Ozerrock 21A Turunç IPA

Turunç aromasını çok sevdiğim için böyle bir deneme yapmaya karar verdim.

12 Beğeni

Aha sanırım bahçeden :sweat_smile:

1 Beğeni

Bahçeden değil de çevredeki ağaçlardan

Haha bahçe sayılır o ağaçlar :slight_smile: Daha bu gün senin geçen sene verdiğin turunç aklıma gelmişti, elime bu gün bergamot kabuğu geçti, çok geçmeden değerlendirmem lazım ama bu sefer turunç koymayaağım :sweat_smile:

3 Beğeni

Belki de o sevmediğin aroma bergamottan gelmiştir :wink:

73 gramdan yeteri kadar aroma çıkıyor mu?

Yağmurlama yapmıyor musun ayrıca?

Aromanın fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. Programdaki su ayarını yapmamışım. 25 lt mayşeleme, geri kalanı yağmurlama şeklinde ilerliyorum.

İşte onu çözmek için bu sefer sadece bergamot kullanacağım :)) Ne dersin buğday tabanlı mı yoksa pale tabanlı mı gideyim??

Ben buğdayda kullanmıştım ve çok güzel olmuştu. Ama maya önemli, ekşilik verecek bir şey olmaması lazım.

1 Beğeni

Ne yapıcaksın? Geçen sefer white ipa da kullandın diye hatırlıyorum.

1 Beğeni

Hiç fikrim yok, sadece elimde ciddi miktarda bergamot var. wit tarzı düşünmüştüm, şimdi senin IPA’yı görünca acaba wit değil de Pale tarzı bir birada mı kullansam dedim, kararsızım.

2 Beğeni

O zaman ikisini de yap :laughing:

Bende blanch yapacağım kısmetse. Malzemeleri aldım. 2kg kayısı konservesi aldım. Gerçi içindekilerde yazmıyor ama forumda bir yerde kayısı var onda yazıyordu.

1 Beğeni

Buğday! Buğday! Buğday!

3 Beğeni

Verim beklediğimin üzerine çıkıp og 1063 olunca son anda mayayı değiştirmeye karar verdim. Us05 ile mayaladım. Verdant ile 1015 veriyordu fg, şimdi beklenen fg 1012.

5 Beğeni

@BoBo yapmıştı Ankara’daki ilk tadımda çok da enfesti, hafif bi ısıya tabi tutttun mu tavada falan?

1 Beğeni

Yok kabukları direkt kazana attım

Makine neydi hocam??

1 Beğeni

O bir şampiyon 20 karakter. :beers:

2 Beğeni

Ser verip sır vermeyen adam :wink:

2 Beğeni