Tam Tahıl Bira Yapımında Yaşadığımız Aksaklıklar ve Alternatif Çözümler

Şişeleme için şeker ölçeği ile standart 50cl miktarı kullandım fg 1010. Sanırım ikinci bir hidrometre ile de doğrulamak daha iyi olur dediğiniz gibi şeker ile ilgili bir sorun oldu sanırım

Merhaba
Benim yağmurlama için bulduğum alternatif bir çözüm var.
Tencerenin üstüne koyacağım bir tel süzgeç yok.
İlk mayşe bittikten sonra onu başka bir tencereye alıyorum.
Sonra başka bir tencerede su ısıtıp direk ana pişirme tencereme döküyorum.
Üstüne tekrar biab torbamı koyup 30 dakika demliyorum.
En son iki farklı demlenmiş suyumu karıştırıp kaynatma aşamasına geçiyorum.
Sizce bu yöntemin verimi nasıldır ?

yağmurlama kadar etkili olmayacağı fikrindeyim. fırın ızgarası da olabilir.

Party-Gyle deniyor buna.

1 Beğeni

Baya eski bi yöntemmiş. Ben de zaten orta çağdaki gibi pişiriyorum. :smiley:
Ama benim evde partilicek başka kimse yok sadece kendime yapıyorum.
O yüzden tek çeşit yetiyor. İki çeşide çıkarmıyorum.
Sizce bu yöntem tek çeşit için kullanılır mı ? Sonunda iki suyu birleştiriyorum.

1 Beğeni

Gecikmiş olsa da forumdaki jet30 kullananlara bir katkım olsun. Jet30 kendi açıp kapama anahtarı dandik olduğu için voltaj vb sebeplerden bozulmuştu. Yerine başka taktım o da bozuldu. Cihazı hep manuel kullanıyorum, bazen kapatmadan fişten cekmisligim de olmuştu.en sonunda resimdeki biraz daha kaliteli anahtarı aldım taktım 1 yıldır sorun çıkmadı. Anahtarın yedeği de elimde var. Pompa tıkanıklığını gidermek için başka bir başlıkta resmini yolladığım maltbox bazuka filtre işe yarıyor… Ufak tefek şeyleri kendimiz yapabilmeliyiz yani.

2 Beğeni

Konuyu tekrar hortlatacağım fakat yağmurlama için bir çözüm önerisi var aklımda. Tecrübelerini istinaden yorumlama isterim sizlerden. Yağmurlama esnasında bir kevgir veya demir süzgeçle torba içinden kevgirin alabileceği kadar maltı alıp kevgir üzerine yağmurlama suyu döküp su döküldükten sonra maltı ayırsak, torba içinde malt bitene kadar devam edip kaynatmaya geçsek nasıl bir sonuç elde ederiz? Ağır torbayı taşıma, etrafa dökme gibi sorunları yaşamamak için böyle bir çözüm geldi aklıma.

Bu şekilde yaparsanız malt yatağını bozmuş ve maltın içindeki tüm un vs gibi ince kalıntıları mayşeye indirmiş olursunuz. Torbayı komple süzgecin üzerine koyup yağmurlama yaptığınızda suyun kalan şekeri alıp geçebileceği bir malt yatağı oluşuyor. Bu yatağı mümkün olduğunca bozmamak önemli.

2 Beğeni

Kolaylaştırmak istemiştim olmadı :laughing: Teşekkür ederim güzel bilgi için :metal:

2 Beğeni

Cream ale yapmak için bir gece önceden kırık pirinci haşlayıp dolaba koymuştum. Ertesi gün akşam işten gelip bira yapmak için tencereyi açtığımda yarısı yoktu.
Bakıcı pilav zannedip çocuklarla beraber yemişler :slight_smile:

Bir de patlatmalık mısır pişirmiştim jelatinize etmek için ama bir türlü kıramadım.
Bir miktar ezebildim ama çoğunu bütün olarak atmak zorunda kaldım.
Bir dahaki sefere farklı alternatiflere bakmak lazım.

5 Beğeni

yemcilerde, zahirecilerde mısır flake oluyor. cream ale için gayet iş görüyor. bazı zahireciler açık olarak kiloyla satıyor.

4 Beğeni

Tencerede mayşeleme sonrası maltı BB kovasının üzerinde delikli bir leğen içerisinde duş başlığıyla yağmurlayıp, 21 ve 24 litrelere yaklaşırken bir de üzerine iki kez malt tülünü toplayıp sıkıyorum :slight_smile: . Tencere - kova arası aktarma yaparken de mayşeyi 300 mikronluk şot süzgecinden geçirerek maltın kaba tortusunu ayırmış oluyorum. Maltın süzgeçlerden geçebilen ince unumsu tortusunu da kaynatıp soğutma ve whirpool sonrası şırayı 1-1.5 saat bekleterek tencerenin dibine çökmesini bekliyorum. Sonrasında pompayla fermentere aktardığımda ise ince unumsu malt tortusu tencere dibinde kalmış oluyor. Dolayısıyla fermentere hiç malt tortusu olmayan, tortusuz temiz şırayı almış oluyorum. Tencere dibindeki o ince unumsu malt tortusu ortalama 4lt civarında oluyor ve ortalama 1.5lt şıra emmiş oluyor. Kaynatma soğutma sonrası 20lt olan dip malt tortulu şırayı fermentere 17-18lt, 1064og gibi alıyorum (tencerem 28lt olduğundan 5kg malt için kaynatma sonu gravite yüksek kalıyor haliyle :slight_smile: ). Sonrasında fermentere 4-5lt kaynamış soğumuş su eklemesi yaparak 21-23lt 1050-1054 og’ye ayarlıyorum şırayı.

4 Beğeni