Sofra Eşlikçisi Mezeler

Kendin kaşındın!!!

3 Beğeni

Müthiş. (20 karakter)

2 Beğeni

Her ne kadar çook orijinal bir şey olmasa da benim en çok sevdiğim tariflerden bir tanesi, paylaşmadan duramadım. Benim gibi salçaya bayılıyor ve salçayı başka herhangi bir katkı maddesine ihtiyaç duymadan kaşık kaşık tüketebiliyorsanız bu tarif sizin için.

1940’lı yılların başlarında amcam Ünye Çimento’da çalışıyordu ve yaz tatillerinde Ünye’ye gider, fabrika lojmanlarında kalırdım. Bir sürü çocuk olurdu etrafta ve bütün gün koştur koştur, kan ter içerisinde dışarıda geçerdi.

O zamanlarda yengem yapardı bundan ve ekmeen üzerine sürüp elimize tutuştururdu hep. Sana sürülüp üzerine şeker serpiştirilmiş ekmekle birlikte en sevdiğim atıştırmalıktı.

Ben işler pratik olsun isterim genellikle. Detaylı tarifler, 2 gr ve katlarında verilen malzemeler zor geliyor bana.

Bu tarif de öyle:

150 gr cevizi kırıp, 1 çay bardağı civarı zeytinyağı, yarım limon, eccik tuz, 8-10 diş dövülmüş sarımsakla birlikte 800 gr civarı saçlayla karıştırın.

Bitti gitti. Tam gurme hesabı.

9 Beğeni

Abi ben maya çoğalttıktan sonra kalan sıvıya sirke anası atıp yaptım, tatminkar bir sonuç verdi. Hem de dökeceğim malzemeyi değerlendirmiş oldum.

5 Beğeni

Ya, nereye yazayım tam bilemedim ama herhalde en doğru yer burası.

Dün akşam, bambaşka bir şey aramak amacıyla en üstteki mutfak dolaplarında gerçekleştirdiğim kazı çalışmaları, bana oraya konulup unutulduğu anlaşılan bir kavanoz yeşil zeytin buldurdu. Kavanozu açınca bir de ne göreyim: Koca bir sirke anası. Sirke anasının hemen altındaki bir sıra zeytin erimiş halde ama onun altındakiler sağlam görünüyor. Hemen oracıkta gerçekleştirilen tadımın sonucu, tam anlamıyla olağanüstü. Oksijeni kapalı kapağın altında nereden nasıl aldı? acetobacter içeri nasıl girdi? Bu sorulara verilecek yanıtım yok ama bildiğim tek şey, fermente olmuş (tuza, salamuraya yatırılmış değil FERMENTE olmuş) zeytin gerçekten müthiş birşey. Daha da zeytini başka türlü yemem.
Bunlar da resimler:
Bu sirke anası:
image
Hiç iç açıcı görünmediğinin farkındayım ama bu sirke anasının alt kısmı ve bir kaç yarı erimiş zeytin
image
Bu da altından çıkan zeytinler. Tatları olağanüstü.
image

13 Beğeni

Nasıl bir kavanozdu, çekirdekler çıkarılmış mıydı yoksa kırılmış zeytin miydi? Gerçi ben yolladığımı hiç hatırlamıyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Hayır, çekirdekli ve çizik.

2 Beğeni

Benimde buna yakın bir kahvaltılık sosum var. Yarın vakit olursa yapacağım hatta.

Ölçüler tamamen göz kararı ve tadıma göre değişiyor.

Bir ufak kavanoz için ;

• 2 çorba kaşığı domates salçası (tuzlu olmasın, mümkünse ev yapımı)
  • 1 çorba kaşığı tuzlu tatlı domates salçası (bu marketlerde fln açık satılan tatlı domates salçalarını kullanabilirsiniz. ben güvendiğim bir yerden alıyorum)
  • 1 çorba kaşığı tuzlu tatlı biber salçası (bu da yukarıdaki gibi)
  • 1 çay kaşığı zehir acısı olan herhangi bir salça
  • bol kimyon. ben herhalde 1 çorba kaşığına yakın atıyorumdur.
  • biraz tane kekik (ama elde ufalayarak)
  • 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı
  • varsa 1 çay kaşığı tatlı toz biber
  • 5-6 tane cevizi kırıp içini de un haline getirmeden kıracağız
  • bu ikeadaki sarımsak sıkıcıların haznesini silme dolduracak kadar sarımsağı sıkıyoruz içine.

Önemli bir ayrıntı tüm malzemeleri boca edip karıştırmayın. Önce salçalar eklenip karıştırılmalı, sonra yağ eklenip karıştırılmalı, sarımsak eklenip karıştırıldıktan sonra geri kalanları tek seferde karıştırabilirsiniz. Neden böyle yapıyoruz derseniz, zevkli oluyor derim.

Mümkünse 1 gün kadar dinlenirse daha lezzetli olur. Dolapta saklayınız. Afiyet.

4 Beğeni

Hocam elimde bundan bir kaç ay önce hazırladığım malt içeceğim var. Yanlış hatırlamıyorsa 1050 og ve 3-4 ibu civarlarındaydı. Konserve şeklinde kavanozlayıp kaldırmıştım.

Şimdi bunları elimdeki herhangi bir maya ile mayalayıp sonrasında sizin belirttiğiniz işlemleri uygulamayı düşünüyorum. Elimde mis gibi 2 tane sirke anası var. Malt sirkesine çevirebilir miyim sizce ? Fikrinizi almak istedim.

2 Beğeni

Tabii çevrilebilir. 3 4 IBU’nun sorun çıkaracağını sanmıyorum ki zaten ticari biralardan sirke yapanlar da var.

2 Beğeni

Başlık meze ama tarifim bira yanı eşlikçisi.

Malzemeler;
300 gr. (1 büyük boy) haşlanmış ve soğutulmuş patates
70 gr. mısır nişastası
50 gr. cheddar (rendelenecek. Cheddar yoksa eski kaşarın da gideri var)
1 tepeleme çay kaşığı tuz

Patatesleri ezici ile ezip, tüm malzemeleri ekleyip karıştırmaya başlıyoruz.

Başta topaklı toz gibi bir halde kalıyor ama malzemeler karıştıktan sonra elle yoğurmaya devam edip hamur kıvamını almasını sağlıyoruz.

Kolay şekil vermek için hamuru bir torba içine koyup güzelce açıyoruz. Ne çok ince ne çok kalın olacak.

Sıra poşeti kesip, açılan hamura patates şekli vermekte.

İşin püf noktası yağ çok kızmayacak, orta sıcaklıkta birbirlerine yapıştırmadan her iki taraflarınıza 2-3’er dakika kızartıyoruz.

Altın sarısı renk alınca tamamdır. Görseldeki daha fazla kızarıp kahverengi hal almış olanlar galete gibi çok sert ve kuru oluyorlar, o hale gelmesin.

Sarı haldeyken dışı çıtır içi peynirli yumuşak bir halde oluyor. Güzel bir sosa bandırıp gömün gitsin. Hayli de doyurucu.

23 Beğeni

Tortilla…

Uzun zamandır orjinal bir mısır tortillası yapma düşüncem vardı, geçenlerde gelen bir gazla kısa bir internet araştırmasından sonra olayın özünü kavrayıp işe koyuldum…

Önce zahireciden kuru mısır aldım.

Tortillanın püf noktası nixtamalization işlemi (Türkçesi hakkında bir fikrim yok)

Bu işlem için mısırları kalsiyum hidroksit solüsyonunda işleme tabi tutuyoruz. Kalsiyum hidroksit deyince havalı oluyor ama bildiğimiz kireç (sönmüş olacak) bu…

Kalsiyum ve bazik olan bu solüsyon tada etki ediyor. Elde ettiğimiz hamurun adı da masa.

Şimdi nasıl yaptım aşaması…

Benim aldığım tarif cup, tablespoon gibi ölçü birimleri kullandığından her ne kadar metrik sisteme gönülden bağlı olsam da değiştirmedim.

2 cup mısırın çer çöpünü eledim
Bir tencereye 4 cup kadar su koyup içine bir çorba kaşığı sönmüş kireç ekledim. Bendeki kireç hafif suluydu.

Mısırları da suya koyup ocağı açtım ve kaynayınca kısıp yarım saat kısık ateşte pişirdim.

Süre sonunda ocağı kapatıp 6 saat dinlendirdim. Aslında bir gece bu suda dursa daha iyi olurmuş ama sabredemedim…

Mısırları iyice süzüp elle ovarak yıkadım, bu aşamada dış kabukları ayrılıyor. Süzüp mutfak robotuna aldım, biraz tuz ekledim ve güzelce çektim. Çekme aşamasında az su eklemek de işi kolaylaştırıyor.

Biraz fazla su koyduğumdan hamur yapışkan oldu ama kendi yaptığım preste biraz mısır unuyla unlayarak yapışmasını engelleyip basabildim.

Teflon tavada pişirdim ve gayet güzel oldu…

Orjinal bağlantı da burada…

13 Beğeni

Sirke başlığımız yokmuş :slight_smile:
Geçen sonbahar yaptığım sirkeleri kullanma vakti…

Benim sirkede amarillo da var abi :wink:

10 Beğeni

Benim bildiğim otun ne olduğundan ziyade ne kadar kullanıldığı ama…

4 Beğeni

100gr mosaic ile 100gr brewers gold aynı kefede mi yani?

3 Beğeni

Bu kumbara sirke. Geçen sene yazlık hopy wheat yapayım demiştim amarillo ile. Fıçıdan dolum yaparken 1 çay bardağı kadar sıcak bira geliyor, kışın ortam 14⁰C olduğu için sorun yok, ama yazın o kısmı şişeye aktarıyorum. İşte bu sirke orada biriktirip içine sirke anası attığım malt sirkesi :wink: İllede “kaç gr. ot?” dersen, o konuda ki cimriliğim bilinir :slight_smile:

2 Beğeni

Brewer’s Gold’un Citra ile muadil olduğunu biliyorum sadece.
(Ciddiye almayın, doğru değil bu bilgi. Citra nere BG nere.)

1 Beğeni

Ucuzculaştırabildiklerimizden misin yani?

1 Beğeni

Bunu ciddiye alanlar olmuş abi zamanında :smiley:

2 Beğeni

Ya işte insan okuduğu her şeye inanmamayı öğrenmeli.
Bu çatlaklar çağında sorgulamak ve doğru bilgiyi yanlışından ayırma yeteneğine sahip olmak çok önemli.

4 Beğeni