Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Jelatin kullanımı ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Önceki forumda, bir arkadaşımız şişeleme öncesi jelatin kullandığını ve sonrasında özellikle hiç cold crash yapmaya gerek duymadığını, jelatinin şişe içinde çok iyi çalıştığını ve sonuçtan memnun olduğunu söylemişti, hatta birası ile ilgili foto paylaşımları da vardı, burada aradım ama bulamadım, eğer bu arkadaşımız bu yazımı görür ve Jelatin’ni ne miktarda nasıl kullandığı hakkında tecrübesini bir kez daha paylaşır ise çok sevinirim :innocent:

2 Beğeni

Şimdi bi de mikro dalga fırın işi de mi çıkacak:)

Sıcak suya oturtarak ısıtmak iş görür.

1 Beğeni

Sizin hamburger de eve gelene kadar soğudu sanırım.
Bana da lazım çok fena…
Üstelik Enerjisa’dan benimkinin ikinci el değeri kadar alacağım da var ama yenisini almadan paramı vermiyorlar. :frowning:

1 Beğeni

Bende akvaryumda var, elimin altında hava motoru, hava taşı varken denedim bir defa ama çok hızlı bir şekilde, çok fazla köpürüyor.

Başında durup köpüğünü almak lazım. Hiç gerekli bir uygulama değil.
Yukarıdan döküyorsanız yeterlidir bence de. En kötü kapağı kapatıp hunharca sallarsınız :slight_smile:

2 Beğeni

Şubat sonu gibi Almanya’dan Türkiyeye gelecek bir yakınım ile " WYEAST XL 3068 Weihenstephan Weizen" mayası getirtmeyi düşündüm. Ancak uçuş esnası ve yolda soğuk zincir elbette çok fazla olmayacak, kış olmasının artı olacağını düşünerek, bu mayayı getirmeyi denemem sizce çok sorun olur mu? Maya bozulmadan Türkiye’ye sizce gelir mi? Daha önce getiren arkadaşlar olmuştur, sizce bir sıkıntı olur mu diye sormak istedim? Eğer bozulur hiç getirme derseniz almayacağım.

2 Beğeni

Bu hava şartlarında sorun olacağını düşünmüyorum. Hele ki bagaja verilirse zaten orası yeterince soğuk olacaktır. Yine de tecrübe eden arkadaşlar daha iyi byorum yapabilir.

2 Beğeni

Ben sizin şubat sonu için planladığınız şeyi temmuz için planlıyorum…
:slight_smile:

2 Beğeni

Buradan şunu anlıyorum, ben Temmuzda planlıyorsam Şubat sonu sıkıntı olmaz…Teşekkürler :slight_smile:

3 Beğeni

Bana aynı mayadan, geçen yaz komşumun oğlu getirdi.yola çıkmadan önce buzdalabından çıkarıp, çok güzel bir şekilde,izolasyon yapıp getirdi.hem bira yaptım,hemde krausen üstünden aldığım mayayı çoğaltıp, maya bankama 5 adet 50 ml lik tüplere koydum.
Mayayı getirdiği ay tam da temmuz ayının en sıcak dönemleri idi. Bir sorun yaşamadım.
Yanlız benim aldığım mayanın üstünde xl yazmıyordu. Bu daha büyük boy mu acaba ?

1 Beğeni

XL ile ilgili bir bilgim yoktu şimdi baktım içeriğinde 100ml diye yazıyor, White Labs’in likit mayaları için de 40 ml diye yazıyor, (https://brouwland.com)

1 Beğeni

60 ml si ilk isteyenin o zaman. Ben istiyorum :smiley:

4 Beğeni

Fırsatçı golcü diye bi kavram vardı di mi

5 Beğeni

Çocuk heveslenmiş…
Bence hak etmiş.
Kendim için bir şey istiyorsam namerdim.

5 Beğeni

Güle güle kullansın :slight_smile: 3068 olsa bile sizinle paylaşırım, wlp300 var zaten bende ve hemen hemen aynı maya. Takılmak için dedim @augurs

4 Beğeni

Tuhaftır tam şimdi bir şey dürttü ve siteye baktım :slight_smile: Altıncı hissim fazlamı kuvetliymiş ne :grinning: Abi ne demek, zati bu sıvı mayacıkları daha önce almadım, paket XL mış, ondan da haberim yoktu :slight_smile: Benim için paylaşmak asla sorun olmaz, ve takılmış için demiş olsanız bile alınmam merak etmeyin yahu…

2 Beğeni

Biz de sana takılıyoruz Engin’im :heart_eyes:

3 Beğeni

Ben sizi siz beni biliyorsunuz da, Uğur yanlış anlamasın dedim :slight_smile:

4 Beğeni

Sizlerin bir çoğunu paylaşımlarınızdan uzun bir süredir uzaktan da olsa tanıyorum, bende yanlış anlama olmazdı, asıl ben sizlere takılsam, ben sizi bilip siz beni bilmediğinizden bir yanlış anlama olurdu :rofl: Elime sağ salim geçsinler konuşuruz. Hatta bana onu alma asıl şunu mutlaka al, yada bak şunu almazsam sana valla küserim diyeceğin var ise özelden uyar, aman kimseler duymasın :sweat_smile: :face_with_hand_over_mouth:

5 Beğeni