Reçetem Olur Musun?

Bildiğimiz vanilya aromasını veren madde fenolik bir bileşikmiş. Maya dünyasının tamamına hakim değilim ama şimdiye kadar böyle bir aroma veren mayaya rastlamadım. Az önce gugıllayarak bulduğum bir kaynak, karanfil aromasının müsebbibi olan 4-vinyl guaiacol’un zamanla parçalanarak vanilya benzeri bir aroma vermeye başladığını yazıyor.

Bu durumda ya tadımı yapılan bira çok bayattı, ya Efes biraya vanilya katmıştı, ya da tadımı yapan kişi vanilya derken aslında karanfil demek istemişti. Başka ihtimaller de olabilir. Ben saydıklarımdan ilk ikisini pek muhtemel bulmuyorum.

Bu durumda vanilya aromasının peşine düşeceksek ya çubuğu elli liradan gerçek vanilya alıp mayalama sürecine dahil edeceğiz, ya da aman o da eksik kalıversin deyip çubuğumuzu gerçek adresi olan porter reçetelerimize saklayacağız.

Portakal kabuğundan gelecek aromaları destekleyecek şekilde narenciye aroması baskın şerbetçiotları da kullanılabilir.

5 Beğeni

Tabiki bunu diyeceğiz hocam :smiley:
Portakal kabuğu da şerbetçiotundan daha ucuz bir çözüm olur gibi geliyor. Bir de narenciye aroması alayım derken ek olarak başka meyveler veya çamsı çimensi tatlar da ekleyebiliriz şerbetçi otuyla. O kısım da düşündürdü beni.

4 Beğeni

Bir de buraya 35 dk ve 45 dk eklemeleri de yapmakta fayda var

hocam bu aşama ph düşürmek için değil miydi ? ben laktik vs ile phı 5,35e çektim.

1 Beğeni

Ben buğday kullandığımda kademeli mayşe yapmayı tercih ediyorum, beta glukanazı hele kesin yapmak lazım.

2 Beğeni

image

E hadi buyrun…

2 Beğeni

Ezogelin?
İçerisine sarımsak, nane ilave etmeyi unutma!
Neyse :slight_smile:
Güzel irish red olur yanında az biraz ekg olsa.
4 kg maris carapils , az biraz rosted, acılık brewers gold, tatlılık EKG, maya 1084. Bitti gitti.

4 Beğeni

Irish Red benim de aklıma gelmişti. @ers abimde varmıştı ekg, hatta konuşmuştuk şunları bitirelim falan diye. Hatta belki bi azıcık kavrulmuş arpası da vardır… Ses verir belki, bakalım.

2 Beğeni

İllaki vardır Ankara semalarında, benim gibi tek değilsiniz.

1 Beğeni

Fuggles da var :sunglasses: (ne yirmiymis arkadas)

3 Beğeni

Kilkenny den ne eksiği kaldı ki?

1 Beğeni

Alev alev oldu valla…
Tam da alacaktım Fuggles. :slight_smile:

1 Beğeni

Geçir bu hafta sonu şuradan yürüyeyim ben dedim.

image

4 Beğeni

Şiir gibi olmuş yahu.
Yani ne bileyim…

Geçir bu hafta sonu
Şuradan yürüyeyim ben
Gerçi geçir dedim ama
Bilmem ki neden

filan gibi. :crazy_face:

3 Beğeni

Senin stoklara ağır hasar verdik gibi hatırlıyorum ben
Hala pilsner ve buğday var mı sende ya?

Bunlar koca bir haftayı yorgun geçirmenin etkileri olsa gerek, geçirir ise bu haftayı işler yürür gider :sweat_smile:

1 Beğeni

Var bir miktar.
İki reçete vardı planladığım, birtaz modifikasyon ve tür değişikliğine gittim.
Bu hafta geçsin hele, diğerleri için ufak tefek eklemeler yapacağım.
Sorun yok özetle.
Alles gut.

He-heeeyyyyy!
Ufak tefek yorgunluklar bizi yolumuzdan alıkoyamaz!

Çavdar maltının biradaki tadını merak ettiğimde Roggenbier tarzına yakın bir şey yapmak istedim, wlp351 kullanacağım, eğer yanlış yoldaysam, malt oranı olsun, şerbetçi otu değişikliğine kadar önerilere açığım :blush:

3 Beğeni

Fugglesı değiştirirdim, 45 derecede 20 dk mash step eklerdim ve decoction yapardım

2 Beğeni

@Durul teşekkürler bilgi verdiğın için, bu reçeteyi ben bir kaç ay önce hazırlamıştım, fuggles yerine senin tavsiye edeceğın otları kullanabilirim, hangi ot yakışır diye hala kararsızım.

1 Beğeni