Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Yok almam zaten. En son kediköyden aldım memnun kaldım. Teker teker tüm firmaları deneyeceğim ama malt değirmenim ufak. Onun için öğütülmüş malt satan yer bakıyorum.

Aha ekşimiş tahıl kokusu. Demek son yaptığım lager setleri ondan ekşi kokuyor. Maltı ben kırdım sadece çok sert olduğunu hatırlıyorum.

1 Beğeni

Rutubettendir. Hangi firma?

Hitit Malt’ın Pilsner seti. Tadı v.s sorunlu değil ama koku rahatsız ediyor. Sadece bekleyip ikincil fermantasyona alıp lagerladığıma falan pişmanım.

Tamam yerli malt ürettiler. Yani daha doğrusu yerli arpadan malt ürettiler. Fiyat neredeyse yarı yarıya ama verim bir türlü tutmadı. Diğer firmalardan aldığımız ithal maltlarla alakası yok. Umarım zamanla düzelir.

1 Beğeni

Herkese merhaba…
Yaklaşık 10 gün önce şişelediğim Belgian Blond Ale birayı gazlanma kontrolü için 1 lt lik pet şişeye de şişelemiştim. Bugün kontrol ettiğimde şişenin epeyce gazlandığını farkettim. Kovanın sonlarına doğru tortulu birayı 6 adet 33 lük şişede şişeleyip ayırmıştım. Pet şişeyle birlikte oda sıcaklığında (21 derece) beklettim. Kalan şişeleri ise nispeten daha soğuk (18-19derece) gazlanmaya bırakmıştım. Bugün 21 derecede bekleyen tortusu yüksek olan şişelerden 2 tanesini açtım ve çok olmamakla birlikte bir miktar taştı. Sonra normal şilelerden bir tane açtım ve hiç taşma olmadı. Tadı ve kokusu gayet güzeldi. Gazlanma ise hem zamandan hem sıcaklıktan olsa gerek azdı.
Sorum şu…

1. Az da olsa köpürüp taşan şişeler tortu kaynaklı mı ?
  2. Pet şişeden kontrol ederek kapakları fıslatmalı mıyım ?
  3. Tortusuz şişelerden 1 tanesini de 21 derecede bekletmeye başladım bu arada. O şişeyi ne zaman test etmeliyim ??
    Teşekkürler…
2 Beğeni

Tortu kaynaklı da olabilir, nükleason da enfeksiyon da.

Belgian blonde içmek için 10 gün çok erken ama,

Plastik be cam şişeleri 2 gün soğutup deneyin arada gazlanması fazla veya taşma olanları fıslatın

2 Beğeni

Aslında açma sebebim pet şişenin sertleştiğini görünce fazla mı gazlanıyor diye merak etmem. Gazlanma için ideal sıcaklığı oda sıcaklığı diye biliyorum(20-21 derece) yanlış mı acaba?
Pet şişe sanırım parmakla bastırılamayacak duruma geldiğinde basınç aşırı artmış oluyor ve müdahale gerekiyor.
Son olarak şişede ne kadar beklemeli bu stilde biralar ?
Teşekkürler…

Büyük ihtimalle soğuk bir yerde sorun çıkarmadan beklerler.

20-21 derecelik oda sıcaklığı gazlanma için uygun bir sıcaklık. Kişisel deneyimim 17-18 derecelerde de sorunsuz bir şekilde gazlandıkları ama bu mayanın karakteriyle alakalı.

Benim tecrübem, bahsettiğiniz bu aşamada kontrol etmek gerektiği yönünde. Yani müdahale gerekiyor olmayabilir ama bundan sonrası için dikkat etmekte fayda var. Bu duruma geldiğimde birkaç şişeye bakıp, yeterince gazlanmışlarsa soğuk bir yere alıyordum ben. Ya da böyle bir imkan yoksa ve aynı ortamda durmaları gibi bir zorunluluk varsa üzerlerini patlamalarını durumunda etrafa zarar vermeyecekleri şekilde kapatıyor ve sık sık kontrol ederek, gerekiyorsa hızlıca tüketiyordum.

Ne kadar bekleteceğiniz size kalmış ama bekledikçe güzelleştiklerine de şüphe yok.

Ve fakat gıda beklemez.

1 Beğeni

Teşekkürler yardımlarınız için. Bende gıdanın bekletilmeyeceği konusunda hemfikirim :wink:

1 Beğeni

Ama şunu da unutmayınız ki YTD ve söylediklerimle alakalı sorumluluk almak konusunda sıkıntılarım olduğu da doğrudur. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben olsam 3 ay bekletirdim, ama “ bazı “ rkadaşlarım beni abartı bulabilirler, oda sıcaklığı koşullandırma için ideal bence fakar sendeki bilinmeyen aşırı gazlanma durumu, plastik ve cam şişelri kontrol eder gazlanmışlarsa soğuğa alırım içmeden önc de en az 2 gün dolapta bekletirim, fıstllatma d bir çözüm olabilşr

1 Beğeni

Kovanın dibinden şişelediğim 6 adet 33 lük şişenin ikisi fışkırır tarzda olmasada yukarda da belirttiğim gibi açtıktan sonra dip tortusundan başlayarak yaklaşık 10 sn kadar köpürüp taştı. O şişeleri soğuk bir yere aldım ama sanırım sebep kovanın dibinin olması. Diğer şişeden açtığımda hiç taşma olmadı. Enfekte olduğunu ya da fermantasyon bitmeden şişelendiğini düşünmüyorum. Hijyen kurallarına azami dikkat ettim ve 2 şer gün arayla 3 defa fg ölçümü aldım. 5 gün 2 derecede Cold crush yaptım. Oda sıcaklığına getirip tarifdeki miktarda şekerle şişeledim. Söylediğinize göre oda sıcaklığınında gazlanmaya negatif etkisi yok. O zaman sebep benim açgözlülük etmem gibi geliyor bana :joy:

1 Beğeni

Yüksek ihtimal dip tortusu kaynaklıdır diye düşünüyorum sorunun. İçmeden önce @Durul un dediği gibi enaz 2-3 gün buzdolabında bekletmekte yarar var.

2 Beğeni

Son yaptığım birada şişelemeden 2-3 hafta sonra beyaz bir tabaka ve kabarcık gözlemledim. Daha 2 gün önce ilk şişeyi denemiştim ve hiç bir sorun yoktu. Bu tam olarak hangi enfeksiyon oluyor. İstikamet lavabo mu?

Not : denemek için bi tane açtım şimdi, arzular şelale olmuş. Tadında bir sıkıntı yok henüz.

2 Beğeni

Bu durumla karşılaşmıştım ben de. Tada herhangi bir etkisini farketmedim.

Aşırı köpürme var, o sıkıntı şu an. Birer posta pıstlattım şişeleri bakalım.

Merhabalar, bugün bira yapmayı planladım, kırımı yaptım, mutlu mutlu maltı demlemeye başladım ama maalesef sular kesildi :pensive:.
Kaynattıktan sonra soğutma bile yapamayacağım. Fermenter temizligini yapamayacağım. Sizce ne yapabilirim? Uzunca bir süre suyun gelmeme ihtimali de olabilir. Süzme işlemini yapıp su gelene kadar bekleyip kaynatmayi sonraya mı birakmaliyim? Bu durum herhangi bir sakıncalı durum yaratır mı? Böyle bir durum yaşamadığım için biraz paranoyak oldum, fikirlerinize destek olabilirseniz çok sevinirim

Yanlış başlığa yazmışım :disappointed:

Bence marketten falan su temin edip kaynatma işini bitir. Kovayı mümkün olduğunca serin bir yerde bırak. Enfeksiyon riskine girme