Regülatör ve Co2

Merhabalar, CO2 tüp ve regülatör alma aşamasındayım. Boyut konusunda kararsızım 5kg ve 2 kg arasında kararsız kaldım. Boyut ve güvenli bir alışveriş için tavsiyeniz var mıdır? Teşekkürler.

merhaba, ben de güvenilir bir adres bakıyorum, üstadlar yardımcı olur umarım.

Ben nestayonline dan almıştım ama 10 litre. Regulatör ise tam tahıl ekipmandandı. Orada bitmiş galiba. Yıldız marka regulatör öneriliyordu bir ara

5 lt tüp 15 corni fıçıya kadar gazlandırabilirsin diye söyleniyor daha deneyemedim 10lt almak mantıklı yedekte gerekli😉

teşekkürler, Karbondioksit Tüpü 10lt – Nestay Online
bu linkteki mi? hata yapmak istemiyorum da :slight_smile:

Evet bu ama 460 liraydı geçen sene

Zaten yanlış bunda değil regulatörde yapılır

regülatörüm bu https://www.biraburada.com/urun/gaz-regulatoru-karbondioksit

dolap ve co2 tüpüm eksik sadece, 2 yada 3 fıçı sığacak bir dolap arıyorum,
bu tüple kaç fıçı gazlayıp servis edebilirim (genelde pilsen ve buğday biraları içiyorum).
ne dersiniz?
bir de co2 tüplerinin hepsi birada kullanılabilir mi?
çok teşekkür ederim ilginize.

Yangın söndürücü olarak kullanılmayanlar dışında hepsi olur diye biliyorum ben. Dolap konusunda forumda vardı bununla ilgili konu

evet, takip ediyorum,
teşekkürler.

merhaba,
tüm ekipmanlarımı tamamladım, ilk biramı fıçıya alıp gazlamaya başladım ama burda bir sorun oluştu.
gaz bağlantısı (gri aparat) gaz kaçırıyor, elimde bir tane daha aparat vardı onda da aynı problem oldu.
sızıntı olup olmadığını denemek için starsan püskürttüğümde baloncuklar oluşuyor gaz kaçıyor yani.
iki aparat da bozuk olabilir mi? yoksa yanlış mı bağladım diye düşünüyorm,
sizce ne olabilir? şimdiden teşekkürler.

hortum ucu düz kesik mi? ilk olarak ona bakılabilir, eğer hortum kesme makasınız yoksa, yankeski v.b. birşeyle kesmeyin ezik yapabilir ya da düz kesmeyebilir. güzelce hizalayıp sert bir zeminde falçata ile kesebilirsiniz. benim aklıma bu geldi

1 Beğeni

hortum uçlarına da starsan sıktım oralarda problem yok, conta da sağlam görünüyor. aşağıdaki gibi baloncuk oluşuyor.

Hocam gri Ball lock aparatın tam olarak oturduğundan emin iseniz bir de aşağıdakileri kontrol etmenizi tavsiye ederim,

• Ball lock postunun fıçıyala olan bağlantısı sıkı mı? Anahtar yardımı ile kontrol edilebilir.
    image

• Ball lock postunun üzerindeki o-ring de hasar ve/veya eziklik var mı? Gözle kontrol edilebilir.
    image

• Kullandığınız gri ball lock aparatını varsa başka bir aparat ile değiştirip sorun onda mı kontrol edilebilir.

4 Beğeni
  1. fıçımdaki gaz bağlantısını söküp gazlayacağım fıçıya taktım, sorun çözüldü,
    söküp kontrol ettiğimde conta sağlam görünüyordu, belki de dediğiniz gibi farkedemediğim bir hasar var.
    şimdilik işler yoluna girdi. ilginize teşekkür ederim.
1 Beğeni

merhabalar, biramı gazlandırmaya 8 gün önce başladım regülatörümü 18 psi’a ayarladım ve biramın gazlanmasını 3 gün bekledim, 3. günün sonunda bir deneme yapmaya karar verdim ve regülatörü 4 psi’a ayarladım, bira hattım 3,5m. idi. ve bu basınç seviyesinde ne hızlı bir akış ne de gazlnamış bir bira elde edebildim,. bu sıraad bir kaç bardak bira çöp oldu. hattı 1m. ye indirip regülatörü gazlandırdığım seviye olan 18 psi’a ayarladım, köpük oluştu fakat gaz namına bir şey yoktu. denemelerimi bırakıp 5 gün daha 18 psi da bekledim, biraz önce 1m .hat ve 16 psi ile köpüğü çok iyi olan ancak gazlanmamış bira alabildim. bir yerde yanlışlık yapıyorum ama insan düşünüp baktıkça körleşiyor ve bulamıyorum. ne yapmam gerekir, biraz kötü hissediyorum. ama henüz umudumu kesmedim. yardımlaeınızı rica ederim. biram buğday kit birası, şişelemede yapmıştım, şişeler gayet gazlı ve köpüklü.

Fıçıları gazlandıracağınız sıcaklığa düşürdükten sonra gazlandırmaya başlayın(oksijen temasına mahal vermeden), hangi sıcaklıkta gazlandırdığınızı yazmamışsınız sıcaklık-basınç dengesi önemli, bu adresteki hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz. Açıkçası 3 güne biranın gazlandığını görmedim(force karbonizasyon yöntemi hariç), ben genelde hem biranın tadının oturması ve daha sağlıklı gazlanma için 8-10 gün bekliyorum. Forumdaki arkadaşlar benim gibi, tahminim çoğu çin malı regülatör kullanıyor, gaz göstergelerini başka bir regülatör ile kıyaslamanızı tavsiye ederim, benimkiler hatalı gösteriyordu, bende sizin gibi niye gazlanmıyor bu bira diyordum, göstergeleri değiştirdim, bira gazlanmış olmasına rağmen 3-5 psi da bende köpüklü bira alamıyorum, 7 psi da ideal oluyor.

1 Beğeni

birayı kegaretörde 1 gün beklettim gayet soğuktu (tahiminen 3-5 c arası). regülatörüm micromatic, en azından 8 gün geçti, belki gösterge hatalıdır, basıncı yükseltip bekleyeceğim, ama şimdilik 1 ay alkol almayacağım için bağlantıarı söküp içeceğim tarihten 10 gün önce tekrar gaz vermeye başlarım, bir sorum daha olacak 18 psi da bira aldım ama köpüklü ve gazsızdı, hatta bekledim köpük ne zaman bitecek diye 15dk kadar ve köpük kalıcı idi. sizce köpük basınç kaynaklı mı yoksa bira gazlı ama yanlış basınç nedeniyle tada mı yansımadı?

Şimdiye kadar 9 fıçı doldurdum. Çeşitli denemeler yaptım. İlk 2 gün reçetede verilen co2 miktarının 2 katı oranında gaz verdim sonrada 3 gün olması gereken gazı verip 5’inci günde güzel biralar içebildim.

https://drhansbrewery.com/beercarbonationcalculator/

2 Beğeni

Regülatörünüz kaliteli hata olacağını sanmam, dediğim gibi ben en az 8 gün bekliyorum, servis basıncınız yüksek hem regülatör hemde fıçı basıncını 7 psi a düşürüp, birdaha deneyin.