Regülatör ve Co2

bu saatte çok olmayacaksam eğer son sorumu sorayım, regülatörü düşürürüm ama fıçıdaki basıncı nasıl düşüreceğim? tahliye valfinde hiç ses gelemyene kadar çekip gaz bitiğinde mi 7 psi ile gaz vermeem gerekli? çok teşekkür ederim.

Sizin regülatörünüzde ayar vanasını eksi yönde çevirdiğinizde basıncı düşürme özelliği var diye biliyorum, eğer yoksa regülatör ayar vanasını düşürüp, fıçıdaki valfide çekip düşürün, sonra 7 psi a ayarlayın.

bunu da denedim, biram gazlanmamış anlaşılan, denemelerimi 1 ay sonraya bırkakıyorum,
teşekkürler.

Dediğim gibi önceden gazlandırma sıcaklığına soğutulmuş fıçıya yukarıda verdiğim linkteki sitedeki hesaplamaya göre gaz sıcaklık dengesine göre gazlandırmayı yapın, ayrıca sıcaklığı fıçı üzerine bağladığınız ısı probu ile ölçün, en az 8 gün bekleyin.

1 Beğeni

problemi yazmıştım, sonucu da yazayım.
biramı 10 gün 15 psi’da beklettim, sonuç harika. Kit birası ile bu kadar güzel olacağını sanmıyordum.
ayrıca 2. fıçımda da pilsner kit birası vardı @Esperanto 'nun önerisine benzer bir yöntemle (3gün olması gereken basıncın 2 katını verdim ve servis ettim) bu sonuçta muhteşen oldu.
çok teşekkür ederim desteğiniz için.sırada tam tahıl zombie dust var.

4 Beğeni

İstanbul’da CO2 tüp dolumu için tavsiye edeceğiniz bir tesis var mı? tüp bitmek üzere memnun kalınmış bir tedarikçi arıyorum. şimdiden teşekkürler.

Seralgaz esenyurt 02125490007

1 Beğeni

Merhaba, fıçılamaya her nekadar kendi içimde karşı olsamda (şişe candır :innocent:) küçük bir başlangıç için malzeme toplamaya başlayacağım. En kilit ekipman sanırım Regülatör. Yurtdışından getirmek gibi yollara sapmazsam, Türkiye’de satılan 2-3 ürünün gördüm. Sanırım en iyilerden biri Micromatic (2.500TL) isimli ürün. Bundan daha aşağıya inince kegland mk4 (2,000TL), KASWELD (1.400 TL) ve (700-800TL) bandında ise Nestweld / Yıldız 5950 tarzı ürünler var. 800 TL’den 2.500 uzanan bir aralık. Micromatik, mk4 gibi ürünler diğerlerinden çok daha iyi bir gazlanmamı sağlıyor yada bu ürünlerin bakımı yok ve çok uzun ömürlü, diğer ucuz olanlar çabuk gaz kaçırıp sürekli bakım mı yapılması gerekiyor? Ne dersiniz?

Ben en ucuz olanlardan birini kullanıyorum, modeli hatırlamıyorum ama yıldız marka. 2 li 4 lü falan değilse pek fark yok gibi. Onun dışında amazon da uygun ürünler bulmuştum, bakıp atayım.

1 Beğeni

şişe iyidir şişe candır

Daha önce gördük biz bu filmi.

2 Beğeni

Ne yiğitler dediklerini yutmak zorunda kaldılar

4 Beğeni

Bu cümleyi kurduysan zaten saati kurmuşsun demektir :wink:
İlk kitleri kurduğum günlerde hedefim fıçı sistemiydi. Bu işin nirvanası bence. Eskiden şişeleme günü gözümde büyürdü. Ortalama 2 saat sürüyor bir batch. Fıçıda fazlalık yoksa en fazla 15 dk. Ayrıca tat gerçekten farkediyor ve taze oluyor.
Kötü yanı tüketimi çok arttırıyor.

6 Beğeni

Merhabalar
Biraz önce aldığım yıldız 5070 marka regülatör kargoda sanırım hasar almış ve bu şekilde geldi . Sizce kullanımda sıkıntı yaratır mı ? Ben pek kullanma taraftarı değilim ancak yarın yapacağım dry hop için gaz lazım olacak :frowning:

Öyle ciddi bir hasar görünmüyor, taktıktan sonra ters çevirip su dolu kovada kaçak kontrolü yapabilirsiniz. Neticede yangın söndürmede kullanılan bir gazdan kaçaktan dolayı korkmanıza gerek yok.

Co2 tüpünün markası çok farkeder mi Beş Yıldız diye bir markadan alacağım birazdan . Bir de Seral var ama o daha pahalı .

Dolum ve değişim yapabileceğiniz bir yerden almanızı tavsiye ederim.

Yıldız 5070 için ne diyorsunuz hocam iki kat para verip micromatic almaya değer mi

Şu seçeneği ekleyeyim şuraya. Kegland marka. Aklınızda bulunsun. Ben bundan kullanıyorum. Gaz konnektörü ve hortum ile geliyor.

2 Beğeni

Ben Yıldız ın şu an hatırlamadığım bir modelini kullanıyorum. Mutlaka daha iyileri vardır ama sürekli farklı modeller kullanmadığımız için kıyaslama şansım yok açıkçası. Yıldız iyi bir marka ve model de direkt meşrubat regülatötü. Çıkış göstergesi 6 bar olması da ayar için yeterli görünüyor. Söyleyebileceklerim bunlar.