Sour Ale Reçeteler Deneyimler

Üşengeçlik tamamen :slight_smile:
Edit: yeniden düşündüm de üşengeçlik değil aslında çok yoğundum bu aralar vaktim olmadı.

2 Beğeni

Meyvelerin eklenme oranları ve verdiği şeker,aroma miktarlarına ait tablo.

13 Beğeni

@ers abiden;

Lambic, lafı hiç uzatmadan özetlemek gerekirse, kendiliğinden mayalanmaya dayalı bir bira-şarap kırması. Bu tanım başta hemen itiraz isteği uyandırsa da, lambic için olmazsa olmaz, o beyaz şarabi/ cidervari tad.
Maya kullanılmaz. Maya, hazırlanan şerbeti kullanır. Şerbet hazırlanıp açığa bırakılır, o kadar. Bu yüzden gerçek lambic sadece Brüksel ve Pajottenland’da üretilir. Şarapta nasıl “terroir” önemliyse, burada da hangi küçük canavarın nerede havada en fazla sayıda olduğu önemli. Bu yüzden lambic blendlerden birini kullanmak gerek. Şişeden devşirme işi netameli görünüyor çünkü burada söz edilen bırakın tek bir suşu, tek bir tür bile değil. Çoğaltma işlemi sırasında hepsi oranları koruyarak mı çoğalır, biri işi gücü bırakıp diğerlerini de yer mi, hiçbirşey garanti değil.
Geleneksel olarak, çok açık renk malt ve yaklaşık üçte bir oranında maltlanmamış buğday karışımı kullanılarak “turbid mash” denilen bulanık mayşeleme yöntemi ile üç kademede mayşelenir. Bazı üreticiler, normal decoctionun tersine, posa kısmı değil, bu bulanık kısmın bir bölümünü çekip kaynattıktan sonra ana mayşeye ekleyerek üst kademeye çıkıyor. Mayşeleme bittikten sonra en az 2-3 yıllık az miktarda ot eklenerek kaynatılıyor. Kaynatma süresi felaket. En az üç saat. Altı saat kaynatan da var. Sonra bu şerbet devasa tepsi gibi sığ kaplara alınıp soğumaya bırakılıyor. Bu iş genellikle üretimhanenin en yüksek yerinde yapılıyor. Sabah olup şerbet soğuduğunda zaten o civarı mekan bellemiş havada yüzer gezer cümle mahlukat içine doluşmuş oluyor ve bu spontan mayalanmış şerbet, önceden madeira, sherry vs için kullanılmış, iyice eskidiği için tanen birikimini kaybetmiş fıçılara alınıyor. Fıçılar da masum değil tabii. Onlarda da ilave tonla yaratık var. Fıçıların ağzı açık bırakılarak, oksijen kontrolü taşan köpüğe bırakılıyor. Böylece fermantasyon başlıyor ve bir yıldan fazla sürüyor. Çünkü içine doluşan bu yaratık güruhu işi sıraya bindiriyor. Önce asetik asit suşları alıyor sazı eline. Bildiğin sirke bakterisi yani. Bir hafta kadar sonra saccharomyces suşları devreye girip, mayalanmanın hemen tamamını bitiriyor ama asıl iş ondan sonra başlıyor. Lacto ve pedio da nispeten hızlı desek bile, brett devreye girdiğinde iş değişiyor. Brett, çok çok ağır yemek yiyen, ama acayip obur bir canavar. Doymak bilmiyor ama her lokmayı bin kez çiğniyor. Son aşama, Brettle birlikte de çalışan oksidatif bakterilerin. Bütün bu işlem altı hatta yedi yıla kadar sürebiliyor ama üreticilerin çoğu bir ila üç yıl bandını benimsemiş durumda. Lambic geleneksel olarak fıçıdan; cask ale gibi, fazladan gazlandırılmadan içiliyor ama ticari markaların çoğu bu geleneksel lambic yerine gazeuze ve fruit lambic üretimini seçiyor. Geleneksel lambic’i ne olduğunu bilmeden içenlerin %90’ının hemen tüküreceğinden eminim. Kesinlikle alışılması gereken bir tad ve ben kendi adıma, çok ciddi bir karakteri hemen farketmekle birlikte şarabi bütün biralar gibi sevmediğimi söyleyebilirim. Ama gazeuze ve kriek, pecherese, frambooz vs için durum farklı. Onlara bayılıyorum. Bu, elbette geleneksel lambic’in berbat birşey olduğunu değil; benim evcilleştirilerek yerli olmayanların da ağız tadına yaklaştırılmış versiyonları - çoğunluk gibi- beğendiğimi gösterir, o kadar.
Haa, unutmadan, gazeuze genç ve olgun lambic harmanı. Genellikle 1,2 ve 3 yıllık lambicler karıştırılarak yapılıyor. Fruit lambic ise, genç lambicin meyve doldurulmuş fıçılara çekilmesiyle fermantasyonun tekrar başlatılması sonucu elde edilen ve o fermantasyon da tamamlandıktan sonra tekrar bir miktar lambic eklenerek gazlandırılan versiyon
Böylece @Durul da herhalde bu meretin neden bu kadar pahalı olduğunun cevabını almış ve fena halde lambic yapmak istemesinin lambic’in zerre umurunda olmadığını anlamıştır.

9 Beğeni

4 ay önce biz bu arkadaşları yaptık şimdi onlar( belgian sour ale ailesi) düşünsün

3 Beğeni

Şişede 30 gün, pH 3.1 FG 1006 gibi. Vişneli o kadar ince bez süzmeme ve kovada nerdeyse 1.5 ay kalmasına rağmen hafiften nükleasyon var.
Ekşilik çok dengeli, kettle sour gibi keskin ekşilik yok. Görünüm harika.

20 Beğeni

Bende nükleasyon yoktu, philly sour mayanın ekşiliği gerçekten çok naif, hiç rahatsız etmiyor, ben bu birayı çok beğendim

4 Beğeni

Bende de yoktu. Bende çok beğendim. Philly ile her yaz yapılır.

1 Beğeni

Geçtiğimiz sene philly sour’u ilk kez denediğim ve ananas-pepino-mango meyvelerini kullandığım reçeteyi bu kez vişne-kiraz ikilisi ile deneme kararı aldım, kararı almamın üzerinden 6 ay geçip birayı henüz yapamadığım için almış olduğum kararı uygun bir fiyatla vermek istiyorum. Kargo ücreti tarafıma aittir, eyyorlamam bu kadar.

Konuya dalmadan önce bebekslerimi paylaşayım. Bu iki cimcimeden ilerleyen bölümlerde söz edeceğim.

Zamanında 2680 tl’ye @Msk’dan almış olduğum ve hiç memnun olmadığım verimlilik fukarası Gf30’un işe yarayan ender özelliklerinden yararlanabilmek adına ertelemeli programlamasını geceden kurup yatağıma girdim, sabah elektriklerin kesik olduğunu görmemle moralim bir parça bozulmuş olsa da gf’in jeneratöre sahip olması nedeniyle ertelemeli programlamasını aksatmadan başlatabilmiş olması moralimi yerine getirdi.

Reçetede tek kademe mayşeleme mevcut, herkes bilir ki bir Zonguldaklı sadece ve sadece 67 derecede mayşeleme yapar, inanmayan gitsin @Durul abi ile birlikte brewday tecrübesi paylaşsın.

Video olmadığı için pek belli olmuyor ancak gururla haykırmak isterim ki vigorously olmayan boiling!!11!1!!

Reçetede ne dediysek o. 23 litre dediysem kovaya 21.5 litre alırım.

Dondurulmuş 2 kilo kirazı 7. günde kovaya ekledim, 24 saat ve 48 saat sonundaki renkler aşağıda.

Geliyorum en çokomelli mevzuya, plaato vs ispindel. Böyle yazınca brülosophy havası verdi birden. Keşke ayrı bir başlık açıp exBEERiment falan yazsaydım :frowning:

Yukarıda plaato ve ispindel’in fermentasyon sürecinde sağladıkları verilere ilişkin birkaç resim yer alıyor. Plaato dijital bir hava kilidi ve fermentasyon sürecinde ortaya çıkan karbondioksit miktarını çıkan baloncuk sayısı üzerinden hesaplayıp og değerini buna göre sunuyor. Yani kabaca plaato şöyle bir şey.

zeki-alasya-filmloverss

İspindel içinse kendi sitesinde yapılan tanım şu şekilde:
Die Messung der Dichte von Wasser mit Hilfe des krängenden Zylinders ist so einfach wie genial - man braucht keine externe Referenz (außer der Erde) und der Zylinder ist extrem leicht sauber zu halten. Der Neigungswinkel ändert sich im Verhältnis zum Auftrieb und damit im direkten Zusammenhang mit dem Zuckergehalt. Kein unnötiges Öffnen zum spindeln und evtl. Kontaminieren!

Üstün Alman fiziğimle Türkçeye şöyle bir çeviri yapayım. Fermenterde bulunan şıra içerisinde eğimli bir şekilde duran ve suyun yoğunluğu yani şeker miktarına göre eğim açısı değişen, hesaplamayı da bu şekilde yapan bir arkadaş. Şöyle bir şey kendisi.

Ne kadar havalı deel ni?

Fiyat: Plaato v3’ün 135 dolar olduğunu biliyor olmama rağmen ispindel diy ürün olduğu ve 2680 tl’ye gf30’u alırken @Msk tarafından hediye edildiği için maliyetini ne yazık ki bilemiyorum.

Verimilik: Her iki ürünü de ilk kez kullandım. Daha doğrusu plaato’da geçmiş tecrübelerim var ancak elimdeki plaato yeni bir ürün ve ilk kez kullandım. Plaato öğrenme moduna sahip olan ve fermentasyon sürecinde hidrometre yahut refraktometre ile ölçüm yapıp gerekli düzeltmeleri yaptığında bu verileri hafızasına atan bir alet. Bu verilere göre de ileride yaptığı ölçümlemelerde çok daha sağlıklı veriler sunuyor. iSpindel ise ilk kullanımda hedefi 12’den vurdu. Fg değeri plaato için 1.010, ispindel içinse 1.013. Hidrometre ölçümü de 1.013 çıktı ancak 135 dolarlık bir aletin diy bir ürüne geçilmesini gururuma yediremediğim için hidrometreyi kırdım ve bu nedenle resim alamadım.

Ezcümle, plaatoyu severim, zamanla verileri çok daha sağlıklı olacaktır ancak aklı olan 2680 tl’ye bir gf bir de ispindel alır. Bu zamanda 2680 tl para değil, jet 30 bile 5999 tl olmuş.

Biramızın son hali şöyle…

Not: Yukarıda iddia ettiğim hiçbir şey şahsımı bağlamaz, plaato “hayır dünyadaki en verimli hava kilidi biziz” @Durul “ben mayşelemeyi 69 derecede yaparım çünkü Bayburtluyum” @Msk “ben makineyi 2680’den verdiğimde dolar 6.5 tl’ydi” gibi iddialarda bulunursa bana gelip yalan söylemişsin falan demeyin yan çizerim.

14 Beğeni

Dört ayda bir yazınca yazdıklarını anlamakta güçlük çekiyorum. Neyse eline sağlık :slight_smile: Ben de sipariş geçecektim GF den, uyardığın iyi oldu.

8 Beğeni

Bende sabah sabah okudum ve :joy: Grainfather G 30 2850 TL ye bir yerde mi satıldı :crazy_face:

Grainfather daki verim konusu beni dr düşündürüyor. Farklı kırım ölçüleri denedim. Ancak mayşrleme ortasında karıştırma yapmadım. Ysnlış hatırlamıyorsam @Msk önermisti ara ara karıştırmayı.

Spindle e ait raporlama hangi uygulamaya ait? @Pierreriviere

5 Beğeni

2680 e satılıyor, çok vermeyin :wink:

2 Beğeni

Grainfather community.

1 Beğeni

Çok güzel anlatım olmuş @Pierreriviere tebrikler.

Enflasyona inat fiyatımız güncelliğini korumaktadır @Olcun yalnız ödemeyi btc olarak alıyorum :stuck_out_tongue_winking_eye:

5 Beğeni

Abi Ostimde yaparlar onu, tarif etsek yeter…

2 Beğeni

Para sanal olunca malı da sanal olarak mı teslim edeceksin?

6 Beğeni

Hayal satıyorum, neyse o bizde :slight_smile:

6 Beğeni

Eved işte örnek Tüccar… :joy:

2 Beğeni

Bildiğim kadarıyla yurtdışı ile doğrudan çalışıyor, fiyatlar o yüzden hesaplı.

3 Beğeni

Fermenterde 348. gün

SG1011 pH3.2
20 litrelik kovada sorun yok. Koku güzel.

Kovadan artan şırayı paşabahçe 8lt cam kavanoza koymuştum:

Koku çok kötü ve küf kokuyor. Bira, özellikle sour bira nasıl küflenir anlamış değilim.

8 Beğeni

Coolships often reside in the brewery’s highest most point next to slatted windows so that the cool night air can deposit hosts of microorganisms that will ferment out the wort into lambic. This process can only happen during the cooler months of the year due to the fact that molds have a difficult time surviving the cold temperatures.
“Soğutma tepsileri, serin gece havasının lambic’i fermente edecek mikroorganizma konaklarının erişebilmesi için genellikle üretimhanenin en yüksek noktasında, parmaklıklı (açık) pencerelerin yanına konulur. Bu süreç, küfün soğukta yaşaması zor olduğundan sadece yılın soğuk aylarında gerçekleştirilebilir.”
Bu alıntı, lambic yapımı hakkında iyi bir başlangıç noktası olan şundan alındı.
Küf oluşumu beklenmeyen birşey değil. Sour biranın küflenmesini beklemeyen turşu küflenmesini nasıl açıklar acaba? :stuck_out_tongue_winking_eye:
Düşük PH küfü önler diye birşey yok;
Both yeasts and molds are able to grow in an acidic environment (pH less than 7) . The pH range for yeast growth is 3.5 to 4.5 and for molds is 3.5 to 8.0.
Gördüğün gibi küfün çalışamadığı PH’da maya da çalışamıyor.
Ama tabii bunun bir önemi yok. Senin de bildiğin gibi, bira söz konusu olduğunda küf ancak yüzeysel olabilir ve birada oluşmuş olamaz. Ama bunun nedeni düşük PH değil, alkol. Dolayısıyla sorun yok. Hiç küf görmeden lambic yaparsan şüphelen asıl.

6 Beğeni