Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Mayşeleme aşamasında mutlaka karıştırmanız lazım. Yoksa verimlilik çok düşük oluyor.

Kullandığınız malttan kaynaklı büyük ihtimalle…

6 saat emek veriyorsunuz, en az 1 ay bekliyorsunuz, vermeyin şu maltlara bu kadar parayı. Hesap edince diğerlerinden pahallıya geliyor. Ham arpa veya buğday kullansanız aynı verimliliği yakalarsınız.

3 Beğeni

Arkadaşlar, dün pilsner kaynattigimi söylemiştim, lager mayayı döktükten sonra 5 saat oda sıcaklığında beklettim 26 derecede, 5 saat sonra buzdolabına aldım kovayı, buzdolabı termostat sayesinde 12-14 derece arasında kalıyor, buz dolabında 15 saat oldu, ancak bırakın hava çıkışını, hava kilidi ters yönde hareket etmiş, mayayı dokeli toplam 20 saat oldu, böyle birşey yaşayan duyan bilen var mı? Bu sistemi ilk defa kullanıyorum, ilk defa lager kaynattim, durum bu, ne dersiniz?

Reçete programında girdiğiniz maltların ppg değerleri çok yüksek sanırım Hitit malta göre. Muhtemelen weyermann ayarındadır.

• Hitit yerine kaliteli malt kullanabilirsiniz…
  • hitit malt kullanıp reçete programında ana malt için PPG değerini 30-32 gibi belirleyebilirsiniz. Bu daha fazla malt kullanmanıza neden olacak ama OG istediğiniz seviyelere yaklaşacak.
  • Hitit yerine kaliteli malt kullanabilirsiniz.
8 Beğeni

6 kilo malt ile 1.030 ciddi düşük rakamlar. Mayşeleme esnasında hiç karıştırmadan da alınacak değer değil. Malt kaynaklı olması çok muhtemel. Ve fiyatlar arasında da uçurum fark olmadığı İçin Hitit almanın hiç bir yararı yok

2 Beğeni

Hava kilidinin tersine hareketi normal. Kova içindeki hava 26 dereceden 12 dereceye soğurken hacim kaybeder.

Hiç lager maya kullanmadım ama mayayı o sıcaklıkta şıraya katmak alışılagelmiş pratik midir? soğuyana kadar deli gibi ester üretmeye başlar.

4 Beğeni

Lager mayaların geç ve yavaş çalışması normal bir durum @erhana nın da bahsettiği gibi 26 derece atmak yanlış. ,lager ısı seviyelerine düşünce atmanız lazımdı, bu arada bu hangi lager maya?
Mayşe veriminiz ikidir sıkıntılı, makinanızın ısı kalibrasyonunda bir sıkıntı olabilir mi acaba, bunu bir test edin bence, bir de çok unlanma olduğunda ısı probu doğru ölçüm yapamayabiliyor, bir şekilde weyermann, muntons veya castle maltlarla bir deneyin bakalım nasıl bir sonuç alacaksınız, gerçi 6 kg malttan 1060 civarı bir og olması gerekirken 1030 çıkması çok da malt kaynaklı olduğunu düşündürmüyor bana açıkçası

1 Beğeni

Kabaca maliyet hesabı yapmak için 2 reçete oluşturdum. İlki HM Pilsner, ikincisi piyasadaki diğer pilsner maltlar için. HM için PPG değerini 28 -ki bu ham tahıllarla aynı, almama rağmen verimlilik %54 lerde çıktı. Diğerinde aslında malt iyice suyun içinde yüzeceği için verimlilik çok daha yüksek çıkacağını düşünmeme rağmen %72 de tutmaya karar verdim. Diğer bütün malzemeler aynı olacağı için sadece malt hesabından gidersek;
HM nin pilsner maltı 6 kg X 20 TL=120 TL
Trakya için 3,3 kg X 20 TL= 66 TL (çok tortulu ben tercih etmiyorum)
Bohemian 3.3 kg X 23,23 TL = 76,66 TL
Weyermann 3,3 kg X 27 TL = 89,1 TL

17 Beğeni

İşte bilim budur :+1::nazar_amulet::pray:

2 Beğeni

Kullandığım maya bu arkadaşlar, yazan açıklamaya göre kullanayım dedim ama acele etmekten tam uygulayamadim.

Bira burada Youtube kanalında izlediğim bir videodan esinlenerek mayayı dökmeden. Önce sanite ettiğim bir pet şişe içine kayanayip soğumuş 150 Gr su koyarak çalkalayıp karıştırdım, mayayı burada 20 dakika beklettikten sonra mayseye döktüm.

Doktugumde mayşe sıcaklığı 26 derece civarındaydı, ve bu sıcaklıkta 5 saat bekledikten sonra, 12-14 derece arasında çalışan dolaba koydum kovayı.

1 Beğeni

Hocam lager mayayı şıra fermentasyon sıcaklığına düştükten sonra ekleyin. Yanlış hatırlamıyorsam pilsner urquell 4C’de ekliyordu mayayı.

3 Beğeni

Yani böyle bir maya, bilemedim,ne idüğü belirsiz bir maya bu, fermentisin, mi, omeganın mı, wlp nin mi, wyeastin mi neyin hangi german lager mayası bu, o yüzden mayayla ve fermentasyon süreciyle ilgili yorum yapabilmek çok zor.

1 Beğeni

dry hop süresini nasıl belirlerim?

Tamamen sizin tercihinize kalmış ama genel uygulama şişeleme öncesi son üç gün.

4 Beğeni

Neipa gibi hazy bir ipa yapmıyorsanız aynen @Msk dediği gibi, diğer türlü fermentasyonun en aktif olduğu 2.-3. günler ve sonrasında şişelemeden 3 gün önce.

4 Beğeni

bugün dry hop 6. günde. şişelemeye fırsat bulamadım bir türlü. bu tadını nasıl bir etkileyebilir?

2 Beğeni

Büyük bir sorun değil 6 gün. Dert etmeyin.
Şerbetçiotlarının; özellikle Amerikan şerbetçi otlarının en kötü etkilendiği şey oksijen. Uzun bekleme süreleri de oksitlenme riskini arttırıyor. Bu nedenle fazla uzatmamakta fayda var ama 6 gün tamamen kabul edilir sınırda.

10 Beğeni

Aynen 6. güne kalmış bir biramda sorun yaşamamıştım. Genelde 4 gün tutuyorum ben. Ancak geçen arkadaşa yaptığımız APA 11.gün dryhop sonrası şişelendi ben tadamadım ama arkadaşım çimenimsi ot tadının baskın olduğunu söyledi ki uzun süre kalınca karşılaşıldığı belirtilen durumlardan biri bu.

8 Beğeni

Pale ale, sıcaklık bodrumda sabit 22-23 dereceyi, bugün 7. gün, gaz çıkışı Durali 24 saati geçti FG 1006 ölçtüm, ne dersiniz siselemeyi geçeyim mi yoksa bir kac gün daha beklemeye devam mı edeyim, kararsız kaldım.