Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Amo merhaba, evet yani en azından “Saccharomyces cerevisiae” türü olduğunu tahmin ettiğim ve en ucuz, en kadim, içeriğinde bu yazan bir maya aldım, linkini aşağıya bıraktım. Bunu da şu şekilde öğrendim; bira mayası diye satılan ne varsa insanlar köpeklerine yedirmek, yüzlerine sürmek, içmek için falan alıyor ve bu türün akademik bir yöntemle üretilmediği için ucuz olduğu ve yukarıdaki isimli mayadan başka bir şey olamayacağı yazılmış. Forumdaki maya bankası başlığını bildiğim için bu konuda yetkin kişi ben değilim ve burada yetkin olanlar olduğunu da biliyorum. O yüzden sordum. Ek olarak ne kadar sağlıklı maya olduğunu da bilmiyorum. O yüzden yanlış yönlendirmek de istemem zaten o yüzden fermenterime bol bol kattım.

Ben iki ana tür biliyorum, lager tipi ve yukarıda adını yazdığım ale türü. Hakkında bilgisi, deneyimi olan yazarsa belki yardımcı olur.

https://www.amazon.com.tr/dp/B0BPDCJVQ6?psc=1&ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details

Bu maya kesinlikle bira yapmak için uygun değil. Hamileler için gıda takviyesi ve hayvanlar için gibi kullanım alanları var. Sırf merakımdan seneler önce minik bir şişeye deneme yapmıştım, evet maya çalışıyor ama sonuç bira değil. Acı iğrenç bir içecek oldu.

Geçmiş olsun o zaman yine de sonucuna bakacağım :).

Bencece bekle ve sonucu bize söyle.

1 Beğeni

İpa, nepa, neipa, hoppy lager, hopfenweizen gibi türlerde dryhop yapılabilir. Ama bunların hiç biri berrak biralar değildir. O yüzden de cold crashe benim nezdimde gerek yoktur.

1 Beğeni

Ekmek mayaları da sacromices cerevisae. Alkol üretebilirsiniz bu şekilde ama biraz daha özenli ve profesyonele ulaşan ideallerle bu işi yapmanız daha uygun olacaktır. Yıllardır en iyi mikroorganizma suşlarıyla uğraşıp bunları ehlileştiren bilindik tutarlı firmalar varken maceraya girmemenizi diliyorum

3 Beğeni

Berraklıktan ziyade özellikle dry hoplu biralarda nükleasyon riskine karşı ben cold crash önerebilirim.

8 Beğeni

Ben de cold crash yapanlardanım ipalarda

2 Beğeni

Merhaba…
2. Kaynattığım reçetede fg 1020 de kalmıştı. Tavsiyeler üzerine ısıyı 21.5 dereceye çıkarttım, kovayı hafifçe salladım, dry hop yaptım. Bugün 20. Gününde ve fg 1016 ya düşmüş. Yarın 2 derecede 3 gün boyunca cold crush yapmayı düşünüyordum. Acaba birkaç gün daha beklemeli miyim? Bu arada reçetede fg nin üst sınırı 1015
Teşekkürler…

2 gün daha takip edin, değişmezse cold crash e alabilirsiniz.

1 Beğeni

Hocam bu durum dolapta sabit sıcaklıkta ya da kontrollü sıcaklıkta fermantasyon yapmadığımızdan mı kaynaklı? Örnek vermek gerekirse gündüz 23 derece olan sıcaklık geceleri 20 dereceye düşüyor. Bu durum mayanın strese girmesine ve stuck denilen durumun ortaya çıkmasına mı yol açıyor?

Sıcaklığı 20-21 derecelerde tuttum. Hiç 19 ya da 22 derecelere inip çıkmadı. Sebebini bilemiyorum neden 1020 de kaldı fg. Sonrasında dediğim gibi sıcaklığı 21.5 dereceye çıkardım, hafifçe salladım ve dry hop için 5 sn kapağı aralayıp kapattım. Belki o arada oksijen girip ortamı değiştirmiş olabilir.

Doğrudur. Aklıma gelen bir soruydu. Cevaplanması iyi olur benim için.

Maya besini kullandınız mı?

Hayır, kullanmadım, sadece us-05 maya

1 Beğeni

Merhaba…
Son aldığım fg 1012 ile 2 derecede cold crush işlemi başladı.

Biraz uğraştırsa da reçetede önerilen fg değerine (1011-1015 arası) ulaştım. Bi teslik çıkmazsa cumartesi günü şişelemeyi planlıyorum.

2 Beğeni

Merhaba…
2 günlük cold crush sonunda 45 şişe olarak 2. Tam tahıl biramı(American amber ale) şişeledim. Süreçte fikir veren yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

9 Beğeni

Merhaba dolapta duran yıkanmış ale mayada basınç ve ince bir siyah tabaka oluşmuş normal midir ? Temizlikle alakalı bir sorun olması mümkün değil.

1 Beğeni

Fotoğrafta görünmüyor bu?
Basınç oluşması normal.

ilk fotoda mayanın hemen üzerinde

krausen oluşmuş bence. maya çalışmaya devam etmiş.

2 Beğeni