Tam Tahıla Geçemeyenler

Reçeteye iyi bak, meşe fıçı :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Beğeni

Ya hakkaten… maltla falan ne uğraşıyoruz.
Reçeteyi yollasak sen yapıp göndersen olmaz mı?
Bak ben fıçı falan da istemem, biraz fazla yap 2 kasanın üzeri de sana kalsın.
Tam bir win win olmaz mı?

3 Beğeni

Ya yok, bu çocuk aç kalınca değişti.

3 Beğeni

Yine suçlu ben oldum ya…
Bilsem girmez miydim İskenderun’a!

2 Beğeni

Ben 5-6 aydır kaynatma yapmiyorum, herseyi unutmuşum, yeni başlamış sayilmaz mıyım:)

5 Beğeni

Sana özel olur o zaman hocam :slight_smile:

3 Beğeni

Merhabalar, ben de 2018 de başlayan maceramda henüz tam tahıla geçemeyenlerdenim. Yabancı kitlere artık ulaşamadığımızdan, daha iyi tatlar yakalamak istediğimden ve sürekli artan fiyatlardan ötürü ben de yeterli cesareti toplayıp, tencere satın alıp, tül perde diktirerek (şimdilik serpantin almayı düşünmüyorum) tam tahıla geçme niyetindeyim. Sizlere sormak istediğim:1-Şu linkteki 23,5 litre tencereyi almayı düşünüyorum, sizce iş görür mü? https://www.hepsiburada.com/celik-derin-tencere-304-kalite-36-cm-cap-23-5-litre-pm-HB00000877H3 2-perdeciye süzme torbası diktirirken nasıl bir tarifte bulunmalıyım, bana önerebileceğiniz bir yöntemi var mıdır? 3- Eski forumda bir sürü örneği mevcuttu ama burada henüz bulamadım. Bana önerebileceğiniz basit bir Smash türünde pilsener tarzı bir reçete mevcut mudur?

4 Beğeni

Bende de bunun aynısının 19,5 ltsi var. 12-13 lt şerbet alıyorum. Sizde 14-15 lt çıkarırsınız muhtemelen.

Perdeden diktirecekseniz 2 kat yaptırın derim. Tencere ölçüsünü verseniz ayarlar onlar.

Reçetem olur musun? başlığından faydalanabilirsiniz.

2 Beğeni

Tencere işinizi rahat rahat görür.

Eğer imkan varsa, silindirik tencere daha verimli olur zira yüzey alanının geniş olması buharlaşmayı artıracaktır ama buna takılmaya hiç gerek yok.

Reçete konusunda yardımcı oluruz, -her ne kadar tartışmalı olsa da- bu tencereyle 23 litre de alabilirsiniz.

Perdeciden torba hâlinde olmayan tül bile alsanız işinizi rahat rahat görür. Tencerenin derinliğini ve çağını göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan eni hesaplayın. Perdecilerdeki tüller genellikle ihtiyaç duyacağınızdan geniş olacaktır. En konusunda bilgi sahibi olursanız perdecinin elinde olan artık tüllerden alıp daha uygun maliyete ulaşabilirsiniz. Isıya dayanıklı bir şeyler olmasında fayda var tabii ki.

2 Beğeni

Hocam tencere miktar olarak ihtiyacınızı görüyorsa gayet güzel bir alternatif. Tül perde yerine hazır torbalardan alabilirsiniz uğraşmak istemezseniz. Aşağıda bir örnek var, Gerçi biraz büyük olur sizin tencereye ama mahsuru olacağını sanmıyorum.

4 Beğeni

Biab torbası için şunu kullanıyorum ben, tavsiye ederim tencere çapı uyarsa.

3 Beğeni

28 tl ye geliyor, bedava sayılır.

1 Beğeni

Merhabalar, eski forumla yeni tanışmışken çok da aktif olamadan buraya geçiş olduğunu gördüm ve tekrardan aranıza katıldım. Öncelikle tekrardan merhabalar demek istiyorum. Benim sorum, brewdog, grainfather, brewmaster ve jet30 la ilgili görüşlerinizi dikkatle takip ediyorum. Ancak hiç Zafer doğan ın cihazıyla ilgili yorum göremedim, onunla ilgili de görüş ve tecrübeleriniz var mıdır acaba?

Edit: İmla, düzeltme.

1 Beğeni

Var bende, nesini merak ediyorsunuz?

2 Beğeni

Çalışması, temizliği, taşınması ve saklanması ile diğer cihazlarla arasında negatif ya da pozitif farklar var mıdır? Ve memnun musunuz?

2 Beğeni

Bunlarla ilgili detaylı bir yazı hazırlayabiliriz aslında. Genel anlamda hepsinin çalışma prensibi aynı, kettle sonuçta. Brewdog u deneme şansım olmadı ama @Soyhan da olduğu için onu da bir ara deneriz. Akşam Fırsat bulabilirsem ZD40 ile ilgili bildiğim kadarını yazmaya çalışırım.

7 Beğeni

Ben geçen yaz Jet30 aldım, aldığımda fiyatı neredeyse yurtdışı satış rakamı ile (Almanyadaki benzerinin fiyatı ile karşılaştırmıştım) aynıydı. Fiyatının bu kadar düşük kaldığını görünce fazla düşünmeden aldım. Almadan önce piyasada Jet30 ve ZD cihazı dışında da satılan bir ürün yoktu. ZD’nı tercih etmememin tek nedeni Jet30’un daha kompakt ve derli toplu gözükmesi ve kullananların genel olarak memun olmalarıydı. Eğer bütçeme uygun olsa sanırım grainfather almak isterdim ama kendi açımdan bu kadar çok rakam farkına değmeyeceğini düşündüm, kullandıktan sonra da hala aynı fikirdeyim, aradaki fiyat farkına benim açımdan değmez. Jet 30 için diyeceğim kullanması ve temizliği kolay, fazla da yer kaplamıyor. Jet 30 veya ZD’ın sattığı cihazdan hangisini seçseniz muhtemelen güzel sonuçlar alırsınız.

8 Beğeni

Çok sevinirim, hem tecrübelerinizi hem de kullanım deneyiminizi duymak yararlı olur benim için

1 Beğeni

Sanırım fark kontrol ünitelerinin konumu, teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için

2 Beğeni

Ben uzun süredir brewdog kullanıyorum çok da memnunum. Yalnız kaynatma hacmi olarak jet30 daha iyi gibi görünüyor. Devir daim pompasının harici olması sebebiyle de benim kullandığım brewdog’un daha iyi olduğunu düşünüyorum. Grainfather ve Zeki Doğan’ın makinelerinin de en büyük avantajı elektronik aksamlarının harici olması sebebiyle temizliklerinin daha kolay olması. Aslında bütün bu ürünler birbirine çok yakın ürünler, önemli olan kullandığın ekipmanı tanımak ve ona göre reçete oluşturmak

8 Beğeni