Şerbet Berraklığı

Birinci soru için hiç gerek yok böyle bir çabaya derim. Nihai amaç şişeye mümkün olduğunca berrak ürün almak dolayısı ile son aşamada yapmak daha mantıklı. 3. Soru için resim olsa yorum yapılabilir.

2 Beğeni

Ben bir şey anlayamadım yazdıklarınızdan.

Tam tahıllı bira yapımı değilde hazır bira kitlerinden yapmak istedim.
Fermantasyon sonucu şişeleme öncesinde;
İlk önce fermantasyon yaptığım damacana dan başka bir damacana’ya aktararak maya ve tortularından olabildiğince kurtuldum ve devamında sığır jelatini kullanarak da berraklığını arttırdım.
Tüm işlemler bunlar.

1nci soru çözümü; şişeleme den önce jelatin ile berraklaştırmanın daha işlevsel oluşu.
(Ozerrock’un önerisi)

2nci soru çözümü ise; aktarım sırasında damacana da hava kilidi takılması gerekiyor.

3ncü soru; mantar diye sandığım şeyler az miktardaydı ve daha sonra kayboldular.
Ondan dolayı fotoğraf çekemedim.
Sanırım köpüksü birşeydi.:thinking:

Hocam, tabii ki sizin için kendi düşünceniz daha önemlidir ama berraklık konusuna çok takılmamaya gayret ediyorum ben.

Öncelikle tam tahıl ya da kit, çok büyük bir fark olacağını düşünmüyorum. Sonuç olarak süreç aynı ve kiti ambalajlamadan önce bir tür filtreleme yapmıyorlarsa sonuç da benzer olacaktır kanısındayım.

Şişeleme öncesinde fermentasyonu yaptığınız kaptan bir diğerine aktarıp tortunun büyük kısmını önceki kapta bırakmanın berraklık üzerinde etkisi tabii ki olacaktır. Bu aşamada jelatin ekleyip soğuk bir ortamda beklemesini sağlayabilirseniz iyi sonuçlar elde edersiniz (hatta bu olumlu sonuçları soğukta bekletmemesine rağmen aldığını ifade eden bir arkadaşımız da oldu daha önce). Yani bu işlemin şişeye girmeden hemen önce yapılması gibi bir zorunluluk yok.

Bunu hiç anlayamadım, neden ki?

O zaman sorun yok.

Berraklığa en büyük katkıyı yapan iki şey var. Birincisi, jelatin eklenmiş biranın soğuk bir ortamda beklemesi. İkinci ve en önemli husus ise zaman. Şişelerinize ne kadar uzun zaman dokunmazsanız biranız da o kadar berraklaşacaktır.

2 Beğeni

Kap olarak plastik damacana kullandım.
Aktarımı da küçük bir su motoruyla iki damacana arasında yapıyorum.
Bir kaptan diğerine aktarır iken damacana içinde ki hava basıncından dolayı; damacana ezilip büzüldü. Bunun olmaması için damacana da aktarım sırasında hava kilidi takılı olunca herhangi bir sorun çıkmıyor.
Her ne kadar çözümü bulsam da; plastik damacana da fermantasyonu gözlemlemek ve plastik yapısından dolayı esnekliği bazen sorun oluyor.
Bunu da cam damacana’ya geçerek çözeceğim.
Hem renksiz/şeffaf ve dayanıklı.

Berraklık konusunda bende pek takılmıyorum aslında ama çevremdeki kimseler bilindik bira markalarının berraklığına alışkın olduğu için takılıyorlar. Hâliyle çoğu zaman arkadaş ortamında tüketiyoruz.

Jelatin kullanımı için şişeleme den 3 gün önce 4 derecelik bir ortamda beklemesi gerekiyor denildi. Farklı bir yöntemi olduğunu bilmiyorum.
Hazır kitler için jelatin den başka bir yolu var mı; hiç denemediğim için pek bilmiyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Damacana hiç kullanmadığım için bu konuda ne desem boş.
Ama hava kilidi takılıyken nasıl aktardığınızı anlayamıyorum. sonuçta pompa sıvının içinden çekip diğer kaba akıtmıyor mu?
Cam damacanaların temizliği çok zor oluyor, naçizane tavsiyem hepimizin kullandığı kovalardan edinmeniz.
Camın içinde ne gördüğünüzün bir önemi yok, dolayısıyla camın size sağlayacağı ekstra bir fayda da yok kanımca.
Çevrenizdeki kişilere craft biranın buğulu olabildiğinden bahsedin bence. Ben de bana gelen yorumları “fazla” önemseyen biriyim ama bir yere kadar. Hiç gitmiyorsa hoşlarına, Efes de Tuborg da çok güzel ürünler sunuyorlar piyasaya, oradan devam edebilirler.
Jelatini kullandıktan sonra yapacaklarınız biraz da size kalmış. Hemen şişeleyebilir ya da bir süre (mesela 4-5 gün) soğukta bekletebilirsiniz. Bu işin herhangi bir aşamasında kural olarak nitelendirilebilecek süreler yok ne yazık ki. biraz da kişisel tecrübe bu iş. İster 3 gün bekletirsiniz, isterseniz de 2,3 derecede tutarsınız.
Değişkenler her yerde, bunlara ne kadar takılacağınız, ne kadar dikkat edeceğiniz ise tamamen size kalmış.
Gökyüzü sınır diyorlar.

2 Beğeni

Bu arada carrageenan jelatinden daha etkili berraklaştırıcı.

1 Beğeni

Eğer daha önceden kullandıysanız, sığır jelatini için kullanım miktarı nedir?
Satıcılar da kimine göre 19 litre için 3 gr; kimine göre 23 litre için 7 gr kullanılması gerektiği belirtilmiş.
Bunun bir standartı yok mu?
Ben 22 litre için 4 gr kullandım.
Gayet de berrak oldu.
Ama her şişenin dibinde yani son bardakta bulanıklık devam ediyor.
Ayrıca sığır jelati’nin bildiğiniz bir zararı var mı?
Bira da ne renk, ne koku, ne de tat da herhangi bir olağan dışı bir durum yoktu.
Kalabalık bir arkadaş ortamında tüketim yaptık.
1-2 arkadaşın mide bulantısı şikayeti oldu.
Bira dan olduğundan da emin değiliz.
Belki de mevsimsel veya kendilerine özgü bir rahatsızlık durumuydu.
Bilemiyorum.
Hiç buna benzer bir durumla karşılaştığınız oldu mu?

2 Beğeni

Bahsettiğiniz türden bir durumla hiç karşılaşmadım ben.

Aklımda yanlış kalmadıysa 5 litreye bir gram civarı kullanıyorduk genellikle.

Ev birasında berraklık sağlamak için dikkat etmek gereken pek çok şey var. Yapım aşamasında soğutma önemli. Kovaya alırken süzmenin olumlu etkisi oluyor. Jelatin ve benzeri çöktürücüler katkı sağlıyor hiç şüphesiz ama biranın ne kadar beklediği de çok fark ettiriyor.

Ayrıca eğer ki şişede gazlandırıyorsanız şişe dibinde berraklığı bozan bir tortu olacaktır mutlaka.

Kendi adıma çok takılmıyorum bu mevzuya. :slight_smile:

8 Beğeni

Ben de değindiklerinize dikkat ederek yaptım.
Jelati’nin gramajı dan tut, aktarmalar da tortu kalmamasına kadar.
İçimde bulunan çoğu kişi, lezzetli bulduğu gibi tat, koku, köpürme, berraklık konusunda tatmin oldular.
Lakin çoğu kişi içmesine rağmen 1-2 kişi de mide bulantısı olunca;
acaba jelati’nden kaynaklı mı diye aklıma düştü.
Yoksa bira da hâlihazırda mide bulantısı yapacak birşey de yok.
Mide bulantısı çeken kimselerin kendi söylediklerine göre güneş sıcağı yiyen meyve tüketmişler. Herhalde ondan dolayı ama içime kurt düşürdüler işte.
Bilen varsa danışmak, sormak istedim.
Yinede ilgilendiğiniz için sağolun

2 Beğeni

Birayla ya da jelatinle alakalı olması çok küçük ihtimal. sonuç olarak jelatin zaten pek çok gıda ürününde kullanılan bir şey.

Belki mideleri biraz hassastır arkadaşlarınızın.

2 Beğeni

Muhtemelen, bende öyle düşünmüştüm.

Bu konudan bağımsız olarak;
Kitler de kitin yanında gelen küçük paket halindeki maya kullanılması yeterli görülüyor.
Lakin daha fazla maya kullanılması durumunda daha kısa sürede fermantasyon tamamlandığını biliyorum. Fermantasyon süresinden başka etkilediği başka bir şey varmı? Ya da fazla maya kullanmanın sakıncası ?

1 Beğeni

Özellikle bilgi sahibi olduğum bir konu değil ama pek çok şeyde olduğu gibi ne kadar kısmı önemli olur diye tahmin ediyorum.

Yani ne bileyim, 6 gr yerine 60 gram maya kullanırsanız tat üzerinde değişikliğe neden olacaktır illa ki ama 6 yerine 7 gram fark edilebilir bir değişiklik yaratmaz.

Maya üretilerinin tavsiye ettikleri litre başına maya miktarlarını kullanmak en mantıklısı olacaktır.

2 Beğeni

Selamlar,
Her bir şişeyi tek seferde bardağa koymanızı tavsiye ederim. Şişeyi indir kaldır yaptıkça dip tortusu tekrar karışacaktır biraya böylelikle ilk bardak berrak olurken sonrakiler bulanık olacaktır.
Jelatinin bildiğim kadarıyla yan etkisi yok ama doktor ya da gıda mühendisi değilim.
Kullanım 1gr/5lt yapardım ben.

4 Beğeni

Hayvan kemik ve dokularının uzun süre yüksek derece ısıya maruz bırakılarak elde ediliyor. Kaynatma eski yöntem.genelde kostik asit ya da kirece yatırılır. Kolajen takviyesi için ılık su ile karıştırıp içenleri biliyorum. Ben 2 defa hitit malt firmasından aldığımı kullandım birada biraz garip tatlar oluştu. Birayı içerken resmen kelle paça aroması geliyordu.

4 Beğeni

çay süzgeci kullanıyorum