Reçetem Olur Musun?

Bir ayda içiyorum ben ama 2-3 ayda daha bir güzelleşiyor.

1 Beğeni

kaldı 3 ay o zaman :smiley:

Sonuç olarak, saison bira olacak sanıyorum. Hem otları geri planda bırakacak bir durum olmasın hem de saison karakterini daha net test edebileyim diye ortaya önce paylaştığımdan farklı bir şey çıkacak :slight_smile: hem sadeleştirilmiş bir malt karakteri, hem de hull melonu kullanmak isteyebileceğim aşağıdaki gibi bir reçete buldum üzerinde birkaç değişiklik yapacağım sanırım, candy sugar ekleyeceğim ve whirlpool için cascade ekleyebilirim.
• 7.58 lb (3.44 kg) Pilsner malt
• 0.88 lb (0.40 kg) Malted wheat
• 0.26 lb (0.12 kg) Acidulated malt
• 0.25 oz (7 g) German Magnum, 12% a.a. (60 min)
• 0.5 oz (14 g) Mandarina Bavaria, 8.5% a.a. (whirlpool)
• 0.5 oz (14 g) Hull Melon, 7% a.a. (whirlpool)
• 0.5 oz (14 g) Mandarina Bavaria (dry hop)
• 0.5 oz (14 g) Hull Melon (dry hop)
• Saison yeast

Saison birada bu kadar şerbetçiotuna gerek var mı bilemedim. Aroma ve tat özelliklerini mayaya bırakmak lazım bu türde

2 Beğeni

Belki dry hopları çıkartabilirim hocam.

Bi kere bu otla pale ale yapmıştım. Çok silik bir ot maalesef. Alttan hafif bir limonumsu/portakalımsı aroma geliyordu, o da zamanla kayboldu gitti.

1 Beğeni

Yani Honda Civic ile off road a katılmışsın. Araba ne yapsın?

2 Beğeni

Off-road söz konusu olduğunda Civic ve benzerleri her zaman iş yapar!

5 Beğeni

Mandarina bavyera ya da amarillo aşısı atarsan olur o zaman :slight_smile:
Neyse uyarsa “dizel arabaya benzin koymak gibi” şeklinde düzelteyim :wink: olur mu?

3 Beğeni

Olur olur…
O şekilde devam edelim.

1 Beğeni

Hani ucuz ürün kullanacak kadar zengin miyim diye de bir laf vardır. O hesap oldu benimki :slight_smile:

Ama her deneme bir tecrübe. Aslında vakit ve nakit bolluğum olsa otların karakterini tam olarak anlayabilmek için böyle şeyler yapmak isterdim.

O otlar zaten hem eski hem baskın otlar değil hemde miktar olarak fazla değil. Saisona gayet olur. Malt tabanı saiosn için fazla sade geldi, çorba gibi birşey oluyor kendileri çavdar vs yakışır mesela

1 Beğeni

Yine duramayarak munich de ekledim hocam :confused:

OG 1056
FG 1002 oldu %7.1 ABV beklemiyordum açıkçası :slight_smile: gerçi kaynaklarda Saison biranın çok sek bir bitişi olması gerekir diyor ama bilemiyorum bu kadarı iyi mi. BE 134 mayadan gelen muz vanilya vs kokularının arkasından, şerbetçi otları da geliyor damakta şerbetçi otları daha da belirgin oluyor. (Belgian Blonde gibi de olmuş biraz) 13 gün fermente oldu 19 C den başlayarak her gün bir derece arttırıp en son 24 C de devam etti. Ben lezzetini beğendim şimdilik rengi de fotoğraftaki gibi ama tabi zamanla göreceğiz :slight_smile: Saison deneyimim çok yoktu , stilin çok da dışına çıkmadım umuyorum. Bir tadım olsa da tattırıp yorum alabilsek :face_with_hand_over_mouth:

9 Beğeni

Hafta sonu Kapadokya’ya buyrun o zaman… :slight_smile:

2 Beğeni

Çok teşekkürler hocam , çok yakın bir zaman ve İstanbul’a uzak bir yer :slight_smile: bir dahakilerine umarım.

2 Beğeni

Kargoyla gönderebilirsiniz biraları, biz tadım yaparız😅

3 Beğeni

Hocam liste yazılacaksa beni de unutmayın :smiley:

2 Beğeni

Arkadaşlar selamlar, onlarca kit kurduktan sonra yaklaşık 2 sene ara verdiğim kit birası yapımına tekrar başladım. Şu an hafıza tazeleme aşamasındayım ve artık tam tahıla geçme vaktimin geldiğini düşünüyorum. Öncelikle standart malzemeler ve klasik yöntemlerle başlayacağım. Fakat tam tahıl için tecrübe kazanmak adına küçük ölçekli üretim planlıyorum. Reçetelere baktığımda genelde 20 litre civarı bira yapım reçeteleri var. Bunları uyarlayıp kullanmak yerine 5 litre civarı yapabileceğim reçetelere ihtiyacım var. Tek malt ve tek şerbetçiotu kullanacağım, küçük ölçekli reçeteleriniz varsa tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

20 litrelik reçetedeki tüm maddeleri dörde böl. 1/4 oranında kullan.

2 Beğeni