Reçetem Olur Musun?

Üstad yulafin biraya katkısı nedir? Koydum ama bilmeden açıkçası…

1 Beğeni

Weissten daha çok Dunkel weisse benziyor. Ve buğday biralarında yulaf ne kadar gerekli bilemedim

2 Beğeni

Yulaf direkt damak tadı hocam.

2 Beğeni

@menegin sizde bir göz ucu ile bakıp fikir verirseniz sevinirim (şerbetçi otu için özellikle fikir verirseniz sevinirim), sizinkini direkt almayı düşündüm ama sonra aralarında bazı ürünleri temin edemiyeceğimi anlayınca değiştirmek durumunda kaldım.
Bu bira tipine baktığım yerler ağırlığı %35 Pilsener ve %35 Munich ya da 0%35 Pilsener %35-1/2 Munich ve Vienna malt şeklinde verilmiş. Toplam malt 6.750 kg ile Jet30’u biraz zorlayacak gibi, sonucu göreceğiz :slight_smile:

Baltic Porter
BOIL TIME 60 dk
BATCH SIZE 20 lt
Pilsener 2,5 kg 37,0%
Munich 1,25 kg 18,5%
Vienna 1,25 kg 18,5%
Brown Wheat 0,5 kg 7,4%
CaraRed 0,5 kg 7,4%
Caramunich II 0,25 kg 3,7%
Melanoidin 0,25 kg 3,7%
Chocolate malt 0,25 kg 3,7%
Brown Sugar 0,25 kg
Rice, Huls 0,25 kg
Brewer’s Gold, UK 60 dk 30 gr
Golding 15 dk 30 gr
Saccharification 67 C 60 dk
Mash out 75 C 10 dk
Saflager Lager
OG (SG)1.081
FG (SG)1.019
EBC (Color)48.0
IBU (Bitterness)32.5
BU:GU0.40
ABV (Alcohol)8.12%
Mash25.23 L
Sparge Volume6.42 L
Total Water

+100 gr Meyankökü 30dk kaynatma

3 Beğeni

Hocam @magunay değil de @menegin sanırım. Akgün bey Birleşik Krallık şubemiz sorumlusu, Engin Bey Slav ülkeleri sorumlusu.

7 Beğeni

Akgün Bey hepsini bilir merak etme, bizim de ustamız o.

2 Beğeni

Hatta kendisinin de slav olduğu söyleniyor

1 Beğeni

Var biraz bi şeyler…

Upps, hay bin kunduz, pardon :scream:

2 Beğeni

Ben olsam bu şekilde yapardım, dediğim gibi çok karışık malt tabanına gerek yok.

6 Beğeni

Teşekkürler. Elinize sağlık… :slight_smile:

1 Beğeni

Ya herkesin sevdiği bir bira tarzı var, dolayısı ile o konuda deneyim kazanıyoruz. Önemli olan bilgiye sahip herkesin bir şeyler paylaşması, kim olduğunun önemi yok…

Bu arada baltic porter topuna girmem ben :slight_smile:

5 Beğeni

Yok gerçekten ustamız o. Benim onun kafasını patlattığım kadar kimse kimsenin kafasını patlatmamıştır.
Baltic porter ona fazla karamelsi gelmişti mesela :slight_smile: ama stilde öyle olması gerektiği belirtiliyordu.
hatta linki atayım;
https://www.bjcp.org/style/2015/9/9C/baltic-porter/

2 Beğeni

Üstatlar merhaba, aşağıdaki gibi Belgian saison maya ve Hüll Melon ile bir IPA denemesi yapmak istiyorum. İlginç olabilir mi dersiniz, ne ekler ne yorum yaparsınız merak ediyorum :slight_smile:
OG : 1055
FG : 1012
ABV : %5.6
MAYŞE : 70 dk 66C 21 L
10 dk mash out
30 dk 76C 13 L yağmur
90 DK kaynatma
Fermantasyon : 18C ile başlayıp her gün 1C arttırarak 24C

Yorumlar için şimdiden teşekkürler !

4 Beğeni

Merhaba, ben olsaydım 60 ve 30 dk hull melon eklemeleri yerine hop stand yapar şot miktarını da en az 50 gr arttırırdım.90 dk kaynatma gerekli değil diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Üstad kısmını es geçerek, Belgian Ipa yapmak istediğim biralardan birisi. Bu reçeteyede bakınca Belgian IPA olabilecek durumda sanki. Saison için ise ot fazla gibi. Bir kere double agent maya ile pale ale yapmıştım. Çok güzel olmuştu. Fakat bu malt yapısını mümkün olduğunca sadeleştirirdim ben olsam. Belgian ipa da kavun aroması istenen özellik. Narenciye, tropikal meyveler ve çam aromaları da. Amerikan versiyonlarında Amerikan ve yeni dünya şerbetçi otları, Avrupa versiyonunda ise Avrupa otları tercih ediliyor. Yani hull melon yanına sanki bir ot daha ister. Ariana, celeia, ekg sanki uyar.
Benim görüşlerim bunlar.

5 Beğeni

Yakın zamanda denediğim için söyleyebilirim, Hull Melon çok etkili bir ot değil ne yazık ki.

Tabii ki olur ama saison maya verdiği ciddi karakterle öne çıkan bir maya. Yukarıdaki reçeteye bakınca ortaya karışık bir şey olur gibi görünüyor bana. Saison maya Hull Melon’u arka planda bırakır ve bu kadar Hull Melon ile IPA karakterine yeterince sahip olmaz gibi geldi.

6 Beğeni

Ben de bu görüşe katılıyorum.
Belgian IPA kafa karıştırıcı - ve doğrusunu isterseniz Belçikalılara düpedüz yabancı birşey.
Bana kalırsa kastedilen Amerikan IPA ile tripel ya da Belgian Blonde kırması. Bu anlamda;
Pale yerine Pilsner, Wheat yerine olabiliyorsa invert, uğraşamam denirse düz sofra şekeri, saison mayası yerine de belgian abbey ya da tripel mayası düşünülebilir. Saison mayasının fenolik karakteri fazla gelebilir. Gliserol de böyle bir birada istenir mi emin değilim.

İşte deneyim paylaşmanın yararı. Kesinlikle kulak verilmeli.

Avrupa yaklaşımı tercih edilecekse bu yola gidilebilir. Narenciye aromaları hafif çekinik olsa da çok tutarlı hallertau hersbrucker, perle de değeri tam verilmeyen otlar bence ve listeye katılabilir.
Amerikan yaklaşımında ise önerimi teke indirebilirim: amarillo.

3 Beğeni

@ers @menegin @BoBo @Ozerrock tüm değerlendirmeleriniz için teşekkür ediyorum. Kaba taslak düşünerek hazırladığım bu reçete anlaşılan son tahlilde bayağı bir değişecek. :slight_smile: ot arttırılabilir, malt yapısı sadeleştirilebilir. Saison mayayı kullanmak istiyorum açıkçası çok deneyimleyemedim bu mayayı, hull melon’un çok etkili olmadığı bilgisiyle de belki IPA karakterinden taviz verebilirim. Tam tahıl yapmanın hiç değişmeyen heyecanı da bu sanırım, her seferinde farklı her seferinde yeni bir ‘‘acaba nasıl bir şey çıkacak’’ durumu :slight_smile: yorumlarınızdan yola çıkarak toparlayacağım son halini de paylaşacağım. tekrar teşekkürler iyi ki danıştım, çok faydası olacak. :pray: :pray: :metal: :beers:

9 Beğeni

hocam dark mild için şişede ne kadar olgunlaşma öneriyorsunuz ?