Şaraplık Üzümden Kültür Mayasıyla Adım Adım Şarap Yapımı

Cidden “kalbim ege de kaldı”…
Emeğinize sağlık.

2 Beğeni

Geçen sene bu başlık sayesinde cesaret edip ilk defa denediğim; merlot ve cs beni oldukça şaşırttı, ev şarabının prof.larından bile kısmen geçer not aldı (azıcık okside olmuş), bu sene yine merlot ve caberne frank kupajı ile deneme yapıyorum.

17 Beğeni

Böyle şeyler okuyunca insan mutlu oluyor.
Elinize sağlık.

5 Beğeni

Şarap mantarı üretimi. Gif’i seyrettikten sonra mantarına dahi saygı duyduğum bir içecek şarap.

Tamamı için; How 40 Million Cork Wine Stoppers Are Harvested A Day | Big Business - YouTube

7 Beğeni

Çok saygı duyuyorum bu tür işlere, bugün mantar tıpa işine girecem diye ağacı eksen ilk hasat 2046’da ikinci hasat 2055’de. Ama bir ormancılık politikası olarak yapılabilir aslında, Evet kızıl çam ormanları Akdeniz ve Egenin doğal ormanları ama bir kısım uygun alan bu mantar meşesine ayrılabilir. İspanya, Cezayir ve Fransa’da yaşıyorsa bizim ege ve akdeniz çok rahat yetişir.

3 Beğeni

Bunlarda Merlot

12 Beğeni

Cinsault üzümü, 28 lt cibreyi fermentium maya ve 8 lt cibreyi de vahşi maya ile maserasyona bıraktım. Bakalim hangisi daha lezzetli olacak ))

11 Beğeni

Arkadaslar su anda mayalanma sonrasi 30 saat gecti. Meşhur çürük yumurta kokusu ile karşılaştım. Sicaklik 28 C. Ekleyip karistirmadigim sekerle birlikte og 1100 olmasi lazim. Mayayi atmadan hemen önce 28 lt cibreye 5,6 gr maya besini eklemiştim. Sizce yumurta kokusunun sebebi erken eklenmis maya besini mi yoksa onu bitirdiler de ikinci bir 5 gr mi istiyorlar? Yorumlayabilecek olan var mi?

Not: Kek kırıp karıştırınca uçtu gitti ama bilemedim.

1 Beğeni

SO2 oluşabiliyor normaldir ama sıcaklık biraz fazla değil mi?

2 Beğeni

@menegin merhaba sıcaklığı kontrol etme şansım yok, mutfak tezgahının üstünde öylece duruyor, pencereyi araladım ama çok az etki var. Kek kırarken dikkatimi çekti bayağı bayağı CO2 çıkışı var. Mayalar biraz hızlı başladı galiba. Koku aşırı değil ama açık fermentasyona da alışkın değilim, kokuyu hissedince garipsedim. Bir ölçüm yapıcağım birazdan buraya yazarım. Besin ekleme işini belki yarına bırakmak lazım, emin olamadım.

1 Beğeni

Genelde maya miktarı kadar maya besininin 3’e bölünerek mayalama sonrasi 24-48-72 saatte verilmesi öneriliyor. 28 litre cibre için 5.6 gr maya ve hemen akabinde toplam atılması gereken maya besinini atmışsınız diye anlıyorum. Ancak şeker eklemesi yaptığınızı göz önünde bulundurduğumuzda şekerin yanı sıra muhtemelen azot miktarı da az üzümünüzün. Dolayısıyla kötu koku varsa besin eksikliği söz konusu. Gecikmeden maya besini eklemenizi tavsiye ederim.

3 Beğeni

@FAtE evet galiba maya besinini iyi hesaplamadan atarak hata yaptım. vino sağolsun dozaj yazmamış (fermentium) ya da ben göremedim. Ama diğer maya besinlerine bakınca hep 40 gr/hl yazmışlar. Hatta vinonun sattığı diğer maya besinlerine göre hesaplayıp yarısını atmıştım. Koku biraz karıştırınca kayboldu. Şimdi 30uncu saatte ölçüm aldım.1090-1100’den 1044 e gelmiş. Mayalar besinlerini de yiyip bayağı çalışmışlar. Çok mu hızlı sizce? Bugün tekrar maya besini ekleyince daha da hızlandırmış olmaz mıyım?

Müthiş hızlı hem de. Maya besini ekleyin biraz daha zaten yeterince çoğalmış mayalar.

Karıştırınca kötü kokunun gitmesinin sebebi havalandırmış olmanız. Çok fazla olmayan ve şaraba sinmemiş kokudan kurtulmanın ilk basit yolu havalandırarak aktarma yapmaktır.

2 Beğeni

5,6 gr en başta koymuştum zaten. Peki şimdi ne kadar eklemek lazım? 7inci güne kadar yine ekleme yapayım mı?

Bir o kadar daha koyun, 24 saat sonra zaten 1020 lere inmiş olur. O saatten sonra koymaya gerek yok.

2 Beğeni

Tamamdır! Teşekkür ederim :slight_smile:

Merhaba, cumartesi günü 50kg öküzgözü aldım. Satan abi direk makineden geçirip verdi. Yanımda pms, hidrometre, maya, vs yoktu.

Bidonları öylece kayinpederin evinde bıraktım. 24 saat sonra da kırmızı şarap mayası götürdüm ve ekledim, pms için geç olmuştur diye düşündüm. Rica ettim, kayinpeder her gün karıştıracak.

Aklıma takılan konular oldu:

• pms eklesemiydim acaba
  • mayayı şıranın sadece yarısına mı ekleseydim, iyi bir deneme olabilirdi.
  • şekeri ölçmedim ama biraz şeker eklesemiydim? Geçen sene kullandığım üzüm daha tatlıydı ve 1100 SG değeri yoktu.
  • şeker sonradan eklenir mı?
  • havalar biraz serinledi gibi, umarım sorun olmaz.

İşte böyle

Pms eklemeliydiniz. Eklemediğiniz 24 saatte vahşi mayalar çalışmaya başlayabilirdi ama pms atınca onları sersemletip sonra ticari maya atabilirdiniz. Şuanda hem üzüm üzerindeki vahşi maya hemde attığınız maya var ortamda, nasıl bir sonuç olacağını (hangisinin baskın geleceğini) kestirmek güç.

Mayayı şıranın yarısına ekleyip eklememek tercih tabi ki vahşi maya ve ticari maya farkını deneyimleyebilirdiniz. Ama şuanda kontrollü başlamamışsınız zaten %100 vahşi maya - %100 ticari maya kıyaslaması olmazdı zaten.

Şekeri ölçmediğiniz için ekleyip eklememeye birşey diyemiyorum. Tatlılık her zaman yüksek fg anlamına gelemeyebiliyor. Bu sene tatlı değil dediğimiz bazı üzümler 1120 çıkmıştı. Genelde 1090 altına şeker eklemesi öneriliyor ama şart değil.

Şekeri ölçmediğiniz için sonradan eklemek bence riski belki zaten yeterli şeker vardı.

Havalar mayaların çalışmayacağı seviyelere inmedikçe sorun olmaz, fermantasyon yavaş ilerler sadece.

7 Beğeni

Satan abi kontrol ettik, hiç birşey eklemeden şarap yapabilirsiniz demişti. Hatta, köylerde maya kavramı olmadığından, 10 gün bidonda bekletin sonra da süzün diye tavsiye etti :wine_glass:

Bugün kontrol ettim. Gidişat iyi. Hava sıcak değil, sakin tempoda ilerliyor.

Vahşi ve kültür maya karışımı da artık şansımıza ne çıkarsa.

Kültür mayasının pms toleransı daha yüksek olduğuna dair bir yazı okuduğumu hatırlıyorum, büyük ihtimal kültür mayası baskın gelecektir, umarım :slight_smile: