Renk Berraklığı

İlk kurulumum başarılı oldu.2.kurulumu yaptım.Fakat şişelerde renk berrak ama bardağa koyunca bulanık.Nasıl berraklaştırabilirim?

Şişede şeker ile biranızı gazlandırdığınızı düşünüyorum. Eğer böyleyse maya dipte bir tortu oluşturacaktır. Biranızı dik bir şekilde dolapta soğutursanız tortu dibe çökecektir. Biranızı bardağa doldururken dip tortusunu karıştırmamaya dikkat ederseniz sorununuz çözülecektir.
Afiyet olsun.

1 Beğeni

Şişede berrak olup bardakta bulanık olmasının bende dipteki tortunun bardağa karışmasından dolayı oldugunu düşünüyorum.
Onun dışında berraklığı etkileyen birçok faktör var, kit içeriği (buğday vb.), şişeleme öncesi cold crash yapmak, şişeleri içmeden önce dolapta bekletmek gibi

1 Beğeni

aynen şişeyi çalkalamamak ve dolapta soğutmak ,bardağa doldururken de dip tortusunu mümkün mertebe karıştırmamak çözümdür

1 Beğeni

Ben fermentasyon bittikten sonra şişeleme yapmadan önce birayı ayrı bir aktarma kabına alıyorum. Bu şekilde fermentörün dibinde kalan tortuyu minimuma indiriyorum.
İçerden de şişeden bardağa döküp içiyorum. Şişeyi sallamadan yavaşça bardağa doldurduğumda dibinde son 1 parmak kadar olan birayı dökmüyorum. Bu şekille mis gibi berrak bira içmiş oluyorum.

1 Beğeni

kit biralarda şu yolu deneyin . tam ticari bira gibi olmaz bayağı bayağı toparlar.

şişelemeden önce birayı ayrı bir kaba alın. bunun için sifon yöntemini kullanın. alibaba da ucu süzekli aparatlar var kullanıyorum tavsiye ederim.

birayı 2. kaba aldık. içine uygun miktarda biersol koyun. talimatlara uygun şekilde bekletin

bekleme tamamlandıktan sonra ister dikkatlice ayrı bir kaba alıp şişeleme yapın ister o kapta şişeleme yapın.

bunu yaparken kapların aparatların temizliğine dikkat edin. biraz meşekkatli iş ama en oluru da bu.

Hocam olaya bu kadar hızlı girmeyin lütfen. “Ben yaptım oldu”'nun, bu forumda pek karşılığı yok.

2 Beğeni

ben yaptım oldu değil. kiti satan ın anlatımı bu şekildeydi. o yanlış biliyorsa orasını bilmem . bana böyle anlatıldı.

Deneyin, alın, kullanın, koyun, bekletin, yapın v.b ifadelerin hangisi firmaların anlatım tarzı çözemedim. Bu kadar kesin ifadeleri kullanmak doğru geliyorsa size bir şey demiyorum, devam edebilirsiniz.

1 Beğeni