Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

FG hedefiniz neydi acaba?

Receteme göre 1005-1010 arasiydi

Muhtemelen fermantasyon bitmiş ama biraz daha bekleyin bence, maya ve tortu iyice çökelsin kova dibine.

2 Beğeni

Bence 12. Gün bi gravite alın muhtemelen 1005-1006 arası çıkacaktır 2 gün cold crash sonrası şişeleyin

Klasik fermante kovasının sıcaklığa dayanikligi ne kadardir acaba. Durulama işlemini fermante kovasinda 72 derece su ile yapmaya kalksam kovayı bozar mıyım?

1 Beğeni

Hiçbirşey olmaz, için rahat olsun

3 Beğeni

Ben kova temizliğini hep kaynar su ile yaparım. Fermentasyon kovalarının malzemesi PP5 diye hatırlıyorum yani sıcaklığa oldukça dayanıklı ve gıdaya uygun.

4 Beğeni

İyi geceler arkadaşlar. Sizlere danışmak istediğim bir konu var. Fıçılama sistemine yeni geçtim henüz ilk biramı fıçıladım fakat tadında bence bir sorun var. Fermantasyon bitiminden sonra kapalı transfer denilebilecek bir sistemle biramı fıçıladım 1 bar basıçla 1 gün gazlandırdım ve gün sonunda tattım ve sonuç harikaydı. 2 günün başında basıncı yarıya düşürüp gün sonunda tattım biraz ekşimci ve acı bir tadı vardı bana göre değil ama arkadaşım çok beğendi. 3 gün aynı basınçta gazlandıktan sonra gün sonunda tattık ve daha fazla ekşilik ve acılık vardı. Ben ilk günki gibi kalmasını istemiştim oysa. Normalmidir yoksa her hangi bi sorun mu var daha fazla ekşimesini istemiyoruz. Not: 3 derecede 2 gün bekletip fıçıladım sonrasındada 3 derecede tutmaya devam ettim. Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

1 Beğeni

Hocam, benim de başıma buna benzer bir şey gelmişti ben şu şekilde yorumladım ne kadar doğru bilmiyorum. Hesaplama yapmadan laktik asit kullandım o da zamanla biranın tadını ekşitti veya aktarım yaparken oksitlendi yine zamanla tadı değişti. Tabi benim bahsettiğim süreç 10 gün civarıydı. Acaba sizin durum birada çözünen Co2 miktarına bağlı olarak damağınızın hissettiği değişim olabilir mi @Khayas

aslında kapalı transferde de dikkat edilecek hususlar var , transfer edilecek kaba öncesinde CO2 basılarak oksijenden arındırılması ve sonra transfere başlanması gibi, yoksa oksitlenmenin daha da ciddi olabileceğini düşünüyorum.

1 Beğeni

Haklısınız acılık hissiyatı çok değildi fakat laktik asit gibi ek bir ürün kullanmadım corni fıçıyı dolum öncesinde co2 basıp oksijenden arındırdım transfer sırasında oksitkenme olduğunu düşünmüyorum sadece kavanın hava kilidi kısmı açıktı musluktan kapalı ortamda fıçıya almıştım.

1 Beğeni

Bu gece tekrar tadımdan sonra bilgi geçerim fakat aklımda şu soru kaldı Acaba temizlik kısmında mı bi yanlış yaptım?

Sanitasyon için kullandığınız ürünün markası nedir?
Kendim denemediğim için ismini vermek istemediğim bir ürünün birayı ekşittiği şikayetlerini çok duyar oldum, bu sebepten soruyorum.

Biraburdanın pbw ve starsanını kullandım. Starsanı daha öncesinde fermantasyon için kullanıp şişelemiştim bi kısmını fıçı içinde kullandım.

Malesef tam isabet :confused:
Dediğim gibi ben denemedim ama kullanan 4 kişiyle -A dezenfektanla alakalı bu şikayetleri üzerine sohbet gerçekleştirdik…

Benzer hadiseyi bende yıllar önce vino’dan aldığım dezenfektanla yaşamıştım, deliriyordum neyden kaynaklı bu ekşilik diye, her şeyi eleyince geriye dezenfektan kalmıştı, yeniden starsana geçince sorun ortadan kalkmıştı, o gün bir daha da hiçbir kuvvet bana starsan dışında bir şey kullandıramaz kararı almıştım. Çok geçmiş olsun.

Benimde ilk ve son kullanışım olacak ozaman.

Fıçıda gazlamanın ekşi tada pek etkisi yok. Gaz fazla gelmişse(ki yazdığınız değerler de çok değil) biraz daha acılık hissi meydana geliyor. Ama bu şerbetçi otu acılığı gibi olmuyor. Gaz kaynaklı olduğu belli olan sodavari bir tat diyebilirim. Ama bardakta bekledikçe bu da kayboluyor. Bahsettiğiniz sitenin sanitasyon ürünlerini ben bayağıdır kullanıyorum. Her hangi bir problem yaşamadım. Yalnız sanitasyon kalıntısının miktarı da muhakkak önemlidir bu konuda. Örneğin ben fıçıya gaz basarak sanitasyon köpüğünü de tamamen tahliye ediyorum. Anlattığınıza göre oksitlendirmiş olma ihtimaliniz pek yok gibi. Biranızda bariz artarak devam eden bir ekşilik başlamışsa başka mikro organizmalar devreye girmiş olabilir diye düşünüyorum ben. Ya da daha önceki yorumlarda da bahsedildiği gibi fazla miktarda sanitasyon kalıntısı kaynaklı olabilir.

2 Beğeni

Sanitasyon sıvısının tahliyesini yaptım fakat fıçını kapapını açıp sadece lavaboya döktüm. Sonrasında co2 basıp oksijen tahkiyesi yaptım bir miktar köpük ve çok az sıvı kalmıştı hatırladığım kadarıyla. Bahsetiğiniz gibi acılık tadı şerbetçi otu acılığına pek benzemiyor rahatsız edici bir tat ekşilik kısmına gelirsek tadından ziyade kokusundan rahatsız olduk.

Gazlandırma kısmına gelirsek değerleri tam bilmiyorum sanırım biranın soğukluk derecesine göre gazlandırma yapılıyor fakan hangi aşamada hangi değerler girilmeli tam bir bilgim yok

Tekrar belirtmek isterim ki ben bu ürünleri şahsen deneyimlemedim, bu sebepten kimsenin ekmeğiyle oynamış olmayayım, bana bir çok defa aktarılanı paylaşmak istedim.

Bu durumu net belirlemenin tek yolu 2 ayrı fıçıyı ayrı sanitasyon sıvılarıyla temizleyip, aynı birayı 2 farklı fıçıya doldurup, iki fıçıyı da aynı oranlarda ve sürelerde gazlandırıp tadlarına bakmak.

1 Beğeni