Reçetem Olur Musun?

Naçizane fikrim. Stoutlarda renk olarak ebc maksimum 79 gözüküyor bjcpye göre.
Ve
400 g (14.6%) — Weyermann Special “W” — Grain — 300 EBC

335 g (12.2%) — BestMalz Melanoidin — Grain — 70 EBC
Bu değerler oldukça fazla.

**Kaynatmadım. ** Special W için toplam maltın %15i kadar kullanılabilir diyor. O sebeple yüksek tuttum aromasını alabilmek için. Melanoidin için daha yüksek değer vermişler ama düşürülür. Yüksek bitirmek için FG yi ne yapmam lazım?

Renk olayını ayarlayacağım ama o yoğun tadı alamayacağım gibi geliyor kavruk maltları azalttıkça.

Daha önce de belirttim size. Simple is the best.
15%ye kadar kullanılabilir ama bu stilde “bence” kullanmamak daha iyi. Belçika strong ale stilinde kullanılabilir ama yine de 15% mi bilemedim.
Stout aslında birkaç çeşit.
Amerikan, irish ve English versiyonları mevcut. Ama Viyana malt yerine baz malt olarak Pale veya maris otter kullanmanızı öneririm. Viyana olmaz mı olur ama maris ile yapmayı öneririm ben.
İrish versiyonunda flaked barley öneriliyor. İngiliz ve Amerikan versiyonlarında da birçok reçetede yulaf ezmesi gördüm. Roasted barley mutlaka olurken ve çikolata malt çoğu reçetede var.

İşin özü bence : carabohemian ve melanoidin maltı çıkarmanızı, special w yu maksimum 5% olacak şekilde ayarlamanızı öneririm

1 Beğeni

Roasted barley yada carafanın herhangi birinden normal mayşelemede %5 fazlasıyla tat verir. Gövdeyi yüksek tutmak için denildiği gibi FG nin yüksek olması lazım. Bunun için mayşede sindirilemeyecek şekerlere ihtiyaç var. Bunun için de mayşeleme ısısını artırmak bir yöntem. 65 derece yerine 66-68 bazen düşük sürelerde 70 derece vs denenebilir.

FBA ve benzeri maltlarda sindirilemeyen şeker olduğu yazıyor. Bu sindirilemeyen şekerler sadecr FBA alternatifleründe mi var? Bu maltlarında arttırılarak FG yi yüksek tutmak mümkün olur mu?

Fg’yi yüksek tutmak İçin

• cristal/caramel malt miktarı arttırılabilir
  • yüksek sıcaklıkta mayşeleme yapılabilir
  • şeker sindirimi daha düşük bir maya kullanılabilir
3 Beğeni

Batch 10lt.

Bu haliyle nasıl?

Şerbetçi otu için söyleyecekleriniz var mı?

Bu haliyle daha dengeli olmuş malt tabanı, sadece ben olsam FBA maltı o kadar kullanmazdım hepsi bu.

Ben de aynı kanıdayım. Şerbetçiotunun çok bir etkisi yok. İstediğinizi kıllanabilirsiniz

Denemek istediğim için 37gr laktoz ekledim.

Neden 37gr?

Öncelikle ABV 6.0 ama ben 37gr olan laktozu 38gr olarak değiştirdiğimde ABV 6.2 oluyor. Şuan ki değerlere 10 gram malt eklersem yine 6.0 olan ABV 6.2 oluyor. 1gr laktozdan yada 10gr malttan %0.2 oranında ABV yükselmesi saçma geldi bana.

Ayrıca hiç kullandığım bir ürün olduğu için fazla kullanmak istemiyorum.

Termosta mayşelediğim için kaynatma sırasında ekleyeceğim. Doğru mu sizce?

16A Sweet Stout

Sweet Stout

6.0% / 14.9 °P

Recipe by

Amo

All Grain

72% efficiency

Batch Volume: 10 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 11.75 L

Sparge Water: 4.77 L

Total Water: 16.52 L

Boil Volume: 14.46 L

Pre-Boil Gravity: 1.047

Vitals

Original Gravity: 1.060

Final Gravity: 1.014

IBU (Tinseth): 20

BU/GU: 0.33

Color: 78 EBC

Mash

Temperature — 68 °C90 min

Malts (2.749 kg)

2.05 kg (73.6%) — Muntons Maris Otter Malt — Grain — 5.9 EBC

250 g (9%) — Oats, Flaked — Grain — 2 EBC

138 g (5%) — Thracian Malt Thracian F.B.A. — Grain — 8 EBC

104 g (3.7%) — Weyermann Roasted Barley — Grain — 1300 EBC

69 g (2.5%) — Weyermann Carafa Special II — Grain — 1100 EBC

69 g (2.5%) — BestMalz Chocolate — Grain — 900 EBC

69 g (2.5%) — Weyermann Special “W” — Grain — 300 EBC

Other (37 g)

37 g (1.3%) — Milk Sugar (Lactose) — Sugar — 0 EBC

Hops (20 g)

20 g (20 IBU) — Willamette 5.5% — Boil — 30 min

Miscs

1 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

1 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

1 ml — Lactic Acid — Mash

Yeast

5 g — Fermentis US-05 Safale American 81%

37,5 gr olarak denediniz mi?

37,5 olarak yazıp okeylediğimde sistem otomatik olaral 38 yazıyor ama ABV 6.0 olarak kalıyor. Laktozun içine giriyorum 38 yazıyor ama ben silip 38 yazarsam 6.2 ABV oluyor. Programın hesaplaması ile ilgili bir sıkıntı var sanırım.

Laktoz Sindirilemeyen şeker olduğu için abv artırmaz. Bi bardak soğuk su ile açtıktan sonra kaynama sonu kazana ekleyebilirsiniz. Sıcak şıraya direkt atarsanız topaklanma olur.

1 Beğeni

Teşekkürler. Sindirilemediği için tatlılık vermesi adına koydum ama programda bir sıkıntı var. 99gr yapıyorum halen ABV 6.2 oynuyor ama 100gr yapıyorum ABV 6.0 oluyor.

Ayrıca çokta tatlı bir şeker değil. Sağlık açısından bir sıkıntı olur mu uzun süreli kullanımda acaba?

İsterseniz laktozu arttırabiliriz. Ya da değişmesi gereken şeyler varsa söyleyin lütfen. Yarın kahvaltıdan sonra kaynatacağım kısmetse.

Çok teşekkürler.

Ben 3-4 hafta kadar önce Milk Stout yaptığımda 23 litre bitmiş ürün için 350gr laktoz kullandım, malt oranı yaklaşık %7 gibiydi. Baktığım tariflerde bu reçete için genelde 500gr laktoz öneriliyordu, fazla tatlı olmasından çekindiğim için min. seviyede ekledim. Sonuç ne dersen, güzel kremamsı bir köpük oldu, bitişte dengeli bir tatlılık geliyor ama fazla tatlı değil, sevip sevemediğimi hala çözemedim :slight_smile: Aklımda 500 gr koysaydım bu reçete nasıl olurdu, diye deli sorular var :sweat_smile:

1 Beğeni

Ben 250 koysam yeterli o zaman. 10lt yapıyorum zaten.

Laktoz birayı sweet stout / milk stout kategorisine sokabilir. Amaçlanan şey buysa ne iyi. Ama şişeler dolusu ağdalı bir lezzetle başbaşa kalmak da mümkün.

Ağızda dolgunluk hissi için yulaf veya arpa ezmesi katılabilir.

Reçeteye ondan üç gram az bundan beş gram fazla koymak sonucu hesaplayıcıların gösterdiği kadar değiştirmez. Evde bira yapımı, hem miktar açısından hem de proseslere hakimiyet açısından o kadar kesin sonuçlar sağlamaz. Hele ki hem mayşelemede hem de mayalanma sırasında hassas sıcaklık kontrolü sağlanamıyorsa.

3 Beğeni

Amacınız milk stout ise okey, ama şunu belirtmek isterim milk sout ile ilgili baktığım tat yorumları arasında çok belirgin bir çizgi vardı ortada olan pek yoktu, benin kullandığım miktarlar milk stout tariflerine uygundu, amacınız milk stout tarzı bir bira değil ise ben sizin yerinizde olsam deneme amaçlı önce daha az koyardım, mesela 250 gr yerine 150 gr koyardım.

Çok hafif gramaj oynamaları yaptım ve sindirim açısından sıkıntı çıkmaması için laktoz eklemedim.

Malt kırım aralığımı ufaltmıştım. Kart giriyor ama zorlanıyor.

Ufak bir igloo termos almıştım. Omu kullanarak mayşemi hazırlamak istedim ama termosa istediğim kadar suyu koyamadım. 2.75 kilo malttı koyunca yeterli su için yer kalmadı. Bende 2 kere mayşeleme yapma kararı aldım. Suyu ikiye böldüm. Batch kaynama sonu 10lt ürün almak istiyordum. İlk mayşeleme sırasında hastaneye gitmek zorunda kaldık. Geldiğimizde 4 sat geçmişti. Bu bir sıkıntı oluştutabilir mi?

Decoction/Kaynamalı Mayşeleme (Özlendirme) Nasıl Yapılır? @Msk böyle bir konu açmış. Bu konuda mayşeleme uzun olduğu için tanen oluşumundan bahsediliyor. 4 saat içinde bu tanenler oluşur mu? Tanen oluşumunun ağız burkan bir bira meydana getirebileceği söyleniyor konuda. Gözle görülür bir şey mi bu tanenler? Karıştırdığı esnada meydana gelen bulanıklığın sebebi tanenler mi yoksa şerbetçi otu mu?

Sıcaklık ölçümü yaptım hemen ve 60 dereceydi sıcaklık. Hemen süzüp ikinci parti suyu ekleyecektim ama vanadan mayşe gelmiyordu. Maltlar önünü tıkamıştı. Aslında biraburadadan aldığım yay(bazuka) filtrem vardı ama igglo için büyük geldi. Modifiye edeceğim. Hemen biab torbasına aktardım matlı ve kazana süzdüm ama hiç bu kadar yapış yapış olmamıştı ellerim. Sümükümsü, yarım ağdamsı. İkinci parti suyu koydum. Sonra yağmurlama yaptım

Mayşeyi 28.1 dereceye kadar serpantin ile soğuttun ve yaptığım ölçüm aşağıda. Normalde 0.010 daha fazla yoğunluk. 1060 olması gerekiyordu.

OG 1060 Olsaydı eğer 15C Irish Extra Stout stiline girecekti ama FG 1070 oldu.

Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

1 Beğeni

Uzun zamandır aklımda turunç kullanarak bir bira yapma fikri vardı. Şöyle bir reçete düşündüm, yorumlarsanız sevinirim

2 Beğeni