Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Herkese merhaba…
22.03.2023 tarihinde jet 30 ile kaynattığım 2. reçetem şu şekildeydi.

Reci Amber Ale

American Amber Ale

6.0% / 14 °P

All Grain

72% efficiency

Batch Volume: 23 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 21.5 L

Sparge Water: 11.14 L

Total Water: 32.64 L

Boil Volume: 28 L

Pre-Boil Gravity: 1.051

Vitals

Original Gravity: 1.057

Final Gravity: 1.011

IBU (Tinseth): 27

BU/GU: 0.48

Color: 22.5 EBC

Mash

Temperature — 55 °C15 min

Mash in — 67 °C60 min

Mash out — 76 °C10 min

Malts (6 kg)

5.5 kg (91.7%) — Pauls Malt Weyermann pale ale — Grain — 5 EBC

250 g (4.2%) — Weyermann Carabohemian — Grain — 200 EBC

250 g (4.2%) — Weyermann Caramunich II — Grain — 124 EBC

Hops (95 g)

15 g (18 IBU) — Chinook 11.3% — Boil — 60 min

10 g (5 IBU) — Chinook 11.3% — Boil — 10 min

15 g (2 IBU) — Cascade 6.9% — Aroma — 20 min hopstand

15 g (3 IBU) — Chinook 11.3% — Aroma — 20 min hopstand

20 g — Cascade 7% — Dry Hop — 3 days

20 g — Chinook 11.3% — Dry Hop — 3 days

Hopstand at 80 °C

Yeast

1 pkg — Fermentis US-05 Safale American 81%

Fermentation

Primary — 20 °C14 days

Carbonation: 2.4 CO2-v
og konusunda bir sıkıntı olmadı ama kovaya aldığım miktar 21lt gibiydi.

13. gün ve 15. gün aldığım ölçümlerde fg 1020 gibi çıkıyor.

Reçetede belirtilen aralık 1010 ile 1015 arası. Fermantasyon 20-21 derece arasında oldu. 21. günde tekrar ölçüm alıp halen aynıysa dry hop yapıp 3 gün sonra da 3 gün cold crush yapıp şişelemeyi düşünüyorum. Fg değişmez ve 1020 de kalırsa ekstra bir işlem yapmalı mıyım?
Teşekkürler.

1 Beğeni

Şişeleme şekerini stilin minimumunda tutmak ve şişeleri kontrol ederek aşırı gazlanma varsa fıslatma yöntemiyle gazı tahliye etmekte fayda var.

2 Beğeni

Hocam 23ltlik son ürününüz 21 litreyse OG yanlış aslında. Ebc de yanlış ibuda yanlış oluyor. FG de bu durumda oynayabilir. Bira güzel olabilir orası ayrı bir durum.

1 Beğeni

Og de bir sorun olmadığını belirtmiş. Son ürün az olmasının sebebi kazanda tortulu kısım çok kalmış olabilir.

2 Beğeni

Evet. Şöyle ki istesem 23lt alabilirdim. Şerbetçi otu torbasıyla süzerken sonlara doğru renk çok bulanık gelmeye başlayınca almadım kalanını.

Şişede aşırı gazlanma olduğu nasıl anlaşılıyor acaba? Sorularımı mazur görün lütfen, çünkü ilk tam tahıl biralarım.

2 Beğeni

Neden 21lt son ürün çıkıp çıkmadığı yazılı olmadığından 2 litrede ibu, og, ebc oynar diye yaptımı yorumu. Yani fazla kaynattı suyu diye düşünerek verdim cevabı. Yazmamış çünkü. 2 litreyi bıraktıysa kazanda doğru tabiki. :tulip:.

1 Beğeni

Biraların birkaçını plastik şişeye koyup genleşmesine bakabilirsiniz.

2 Beğeni

Çok haklısınız belirtmem gerekirdi.

Hocam haklılık haksızlıkka alakalı değil. Gördüğüm şeye yorum yaptım. O uüzden lale koydum :tulip:. Kimse üzülmesin kırılmasın.

Bu stuck fermantasyon bu aralar çok duyulmaya başlandı. Mayayı nereden almıştınız acaba onunla ilgili bir durum mu?

2 Beğeni

Vinotedarik diye bir siteden almıştım. İlk kaynatmada böyle bir problem olmamıştı. Aynı mayayı kullanmıştım.

Bira konusunda çok güvenilir bir site değilmiş. Sebebi bu olabilir

3 Beğeni

Kendiliğinden patlama veya açılışta köpürme şeklinde anlaşılabiliyor.

Yüksek fg ile şişelenen biralar cam şişeye doldurulmuşsa her ihtimale karşı 15. gün 1 tane, iyiyse kendi haline bırakıp 21. gün 1 tane, iyiyse 28. gün 1 tane şeklinde denenerek gözlemlenmeli. Ya da bir iki tane 1 lt.lik plastik şişelere doldurulup şişenin sıkılarak sertleşme oranı gözlemlenip buna göre belirlenecek zamanlarda camlar açılarak denenebilir.

Eğer açılışta yoğun şekilde köpürme varsa aşırı gazlanmıştır. En belirgin anlaşılma şekli budur. Bu tarz durumlarda yapılması gereken şey belli aralıklarla kapakları pıslatıp hemen sıkmak. Bu 2. sıkma işlemi Aria veya muadili tipteki tek kollu kapatıcı ile yapılamıyor, bu konuda en baştan uyarmak isterim. Ancak çift kollu gloria, emily, stella ile olabilmekte.
Gazlılık durumuna göre bu işlemi, 3-5 kere yapmak gerekebilir.

Video daha net anlatacaktır.

5 Beğeni

Çok sağolun. Sanırım şişeledikten sonra elimizi üzerinden çekmeyeceğiz arkadaşların :wink:

2 Beğeni

1020 fg ile şişede fermentasyon muhtemelen devam edecektir, aman dikkat, bir de dry hop var cold crash yapmayı unutmayın, hem nükleasyon hem şişede gazlanma, aman aman.

4 Beğeni

Peki bitip bitmediğini anlamanın bir yolu yok mu acaba?? Mesela 14 değil de 21 gün fermenterde bekletsem ve her 2 günde bir hidrometre ile ölçüm alsam 21 gün sonunda değer aynıysa bitmiş kabul edilebilir mi??
Yoksa her halükarda fermantasyon çok çok yavaşta olsa devam ediyor mu??

1 Beğeni

Ben normalde 2.fermentasyonu 21 gün yaparım, ana böyle dry hoplu biralarda 14 gün yapıyorum, ısı yükseltilebilir, aynı mayadan eklenebilir, kova hafifçe hareketlendirip dip tortusunun oynatılması sağlanabilir gibi yöntsmler, haa bir de maya besini eklenebilir. biz stuck feemebtation olduğunu zaten sizin üçer gün arayla yaptığınızfg ölçümlerinin aynı olduğunu düşünerek yapıyoruz

Cold crush yaparken hava kilidindeki starsan’ı içine çekiyor, bunu nasıl engelleyebiliriz?

1 Beğeni

Ben içini boşaltıp, temizleyip tekrar takıyorum. Hava kilidi kapağının üstünü streç film ile sarıyorum :thinking:

1 Beğeni