Sierra Nevada Pale Ale (BJCP-18B)

Tam tahıla geçtim geçeli aklımda Sierra Nevada Pale Ale yapmak vardı. Şöyle tek fıçılık taze taze tüketmelik olsun istedim.

Sierra Nevada’nın amiral ürünü Pale Ale. Kendi sitelerinde de tarifi veriyorlar zaten. Okumak isteyen için linki vereyim:

Reçete basit aslında. %92 pale ale, %8 kristal 60 malt. Şerbetçi otu olarak sadece cascade. Maya ise amerikan ale.

Bu da tarif için link;

Bu bilgiler ışığında zor da olsa reçeteyi yaptım.

Ana tarifte kaynatma 90 dakika, ben 60 dakikaya düşürdüm.

Ve kazanın altına odunu verdim;

Ölçüm;

Maliyet;

Fermentasyonu fıçıda, 12 psi basınç altında yapıyorum.

15 gün sonra taze taze içmeye beklerim. :beers:

15 Beğeni

Hmmm bu bana göre değil, sadece iki malt mı? :rofl:
Bir saattir fıçıda içimi rahat ve keyifli olacak ne yapsam diye bakıp duruyordum, Keller mi, Kölch mü, Cream ale mi derken paylaşımını gördüm…Malzemeler kolay ve elimde var, evrene güzel bir enerji vermişim sanki tam istediğim gibi bir reçete önüme gelirverdi :slight_smile: Yine yeniden teşekkürler :slight_smile:

7 Beğeni

Oijinal reçetede yanlış mı gördüm, California ale ve AKA Chico ale mayası birlikte kullanılıyor değil mi?

2 Beğeni

Ne gördüysen doğru :wink: ama iki maya aynı özelliklerde. Bende de us05 ve m44 vardı, us05 kullandım.

2 Beğeni

Ben de kk’den hazır tam tahıl kit olarak almıştım, fıçılayıp içmiştim. Evde malt koyabileceğim yer olsaydı bu tarfi de denerdim,
afiyet olsun.

2 Beğeni

Tam da eski defterleri açtığım günlerde gelen bu tarif bana da ilhan oldu. Ve fakat lakin malzeme konusunda biraz ıkıntı yaşayınca Vienna ile denemeye karar verdim.

2 Beğeni

Kediköy’ün sitesini incelediğimde pale ale malta ilave carapils konduğunu ve şerbetçiotunun başlangıç acılığının magnum ile yapıldığını gördüm. Carapils, pale ale veya ipalar için istenen seviyede kristal malt değil bana göre. Zaten alt sınır olan 9.8 ebc nin çok altında renge sahip olacağını düşünüyorum. Illaki güzel bira olacaktır ama bence daha koyu bir karamel malt kullanmak gerekirdi.

Teşekkür ederim bilgi için, tam tahılı seviyorum ama çok yer yok, keşke olsaydı da ana maltlardan stok yapıp sizlerin tariflerini deneyebilseydim.çok açık renkli bir bira olmuştu, bir dahaki sefere sizin tarife yaklaşmak için modifiye edeceğim.

1 Beğeni

Abi basınç ester oluşumunu engelliyor demişti tokamak brewery bana. Bu tarz biralar için dezavantaj değil mi bu?

Ester istesem us05 kullanmazdım ki :slight_smile: nötr maya kullanılıyor zaten.

2 Beğeni

İpalarda, pale alelerde vb esterler istenmez, şerbetçiotlarından gelen tat, koku ve aromalar istenir, mayadan bir katkı beklenmez ve de istenmez, bu açıdan gidip örneğin belçika biralarını basınç altında yapmazsın ya da buğday

4 Beğeni

2 kere kaynattım bu birayı. Benim baktığım tariflerde de hep acılık için ilk şerbetçiotu Magnumdu. Caramunich3 kullanmıştım pale ile birlikte.

Pale malt tek başına biraz yetersiz kalıyor, biraz Vienna ile desteklenince daha keyifli olur sanki, kendim için bu şekilde yorumlamıştım. Afiyet olsun.

4 Beğeni

Mantıklı gelir ya da gelmez ama elde olanlar doğrultusunda ben Vienna ve CaraMunich II ile kaynatacağım.

3 Beğeni

Sen gitgide daha da aksi bir ihtiyar olmaya başladın

4 Beğeni

Yusuf ben direkt kendi sitelerinden aldım, yoksa bununla ilgili çok tarif var ve dediğin gibi çoğunda acılık magnum.

2 Beğeni

Senin de katkın olduğunu ifade etmem lazım ama…
:slight_smile: :sparkles:

1 Beğeni

Bu bira nasıl oldu? Maya’yı bir kez daha döndürüyorum, büyük ihtimal ile pazartesi günü kaynatmaya girişeceğim…

Daha olmadı ki :slight_smile: Bugün bir ölçü alırım. Fermentasyon bittiyse pazartesi ya da salı günü belli olur.

1 Beğeni

Fıçıda fermantasyon yaptığın için olmuştur diye düşünmüştüm, basınç altında fermantasyon ile çabuk oluyor diye okuyorum, bu yöntemi bir kez denedim benden kayanklı başarılı olamamıştım zaten, acemisiyim denediğin yöntemin :slight_smile:

1 Beğeni

Haklısın ama bulunduğu ortam 15 ⁰C olunca maya çok zorlandı ve dün fıçıyı eve çıkarınca tekrar aktif çalışmaya başladı. Yoksa 1030 da takılmıştı. Tadı güzeldi ama tam bitmesini beklemek lazım.