Sour Ale Reçeteler Deneyimler

Bu da mı çöp değil yani?

3 Beğeni

Nope!!! (20 karakteri geçsen de bu defa tümceyi beğenmiyor)

2 Beğeni

Bilmiyorum da çok içiyorsunuz bence.

1 Beğeni

Kirazı mevsimi geçmeden alıp buzluğa atmayı unuttuğum için 4kg vişne ile yeniden kovaya girdi. Bir sene sonra şişelemeyi düşünüyorum.

Güncel durum;
pH 3.1-3.2 SG1010

11 Beğeni

Kolay gelsin ama bozulmasın sonra?

2 Beğeni

Artık zor bozulması bir sene olmuş fermenterde.

2 Beğeni

Benim likor visneleri de cikti.gondereyim mi?

(Sen kriek için de al o vişneleri, kahvaltıda ekmek üzeri tereyağ üzerine çok güzel oluyor. :slight_smile: )
[Anlamasın diye parantez içinde yazıyorum, aramızda kalsın.]

1 Beğeni

E zaten Kriek’e katsın diye.
Ama tabii sen sahtilik ardıç dallarını salata yaptığından aklın hep yemekte. :stuck_out_tongue_winking_eye:

7 Beğeni

Evet abi ama o zaman oksidatif bakteriler diye yorumlamıştık ya da öyle biliyorduk(n), hatta biz bunu nasıl veririz lanbic yaparsak diye de konuşmuştuk, lambic yapımına o zmn TR’de hayal gözüyle bakıyorduk neredeyse, şimdi 3’ümüz yaptık ve bir yıl kovada geçti bile, bakalım geueze de yapabilecek miyiz.

3 Beğeni

Abi onun için ayırmış olduğum yaklaşık beş litre küflenmişti ya o yüzden o proje iptal maalesef. @Durul da fazla miktarda lambic vardı sanırım o deneyebilir.

2 Beğeni

Merhaba,

Daha önce Philly Sour ile deneyimlerim oldu fakat bu sefer lacto kullanarak bir bira yapmak istiyorum.
Bir yerden Lactobacillus Plantarum buldum, onu kullanacağım. Aşamaları biliyorum ve önce bir starter hazırlayacağım fakat sorum şu, bu drajelerden kaç g/l kullanmalıyım?

Bu iki paragrafta yazılıydı hocam.

5 Beğeni

Çok teşekkürler hocam gözümden kaçmış.

3 Beğeni

Oud Bruin yapan var mı diye bakarken sizin yaptığınızı fark ettim. Bu birayı Roeselare Ale Blend ile mayaladıktan sonra nerede nasıl muhafaza ediyorsunuz? Cam damacana mı kullandınız yoksa fıçıda mı bekliyor? Bırakın bir seneyi iki sene bekledikten sonra şişelenecek bir bira düşünemiyorum :blush:

Nasıl mayalanması gerektiğini anlamaya çalışıyorum, siz sanırım başka maya kullanmadınız. Detaylı bir tarifte fermantasyonu standart ale mayası ile başlatıp fermantasyon yavaşladığında ikinci fermantöre alıp Roeselare Ale Blend koyarak ekşiliğin oluşma sürecini beklediklerini bu aşamda ilk mayalamadan erken almak fazla ekşilik, geç almak düşük ekşiliğe neden olacağı yazıyordu.

Zor bir bira olduğu kesin…:slight_smile:

3 Beğeni

Serin karanlık bir ortamda 19lt pet şişe içerisinde çünkü mikro düzeyde oksijene ihtiyaç var benim için en mantıklı çözüm buydu.

3 Beğeni

Bir de merak ettiğim, fazlaca bilgi göremedim, bu kadar uzun süre bekledikten sonra fıçılandıracaksanız gazlanma süreci kolay, ama benim gibi şişeleme yapacaksanız acaba şişe şekerini ekledikten sonra gazlanması için ilave bir şey yapmak gerekir mi? Bu kadar uzun süre bekledikten sonra şişeleme şekerini yiyecek canlı hala kalmış olacak mı acaba? :thinking:

"Sanırım çözümü buldum, yıllanmış biralarda Şampanya mayası, yüksek alkollü, düşük pH’lı bir ortama toleranslı olduğu ve basit şekeri tamamen yediği için şişelemede şampanya mayası tavsiye edildiğini gördüm, 19 litre için 1.5 co2 oranına göre 44gr şeker ve 2gr şampanya mayası referans olarak gördüm, daha yapmadığım ama yapmayı hedeflediğim bira için sizce de doğru bir yaklaşım ise bu bilgileri saklayacağım :slight_smile: "

2 Beğeni

Oud bruinne ve flanders red

521 ve 538 günlükler, sadece roselare maya kullanıldı ama 3. Veya 4. Haftaydı galiba dip tortusundan kurtulmak için sekonder fermentasyona aldım, 2 yıl sonra fermentasyon bittiğinde kovada canlı maya kalacağını düşünüyorum, o yüzden bu haliyle şişeleyeceğim

5 Beğeni

Bu bira fıçılanmaz daha şişede olgunlaşacak bi kaç yıl daha . Brett’in hala canlı olacağını düşündüğümden yeniden maya eklemeyeceğim

3 Beğeni

Torunlarınıza miras hazırlıyosunuz. Ne güzel. :stuck_out_tongue:

4 Beğeni