi demek istediğim, marketlerde satılan tek yönlü 19lt pet su şişeleri idi.

Anladım, tek kullanımlık. Sorun aktarmada oluyor. O yüzden dedim.

Bir şeyi zor yoldan öğrenmek acı veriyor. İlk cehalet zamanlarımda küçük bir partiyi 5l PET su şişesinde mayalamaya niyetlendim. Şırayı doldurdum, mayayı kattım, tepesine uygun ölçüde bir tıpa uydurup hava kilidini yerleştirdim. Sonra bir yerden bir yere ilk taşıma sırasında şişeyi ister istemez sıkmış oldum, hava kilidindeki Starsan’ın yarısı dışarı püskürdü. Sonra yerine koyayım dedim, bu sefer kalan Starsan da hüp diye olduğu gibi şişenin içine vakumlandı. Kendi kendime duyduğum hicabın haddi hesabı yoktu.

Neyse, ders oldu tabii, bir daha sadece rijit mayalama kapları kullandım.

3 Beğeni

Brett’lenmiş bira şişelenmeden önce yeni kaplarında ne süre bekleyecek? Malum bu meret taştan yumuşak ne bulursa ağır ağır yiyor. Yediğinden de CO2 üretiyor. Şişeye girdikten sonra da çalışmaya devam edecek. Şişede aşırı gazlanma olmasın diye ne gibi tedbirler alınabilir? Nasıl bir hesap yapılabilir?

1 Beğeni

Ben imperial stout’u brettle 3 ay, old ale’i iki ay bekletmiştim.

Asıl olan ölçüm almak tabi.

2 Beğeni

Şişe dibinden bir yol gözüktü

10 Beğeni

Güncelleme…

12 Beğeni

Mis gibi mis (20Kar)

3 Beğeni

Geçen senenin Orval denemesi

Köpük ve dayanımı güzel. Yüksek gazlı. Şişeyi açınca taşma vs olmadı. Renk orvale çok yakın olmuş ve Belçika mayalarının yüksek çökelme kabiliyeti sayesinde baya berrak.
Koku ve tat “funky” karakter ön planda fakat tanımlayamadığım meyvemsi tat da aldım. Genel itibariyle güzel bira. Eline sağlık :beers:

14 Beğeni

Fotograflara ve anlatılanlara bakılırsa gayet güzel bir bira olmuş, eline sağlık :clap:

5 Beğeni

Daha olmadı, bir kaç ay kovada, en az 6 ay da şişede :slight_smile:

Güncelleme;

Hâlâ ateşi sönmemiş…

10 Beğeni

Görüntü on numara beş yıldız

4 Beğeni

Daha önce de ifade edildiği üzere hem biraz rahatsız ediyor hem de bir sanat eseri âdeta.

2 Beğeni

Ünlü bir Türk düşünürünün bu işlerin nereye varacağı hakkındaki yorumu aklıma geldikçe… :slight_smile:

4 Beğeni

Herkesin tercihi tabii ki, zevkin sonu yok!

1 Beğeni

Bunların sonu sıkıntılı cidden

1 Beğeni