Reçetem Olur Musun?

Böyle bir formül kurguladım fikirlerinizi söylerseniz sevinirim. Hedeflediğim bira tarz olarak isimini bilmiyorum tabi ama , kızıl tonlarda biraz gövdeli kalıcı köpüklü malt tadı yüksek bir bira :slight_smile:

Malts:
Weyermann Viyana malt : 4000 gr
Thracian Münih Malt : 1000 gr
Weyermann Pilsner Malt : 1000 gr
Kızıl çavdar ( Hitit Malt ) : 70 gr EBC 490-500
Melaroma ( Hitit Malt ) : 70 gr EBC 280-320
Asit Malt : 100 gr

Hop:
60. dak. 20 gr Perle ( AA 7,6)
20. dak. 20 gr Mittelfrüh ( AA 3,9)
5. dak. 20 gr Mittelfrüh ( AA 3,9)

Maya olarak yıkadığım BB07 lager mayası

3 Beğeni

Bence güzel bir malt tabanı, otlar da gayet yerinde kullanılmış. Sadece asit malt bu biraya nasıl gider emin olamadım, pek kullanmadığım bir malt olduğundan bu miktardaki asit malt eklentisinin etkisini daha tecrübeli arkadaşlar yorumlayabilirler sanırım.

1 Beğeni

Hasan Hocam, reçeteyi böyle yapmayın, size yardımcı olabilecek reçete programları var, brewfather, brewersfriend vb gibi, bir kere hangi stili yapmak istiyorsunuz, sonra kaç litre olacak, kaç abv, kaç ibu, ve renk(srm, ebc, lovibond ) olacak. Bu programlardan birini kullanırsanız herşey sizin için çok daha kolay olacaktır, bence reçete yapmak, yapacağın stili araştırmak bu işin en zevkli kısımlarından birii.

Malt ve şerbetçiotlarınıza bakarak bock benzeri bir lager yapabilirsiniz, acit malta gelince bunun kullanım oranı mayşe suyunuzun phına bağlı olarak değişir, bu miktarda acit malt yüksek değil benim su ph ıma göre az bile

2 Beğeni

Durul hocam bu şekilde elimde olan maltlardan revize ederek brewfather den oluşturdum ama ebc değeri bana pek gerçekçi gözükmedi.Önerilere açığım ekleme yada çıkarma yapabilirim.

Stil olarak ne seçtiniz , brewfather bu galiba ben de bu programı kullanıyorum , bir stil seçerek oluşturursanız daha net konuşabiliriz, programın verdiği renk ve diğer değerler genelde tutuyor
Helles Bock 24 C olarak planlanabilir, çavdarı e reddiah maltları çıkartacağız, decoction yapabilirseniz meloromayı da çıkartın
Og 1064-1072
Fg 1011-1018
İbu 23-35
Srm 6-9
Şeklinde değerleri ayarlayabilirsiniz
German lager maya kullanılacak

% 52 pilsner
% 21 munich 1
% 18 vienna
% 6 carapils
% 3 melanoidin
Şeklinde olabilir

Şerbetçiotları da
60 dk acılık perle mesela
10 dk da mittelfrüch şeklinde uygun olur

2 Beğeni

Stil olarak baktığımda en yakın seçenek amber lager gözüküyor benimde amacım kızıl tonlarda bir lager yapmak aslında. Hemde elimde kalan maltları değerlendirmek istiyorum. Kızıl çavdar , melorama ve reddish bu yüzden

1 Beğeni

Çek amber lager de olur tabi ama pilsner malt oranları yüksek olmalı 6 kg maltın 3 kg si pilsner şeklinde planlansa daha iyi olur

1 Beğeni

Anladım sitilin özelliği olarak yani tmmdır teşekkür ederim. Ayrıca şerbetçiotu kullanımı 20. ve 5. dakikalarda atılması yanlış mı ? sadece 10. dak. atmakla nasıl bir fark oluşur ?

1 Beğeni

20 ye gerek yok 10 yerine 5 de atabilirsiniz tabi miktarı biraz arttırırsınız, zaten siz stili seçtiğinizde brewfather sizi yönlendiriyor reçetenizi yaparken, keza styles kısmına da bakarsanız ya da bjcp ye sınırları ve kullanılacakları belirlemeniz daha kolay olur
Czech amber lagerde 1060 og mesela stilin en üst sınırı
1044-1060
Stil dışı da bira yapabilirsiniz demin oluşturduğunuz reçeteyi o kadar malty bir şey buğday veya çavdar oranı arttırılarak weisen veya roggenbocka benzetebilir
Keza litre azaltılıp Og yükseltilerek doppelbocka da ya da helles bock-dunkles boca da benzeyebilir, yanlış yok neticede

4 Beğeni

Selam arkadaşlar, uzun bir aradan sonra kaynatma yapayım diyorum.
American Brown Ale, önerilere açığım.
Carafa3 mayşelemenin son 15 dakikası eklenecek.

3 Beğeni

Viyana Lager için uyumlu mudur sizce?

2 Beğeni

66 ⁰C 10, 70 ⁰C 60,
Chinok,
20⁰ C de 14 gün kısımları düzelirse uygun gibi.

1 Beğeni

Chinook first wort da düşünülebilir

Chinook kalmamış zaten. 60 dakika için 20 gr Brewer’s Gold kullanacağım.

1 Beğeni

O da first wort olur bak

Brewer’s Gold’un lezzet-aroma profili nedir? Satış yapan yerlerde bir açıklama yok, bu yüzden kullandığım bir şerbetçiotu değil.

Spice and blackcurrant

3 Beğeni

Teşekkürler. Bu siteden bakmıştım, alfa asit aralığı bizimkilerde fazla olunca başka sanmıştım, yanlışmışım.
Aroma şerbetçiotu için bir yer var mı?

3 Beğeni

Aromayı Bilecik’ten almıştı @magunay hatta toplu alım da yapmışlardı daha iyi biliyorlardır

2 Beğeni

Aroma sevdiğim bir ot, bir seferinde taze toplamıştık bilecik Pazaryerinden, kurutup kullandım oldukça verimliydi.

Bir sonraki sefere birkaç arkadaş Pazaryeri kooperatiften pellet alıp paylaştık ama taze olmasına rağmen bu parti çok başarısızdı, kimse memnun kalmadı. Ya peletlemede ya da kurutmada sorun olduğunu düşündüm açıkçası.

Eğer bulursanız az miktar deneyin, eğer iyiyse devamını alın.

Aroması çiçeksi, hafif bubblegum kokusu alabilirsiniz hatta… IBU 8 civarı oluyor genellikle.

Buğday, pilsner, kölsch, lager vb biralarda kullanılabilir.

7 Beğeni