Şaraplık Üzümden Kültür Mayasıyla Adım Adım Şarap Yapımı

Bu sene bulabildiğim kadar üzümle yapmak lazım.

11 Beğeni

Hani bana hani bana demiş

5 Beğeni

Kim o, baş parmak mi?
Geçiniz

Kaldığımız yerden devam edelim…

Bu sefer üzümün bize gelmeyeceğini anlayınca ben üzümü almaya gittim.
Sabah 7.30 da toplanıp arkadaşımın iş yerine getirilen üzüm için Kilis’in yolunu tuttum. Bu seneki üzüm geçen sene aldığımızdan daha iyi görünüyordu. Saat 15.30 gibi gerekli malzemelerle beraber bahçede işleme başladım.
Önce tabii ki saptan ayırma…

Bu arada unutmadan hatırlatayım, üzümün özellikle çöpünü tamamen ayıklamak gerekiyor. Metil alkol odundan oluştuğu için ve üzümün sapı odunsu olduğu için metil alkol oluşumuna sebep oluyor. Çok az miktardaki metil zarar vermese de tamamen ayıklamanızda fayda var.

Vaktim sınırlı olduğu için yapabildiğim kadarını saat 17.00 de bitecek şekilde yapmaya karar verdim.
Herkesin hayali şimdi paylaşacağım resimdeki gibi olsa da;

Gerçekler Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ydı…

Geçen senekinin aksine 7 numara yumuşak leğen aşırı kolaylaştırdı işimi.

Saat 17.15 gibi 35 kg kadar üzüm patlatılmış halde buzdolabına girdi. 3-4 gün kadar burada bekleyecek, çünkü planlayamadığım için maya ve maya besini yetişmedi. Gerçi normalde 2-3 gün kadar aroma geçişi için bekletmeye niyetim vardı ama bu süreç biraz daha uzayacak.
İkinci bölüm için sabah 9.00 da tekrar bahçenin yolunu tuttum.

Kalan 50 kg kadar üzümün temizlenip, patlattıktan ve ortalığı temizledikten sonra eve gelmem 11.00 i buldu. Bunun bir kısmını yine dolaba koyduktan sonra başka yer kalmadığı için 20 litre kadarını vahşi mayanın insiyatifine bıraktım. Bakalım hangisi daha güzel olacak.
Üzümlerin brixi 23 çıktı, bu da yanılmıyorsam 1096 ya tekabül ediyor.
Bu sene bütün üzümlerin imecesine katılan ve tamamında eküri olduğumuz @Baltazar da bu süreçte bana çok destek oldu(!) Kendisine özel teşekkürlerimi WhatsApp aracılığıyla sundum. Burada da tekrar edeyim.
Bunlar da Cenk’in destek fotoları;

Bütün imecelere katılıp Avrupa gezisine katılmak çok anlamlıydı. Artık üzümün hangi bölgesini gönderirim bilemiyorum.

Ben bütün bunlarla uğraşırken Malbec imecesindeki üzümler Ankara’ya ulaştı ve onların alımı, patlatılması, taşınması ve nakliyesi ile uğraşan iki sevgili dost @FAtE ve @BoBo ya sonsuz teşekkürler… :pray:
Yapmayı düşünenler için 100 kg a kadar üzüm için leğen ve çizme yetiyor. 7 numara leğen 65tl, sarı çizme ise 100tl. Patlatma makinesi ve pres imkanı olanlara sözüm yok.

12 Beğeni

Yalnız çok iyi laf sokmuşsun

Bu arada duvarda birçok dilde seni seviyorum yazıyor

7 Beğeni

1 şişe şarapın neredeyse 100 tl olduğunu görünce bu iş daha sıcak gelmeye başladı bana. Marketten aldığım üzümden bile mayalanma başlatınca çok hoşuma gitmişti. Tabi tek eksiğimiz şaraplık üzüm :slight_smile:

Keyifli içimler diyelim.

2 Beğeni

Malbec cepte. Şiraz ve Patkara sırada…

5 Beğeni

Ankara da çok sorun yok, hatta şiraz da eksikleri vardı yanılmıyorsam. Gruplara katılabilirsiniz.

2 Beğeni

Ne kadar teşekkür etsem az. Madem kelimeler kifayetsiz, kifayetli bir şeyler bulmalı :wink:

3 Beğeni

Abicim estağfurullah yahu…
Hallettik bitti gitti işte. Mahçup oluyoruz bak…

4 Beğeni

Bu sene daha aromatik şaraplar hedefledik @FAtE ile ve on beş derecede mayalayacağiz.

Bu arkadaşlar da Antep yolcusu…

6 Beğeni

İşte ankara’da olmayınca :slight_smile:

1 Beğeni

Ben neden seni Ankara da diye biliyorum :slight_smile:
Neredesin ki?

İzmir’de değil mi o acaba bence

1 Beğeni

Sence öyle olabilir tabii ki.
Misal, bence Tokat’ta.

Üçkağıtçılar diyarı istanbul’dan zelam ederim :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Let’s meet where the continents meet o zaman.

3 Beğeni

Hayaller ile sarı çizmeler çok iyimiş :joy::joy::joy:

3 Beğeni

Her yer üçkağıtçı dolu :slight_smile:

4 Beğeni

Çok detaya girmeden bir şeyi merak ettim, şarabın ilk aktarılmasında damacana dibinde kalan tortulu kısmı çöpe mi atıyorsunuz yoksa değerlendiriyormusunuz, eğer ekipmanınız var ise tüm damacana diplerini biryerde toplayıp dile getirmeyeceğim ancak tahmin edebileceğiniz bir yöntem ile grappa’ya dönüştürebilirsiniz, yapılan şarap miktarına bağlı olarak ne yazık ki az bir miktar çıkıyor ama çöpe atılcak bu üzümden gerçekten çok nefis bir grappa oluyor. Yapan arkadaşımın grappasını içtim çok güzeldi :blush:

2 Beğeni