Tam Tahıla Geçemeyenler

36 cm tencere diye aratın 250-300 tl bandında ürün bulursunuz.

bu boyda bir tencere ile yapacağınız biraya 2,3-2,5 kg civarı malt yetiyor. 2 kg kırılmış ana malt alsanız, özel maltları kırılmamış alıp değirmensiz kırabilirsiniz. gerisini dolapta saklayınca birşey olmuyor.

ben üzerinden aylar geçen maltlar kullandım, gördüğüm en dip verimlilik %68’ti

2 Beğeni

Tabii ki düşüncenize saygımız var ancak makinesiz tam tahıl oldukça verimli olabiliyor ve bira yapmak için makine sahibi olmak gerektiğini düşüncesi bana çok da mantıklı gibi gelmiyor çünkü epey bir süre boyunca 15 litrelik tencere ile çalıştım.

İnsanlık olarak enerjiyi daha verimle kullanmaya başlamamız lazım hiç şüphe yok ki ama yaşam biçimimize, tükettiklerimize, hayata yaklaşımımıza bakacak olursanız tam tahıl bira yapmaya gelmeden önce düşünmemiz gereken çok şey var. Zaten aynı enerjiyi kullandığımız kitleri yaparken de kullanıyorlar ne yazık ki.

Zahmet kısmıyla alakalı düşüncenizde haklısınız ama bu işe bir hobi gözüyle bakıyorsanız, zahmet olarak adlandırdığınız kısmı da bu işin asıl keyfi hâline geliveriyor.

Kit birasının tam tahıldan ucuz olması ise bence pek de mümkün değil.

8 Beğeni

Maalesef hobi demek ülkemizde en az 10k TL’den başlıyor. Nihayetinde hobi olduğu için bir şişe üretim maliyetine bakılmaması gerektiğini düşünüyorum.
Donanım maliyetleri gerçekten çok yüksek. Bu konuyla ilgili olarak forum (ve olmayı amaçladığımız dernek) olarak imece usulü yardımlar olabilir. Mesela aynı şehirde olanlar birbirlerinin malzemelerini paylaşabilir. Bir kaç kişi toplaşarak değirmen, kazan veya serpantin alabilir. Tabiki bunun için aynı şehirden olan forumdaşların birbirini tanıması gerekiyor. Eski forumda kim nereden ne yapar tarzında bir konu vardı. O tekrardan hortlatılabilir. Daha ilerde, bölge temsilcilikleri ve bölge toplantıları planlanabilir. Ama aktif üye sayımız hala çok az ne yazık ki.

7 Beğeni

Bira konusunda buna katılmak mümkün değil.
Özellikle de zaten kitten bira yapan ve tam tahıl denemek isteyen biri için hiç değil bence.
Altı üstü bi tencereye bakıyor başlangıç için.
Bir de ufak tefek hava kilidi, hidrometre falan filan.

2 Beğeni

Herşeyin başı niyet…

Gerisi kolay…

8 Beğeni

Birde hanımdan yer için izin. Bi dolap aldım lagering için 2 gündür yemek yapıyorum:)

10 Beğeni

Yemeği normalde biz yapmıyor muyuz ya ben mi kandırılıyorum acaba :thinking::thinking:

12 Beğeni

Bence 15 litrelik tencere, tül ve termometre tam tahıl denemek için yeterli. Tencereyi su dolu evyenin içerisinde bile soğutabiliriz.
Daha önce dediğim gibi deneme yapmak isteyen olursa ben kırılmış malt, şerbetçi otu vs. hazırlayıp gönderebilirim.

9 Beğeni

Ben malt alırım biraz…
Hani doğru kırım nasıl oluyormuş diye görmek için…

2 Beğeni

Hay hay baş göz üstüne. Reçeteyi yollaman yeterli.

2 Beğeni

Ben özelden yolladım, candy de 90 olsun lütfen!

3 Beğeni

Reçete ile sınırlamayayım seni, ne gönderirsen onu kaynatırız :slight_smile:

3 Beğeni

pardon sıranın sonu burası mı acaba ?

1 Beğeni

Teklifim yeni başlayanlar için geçerli :slight_smile:

3 Beğeni

Ben tamamen yepyeniyim. Fıçılarım bomboş. Hatta musluklar için kulem bile yok

2 Beğeni

9 Beğeni

Haziran 2022 termin tarihi :slight_smile:

1 Beğeni

Ben başka çözümler bulmaya çalışayım o zaman

1 Beğeni

Onun cevabını vermiştim zaten ama sen yorulma reçete hazır, kaynatıp fermentere al. Ben fıçıyı yolluyorum, arta kalanını şişeleyip içebilirsin. Bana 1 fıçı yeter. 1 fıçı da @ers ister, benden yana abime yollarsın.

3 Beğeni

Quadrupel fıçıya girmez o yüzden pas diyorum :slight_smile:

2 Beğeni