Şaraplık Üzümden Kültür Mayasıyla Adım Adım Şarap Yapımı

Hava kilidi altına aldıktan sonra dibe çöken en kaba tortuyu çöpe atıyordum ben.
Sirke için kullanan arkadaşlar var. Bu sene ben de denemeye niyetliyim.

Distile içeceklerin üretimi bizim forumun konusu dışında ve tamamında yasak. O yüzden bu konuda burada bir şeyler yazılması mümkün değil. Ama daha önce de belirttim, bu sene yaptığım şarabın cibresini tam sıkmayıp grape ale yapacağım. Geçen sene üzüm sirkesi o cibreden yapmıştım.

1 Beğeni

Bu konuyu bildiğim için zaten burada detaya girmedim, girmek istemedim, kişisel merak ve uğraşıdır, elinizde ekipman var ise çöpe atılmasına gerek olmayabilir bizim arkadaşlar bu dip tortusunu çöpe atmayıp değerlendiriyorlar ve gerçekten güzel sonuç çıktı…ben sadece burada gördüğüm sonucu paylaştım, yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir aman diyeyim :sweat_smile: (Elim-dilim sürçtü de hatalı anlaşılacak bir şey dile geldi ise afflola :zipper_mouth_face:)

3 Beğeni

Ben de karıştırmışım konuyu, kusura bakmayın. :slight_smile:

1 Beğeni

Abi benim arkadaş en iyisini biliyor diye bir şey demem ki asla…tarif vs eklemem doğru olmayacak bir konuda sadece gördüğüm yaşadığım bir şeyi dile getirdim, bu konuda bir yatırım tavsiyesi değildir demedim, ayy keşke dilimi tutsaydım diyesim gelen bir konu oldu…olmamış diye gör abi…detaya girebileceğim bir konu değil…sorry… :pray:

2 Beğeni

Tamamen arkadaş kurbanısın yani

2 Beğeni

Bu arada sormayı unuttum geçen seneki şaraplarınızın lezzeti nasıldı. Kaç kg üzümle ne kadar nihai ürün elde ebilebiliyor?

2/3 gibi düşünün. Yani elma ile armut kıyaslanamaz ama 60 kg üzümden 40 litre şarap elde ediyorsunuz.

Genelleme yapmamak lazım zira üzümün cinsi ve hasadın kompozisyonu önemli. Benim genellemem %50 şeklinde ama bazı üzümler cinsi nedeniyle daha sulu dolayısıyla 2/3 olabiliyor bazıları daha susuz yada çok küçük taneli kurumuş olabiliyor onlarda %50 bile zor.

Burada pres için kullanılan yöntemde önemli ama %60 iyimser bir rakam

Ya aslında bende hata, kesin yazmışım canerci gibi. 100 kilogramdan 50 ile 60 litre arası diye düzeltsem olur mu?

4 Beğeni

Engin hocam üzüm alırsam arıcam direk geçen sefer hatalarım oldu sanırım bu sefer aynı hataları yapmak istemiyorum🙏

1 Beğeni

Elimden gelen bir şey olursa elbette ama üzüm ve şarap senede bir kere yapıldığı için hataya çok açık.

1 Beğeni

Sevgili arkadaşlar bu görüntüler geçen yıldan Antalyadaki bahçemizden, üzümü size gösterebilmek için.Karadeniz menşeili, kokulu , küçük taneli , çekirdekli tatlı ve güzel bir aroması var. Bu sene iki katı daha bereketli maşallah. Fermantasyon olayı ile yeni tanışmış biri olarak sizlere sormak istiyorum ; Acaba bu üzüm şarap için uygunmudur? Ve acaba ben bu tecrubesizlik ile bu işin altından kalkabilirmiyim.? (Ekim başı itibarı ile 100 kilo civarı üzüm toplayabirim diye tahmin ediyorum. ) Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkürler…

4 Beğeni

Denemeden bilemezsiniz, memlekette sözde iyi üzümlerle o kadar kötü ticari şaraplar yapılıyor ki ben bundan birkaç sene önce sıradan pazar üzümleriyle yaptığım ilk şarabımı tadınca piyasada neden bu kadar kötü şaraplar olduğuna şaşırmıştım. Baksan hepsi profesyonel şarap üreticisi, hepsi işin en ehli…

Hiç olmadı havalandırır kaliteli üzüm sirkesi yaparsınız.

4 Beğeni

Görüntüden sofralık üzüm olarak çok lezzetli görünüyor. Şaraplık üzüm gibi bir beklenti içinde olmamak lazım. Ama denemekten zarar gelmez ben olsam denerdim ama 100 kg ile değil. 30-40 kg ile deneyebilirsiniz güzel olursa seneye yaparsınız. Güzel çıkmaz yada sürecte hata olursa çok hacimle çalışmadığınız için üzülmezsiniz.

Fermantasyona yenilik kısmına gelince, hijyene ve sonraki aktarma vs süreçlerine dikkat ettikten sonra zor hiçbir tarafı yok. Rahatlıkla yaparsınız.

3 Beğeni

Ben de bir otuz kırk kilo deneyin derim. Ne kadar tatlı olduğu önemli, olgunlaşınca bir ölçüm alan bakalım ne çıkacak.

1 Beğeni

Şeker oranı da iyi ise denemekten çekinmeyin, ama arkadaşların dediği gibi önce miktarın yarısını deneyin diye tavsiye ederim ve bir de size asıl tavsiyem mutlaka üzerindeki vahşi mayayı öldürüp şarap mayası ile deneyin, üzerindeki vahşi maya ile olmayacak diye bir şey yok ama ilk kez yapıyorsunuz bu üzüm den nasıl bir şarap olur bilmiyorsunuz bir de risk alıp vahşi maya ile denemeyin derim. Ben istanbuldan izmire taşındığımd bir heves ilk yaz pazardan aldığım üzüm ile denedim sonuç felaket, bir sonraki yaz yine denedim yine felaket, en sonunda şarabın iyi üzüm ve mümkün ise şarap mayası ile daha az riskli bir şekilde olabileceğini gördüm. Umarım keyfili şaraplarınız olur…

8 Beğeni

Haydaa tam da 5 kilo ile ufak bir deneme yapacaktım vahşi mayayla.

Hiç gerek yok. Vahsi maya kavramı çok yanlış düşünülüyor bizde. Yurtdışında vahşi mayayı kullanan ticariler bile var ama adamların bağları yıllarca bir flora oluşturmuş ve oldukça kontrollü. Bizdeki gibi ne idüğü belirsiz değil. O nedenle bu kadar emeği riske atmaya gerek yok.

4 Beğeni

En başından bu yana ben de sıcak bakamadım vahşi maya işine…

4 Beğeni