Orval (Klon) Denemesi

Ay yüzeyinden fotoğraf gönderen ilk Türk vatandaşı olmak nasıl bir duygu?

4 Beğeni

Çok var aslında ve çok da güzel fotolar vardı, benimki onların yanında çamaşır makinesi ile çekilmiş gibi :slight_smile:

2 Beğeni

Gerçekten çamaşır yıkamaya yarayan bir cihazla fotoğraf çekebilirsin Nobel adayı olabilirsin

3 Beğeni

Sevgili @menegin üstadım, bir konuda bilgi almak istiyorum, 2.fermantasyona geçtiğinizde, brett ekledikten sonra sıcaklık 15-16C mı olmalı? Brett’in ideal çalışma aralığı 24C ve üzeri diye okuduğum için bende bir parça kafa karışıklığı yaptı. Mantıken min 24C olmalı diye düşünüyorum ama sizinde yukarıda belirttiğiniz gibi çok daha düşük sıcaklık diye okudum. Kafamdan en azından ortada buluşup 19-20C diye geçiyor, danışmak istedim yanlış mı olur?

2 Beğeni

Üstad kısmının benle ilgisi yok diyerek edindiğim bilgileri paylaşayım. Kısaca telefonda konuştuk ama detaylandırayım.
Bretti genelde 15 ⁰ C de ekleyip sonra kademeli olarak 24 ⁰C lere çıkarıyorlar. Ben serbest bıraktım, çok takılmadım :slight_smile:
Ama asıl tripel ve quadrupel lerde fermentasyon bitiminde ayrı fermentere alıp 10 ⁰C de 4 hafta bekletme var. Bunun fermenterde temizlik yapıp alkol keskinliğini azalttığı ve tadı yumuşattığı belirtiliyor.
Bence Orval de de bu denenmeli. Çünkü normalde orvalde primer mayayı santrifüj edip sonra brett eklemesi yapılıyor. Ayrıca asıl tarifte brett eklemesi Orval için şişede yapılıyor ama ağır şişeleri temin edemediğim için ben fermenterde bekletmeyi tercih ettim.
Benim ikinci orval orijinaline daha yakın oldu.
Maya(lar) ile ilgili yardımcı olurum. Tabii biradan da gönderebilirim :wink:
Şimdiden kolay gelsin…

6 Beğeni

Bu teklife kim hayır diyebilir ki :hugs:, ben bu sitili eldekiler ile yapabildiğim kadar deneyesim var, tam tahılda hiç Belçika birası yapmamıştım, aslında en başında niyetim oud bruin’di onu da çok uzun süre bekletmeden daha düşük bir sour lezzeti ile yapmak için wlp650 düşünmüştüm, ama okuduğum yerleri eksik anlamışım, bu maya olur ama yanında başka bir maya daha istiyormuş, elimde wlp650 olunca, hiç de anlamam bu Brett’den, Orval denemesi ile bir de Black IPA’de (@Durul’un uyarı ve tavsiyesi ile) denemeye karar verdim (Orval içinde elimin altında olan m41 Belçika Mayasını düşünmüştüm). Verdiğin güzel bilgiler için teşekkürler. Seneye Orval denemesinin sonucunu olduğu kadarıyla test ederiz :slight_smile:

4 Beğeni

Engin o zmn fg çok inecek, tripel tripel quadrupel quadrupel olmaktan çıkacak artı brettin getirdiği aromalar tatlar oluşacak, tabi orvalse mevzuu o ayrı

1 Beğeni

Fg değişmiyor, ölü maya, tortu içinden ayıklanıyor sadece. Fg aynı kalıyor. Sonuçta değişen maya yok, bitmesi gereken yerde bitiyor.

Trippel diyelim 1011 bitti brett bunu minimum 1004 lere kadar indirir abi nasıl değişmez, saccaromyceslerin sindiremediği ne varsa parçalayacak neticede, değişen maya yok derken atıyorum wlp 530 la fermente edip brett ekleyince nasıl değişmiyor anlamadım

Brett’den hiç anlamadığım için soracağım, çok uzun fermanterde beklersen dibine kadar brett çalışır diyorsun, peki 1.020 gibi Brett ekledin ve 1.008-1010 gibi de şişeledin, Brett şişe de çalışmayacak mı? Çalışması risk yaratmayacak mı?

Tripele bret eklemiyoruz, tripel ve quadrupel de yapılan uygulamalar bunlar. Yani 10 ⁰C de 4 hafta bekletmek. Lagering den farklı bir uygulama. Cleaning de deniyor. Orvalde de ilk maya ve tortuyu santrifüj ile ayırıp brett eklemesi yapılıyor. Ben ilk fermentasyon bittiğinde 4⁰C de 1 hafta kadar dinlendirip brett eklemesi yapıyordum. Neticede santrifüj etme şansım yok. Tripel ve quadrupel lerde uygulanan işlem bunda da uygulanabilir diye belirttim. Bugün yapacak olsam o sistemle yaparım, sonra yine 4⁰C de bekletip brettlerim.

Yaratıyor zaten, o yüzden farklı şişe kullanıyorlar. Brett 1.000 lere düşürüyor, hatta daha da düşürebiliyor. Onu tahmin etmek zor. O yüzden ben fermenterde 6 ay bekletmiştim.

1 Beğeni

BB’nın sattığı şişeleri görmüşmüydün? Bu şişeler daha kalın, dediğin özelliği sağlıyor olabilir mi acaba…

1 Beğeni

Kaiser şişeleri kastediyorsan onlar olmaz. Belçika şişeleri daha ağır. Tabii her Belçika şişesi değil. Benim elimde ağır şişelerden toplasan 10 tane çıkmayacağı için riske girmeyip fermenterde beklettim ve o şekilde şişeledim.

1 Beğeni

Şu şişeler normal şişelerden hem daha kalın hemde ağır gibi geldi bana. Gerçi tartmadım hiç :thinking:

1 Beğeni

Yok bu şişelerin genelde boyun kısmından yukarısı kalın ve bu yüzden ağır olabiliyorlar. Benim bahsettiklerim ağırlıklı olarak 33 lük şişeler. Duvel de sanırım normalden ağırdı, normalde tombul efeslere benziyor şişesi ama daha ağır. Örnek olması açısından şu şişe var;
UT83uPlXHtaXXagOFbXt.jpg_960x960

1 Beğeni

2018 de bu birayı alıp içmiştim… Harika ötesi bir bira adamlar yapıyorlar ya… Şişesi halen durur arada dolduruyorum kullanıyorum.

1 Beğeni

Beett 1004-1002 lere düşürüyor, ama 2 ay yetiyor bence ve evet brettler içşn genel olara en ideal sıcaklık 20 derece

Uğur brett sorunca ben öyle anladım ne alaka dedim

Sen de benim yaptığım hiçbir şeyi beğenme :slight_smile:

1 Beğeni