Şaraplık Üzümden Kültür Mayasıyla Adım Adım Şarap Yapımı

Aaa süper, ben de yemeklerde, salatalarda balzamikle kullanmak için az miktarda girişsem mi diyordum ama değmez heralde diye düşünüyordum.

1 Beğeni

Tüketim konusunda elimizden geleni yapardık.

3 Beğeni

Evet, sanırım en kolay halledilecek sorunlardan biri bu.

2 Beğeni

Beyaz şarap yapıcak olursak prosesde ne gibi değişiklik yapmak gerekir ?
Kabukları ile bekletmedeki amacımız renk için ise bu prosesi atlıyoruz diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Beyaz şarap konusunda bilgi sahibi değilim ne yazık ki ama aklımda yanlış kalmadıysa kabukları şıra ile hiç tutmuyoruz, direk sıkıyoruz diye hatırlıyorum.

1 Beğeni

“Benim neyim eksik?” dedim kendi kendime ve baktım ki; üzüm, pms, maya ve maya besini yokmuş.
Üzümle başladık, bir-iki telefon sonunda 100kg üzüm buldum (gelince 40-45 arası olduğunu anladım, ya yolda yediler ya da beni yediler)

Sonraki etap bizim inanılmaz network sayesinde 12 saat geçmeden kargoya verilerek çözüldü (konu sonunda ayrıca değineceğim).
Bu işte en önemli konulardan birisi tabii ki iş gücü, hemen @Soyhan dan takviye kuvvet istendi ve olumlu yanıt alınınca bir taraftan çer çöp ayıklanıp bir taraftan da üzümler patlatıldı;

Geriye pms miktarı hesaplamak ve ona göre atmak meselesi kaldı. Pms sağolsun Soyhan da vardı, hesaplama için elbette bir matematikçi ( @FAtE ) lazımdı. Hesaplayan doğru hesapladı ama ben 2.25 gr ı yanlış görüp 2.5 gr attım.
Gerisi tamamen kısmet.

Tabii yorucu sürecin sonunda emekçilerin karnını doyurması şattı.

Bu konuyu burada detaylıca anlatıp bana Telefonda farklı anlatan sevgili @BoBo ya,
Özellikle sürecin başından sonuna kadar hem malzeme hem de her türlü destek hizmetinde bulunan (sadece Üzümleri değil O nun kafasını da patlattığımı bildiğimden) sevgili @FAtE ye,
Ve beraber bu süreci geçirdiğimiz sevgili @Soyhan a teşekkürü borç bilirim :pray:

18 Beğeni

Çok güzel olacak @menegin. Eline sağlık.

PMS hesabı çok kolay aslında…
Aaa hatta yazmışım hatta:

Seneye bu zamanlarda o ilk şişenin tadı çok güzel olacak. :slight_smile:

2 Beğeni

Benimki de kolay abi, arıyorum Mehmet i, söylüyor sağolsun. Sonraki kısımdaki sorun şu ki, ben tartıda gördüğümü yanlış algılıyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Doğru valla, seninki de kolaymış. :slight_smile:
O kadardan bir şey olmaz.

2 Beğeni

Aktarmalarda 20 lt 1 gr pms hesabına dikkat etmek lazım, nitekim kaç aktarma yapıldığına göre sınırlar aşılabilir.

Kırmızı saraplarda şişleme öncesi toplam maksimum 160mg/lt (ppm) kükürtleme öneriliyor.

Benim hesabım ve uygulamam da şöyle.

Solüsyonum;
100 ml cibre/şaraba10 gr. PMS tartıp ekliyorum. Elimde %10 PMS içereren bir karışım oluyor.

15 cc(ml) = 1,50 gr. PMS = 40-45 ppm (43 ppm) so2 ediyor.

1.Üzüm taneleri patlatıldıktan hemen sonra yani maserasyon başlangıcında (üzümün taneleri, kabuğu ve suyu karışık haldeyken) 20 litre veya kilogram şıraya 1,5 gr. PMS (yani 15 cc solüsyon) (43 ppm) ekliyorum.

1. Preslemeden 24 saat sonra tortudan ayırırken yaptığım aktarma da yine aynı şekilde hazırladığım solüsyondan 20 litreye 1,5 gr. PMS (15 cc solüsyon) (43 ppm) ekliyorum. 1.Aktarma

2. Bir- bir buçuk ay kadar sonra 2.Aktarma da aynı solüsyonumdan 20 litreye 1 gr. PMS (10 cc solüsyon) (28 ppm) ekliyorum.

3. Bir kaç ay sonra 3.Aktarmada yine 20 litreye 1 gr. PMS (10 cc solüsyon) (28 ppm) ekliyorum.

Şişeleme öncesi toplamda 43+43+28+28=142 ppm ile bitiriyorum. Daha fazla aktarma yapmam gerekirse 28 ppm kısmını ikiye bölüyorum.

Bu arada ilk başta atılan 43 ppm’in büyük bölümünün cibreler ile gittiği/uçtuğu da söyleniyor ama fazla kükürt eklemek istemediğim için koruyuculuğu sağlamam bana yetiyor.

9 Beğeni

Elinize sağlık abi, güzel şarapların olsun.

2 Beğeni

Bu senenin mahsullleri… Kalecik karesi ve Şiraz.

16 Beğeni

Benimnkiler hala dolapta duruyor.
Şu inanılmaz üşengeçliği bir şekilde atmam lazım üzerimden…
:frowning:

3 Beğeni

Abi gelip yapayım istersen hasılatın yarısı karşılığında :grin:

5 Beğeni

Valla hasılat zaten çok yüksek değil…
Sen gel yeter ki, tüm hasılatı vereyim.
Kurban olsun sana.

4 Beğeni

Yaw zaten 20 kg, o da iyi patlamadı. Çıkacak 10 şişe. Dedim ben uğraşma bana ver diye ama nerde…

2 Beğeni

Bodrum’da duruyor valla.

1 Beğeni

Gelicem de üzüm beklemez… Mecbur bira içicez artık :slight_smile:

3 Beğeni

Emir telakki ederim her daim.

1 Beğeni

İkinci parti üzüm de geldi, bu sefer Kilis Karası;

Sıkıntılı bir dönemde beni uğraştırdı ama o da kovaya girdi ve güzelce çalışıyor…

İlkinde fermentasyon bitti ve dinlencede :wink:

Bu süreçte her tür soruma sabırla cevap veren sevgili @FAtE ye sonsuz teşekkürler…

19 Beğeni