Soda Makinesi İle Bira Gazlama

Herkese Merhaba arkadaşlar… Evde bira yapımı denemelerine yeni başladım sayılır ve bana çok keyifli geldi. Bu işin aşırı acemisi olduğum için bir şey sormak istiyorum. Ben de içecekleri gazlandırmak için kullanılan soda makinesi var. 1lt şişesine koyduğunuz içeceği anında ve çok güzel gazlandırıyor. Ben birayı mayalandıktan sonra şişeleme işleri ile uğraşmadan 5lt petlerde veya başka bir şekilde saklayıp, bir tanesini dolapta hazırda bekletip içeceğim zaman, içeceğim kadarını gazlandırıp içmek istiyorum.

Bu şekilde olur mu ?
Petlerin içerisinde biranın tadı bozulur mu, Gazsız birayı başka bir şekilde de mi muhafaza etmeliyim ?
Oksitlenme falan olur mu ?
Bu konuda ne gibi tavsiyeleriniz olabilir ?

Biramın mayalanmasının bitmesine az bir süre kaldı. 23lt nin çöpe gitmesini de istemiyorum ama bu şekilde olursa benim için çok rahat olur.

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

1 Beğeni

Birkaç lt ayırıp dene bi. Gerisini normal yöntemle şişele. Hepsini riske atma. Gazoz soda kadar biraya gaz gerekmez deneyip bulmak lazım. 2. el soda makinesi aldım tüpü bitti hemen. Doldurabilirsem ben de deneyeceğim bunu. Fıçı bira sistemini de yeni almıştım anca onu öğrenmeye çalışıyorum şu an.

2 Beğeni

Soda makineleri force carbonation denen yani hızlı gazlandırma yapmakta. Bunu fıçı da da yapmak mümkün. Petler içerisinde hiçbir bira firmasının saklamadığından düşünür olursak ve de işin gerçeği her plastik ince materyalin geçirgen olduğunu bilirsek , fikir yürütmek kolaylaşır. Kısa süreli tüketimlerde sorun olacağını sanmıyorum. Fakat uzun süreli değişimler olacağı konusunda (oksidasyon) yüksek ihtimal veriyorum.

2 Beğeni

Hocam dediğin gibi birazını normal şişeleme yapıp riske atmadım. Birazını da buzdolabına girecek şekilde küçük plastik bidonlara bölüştürdüm. buzdolabından istediğim kadar alıp gazlandırıp içiyorum ama soda makinesinin gazı ile şişede toz şeker ile gazlanan biranın gazı arasında baya fark var. Soda makinesinde gazlanan bira gerçekten sodamsı ve fresh oluyor ama ben ve eşim beğendik, gayet lezzetli oldu. Dışarıda bekleyen bidonların sonuncusunu açtığım zaman, bozulma ve değişim olmuş mu burada yazarım.

1 Beğeni