The Twin Cats Ryeson

Hatay kabağının dışı beyaz içi de nispeten beyaz oluyor. Sendeki kabak ise daha lezzetli ama kıtır kıtır olmuyor.

2 Beğeni

Çok geç…
Kireci tekrar kullanabilir miyim soruma yanıt alamadığımı hatırlatmak isterim.

Ben sakarya kabağıyla çok yaptım kireçli çıtır kabak, gayet iyi oldu Sami acaba kireci az mı geldi seninkinin?

@BoBo nun helvacı dediği kabağı migrostan almıştım, çok güzel tadı kokusu ama çabuk pişiyor dikkatli olmak lazım… Hatta acayip turuncu bir rengi var biraya çok iyi renk verir bence…

Not: kireci tekrar kullanmadım hiç, bence gerek yok, yenisini yapsan daha iyi sanki.

2 Beğeni

Evet renk şahane ama daha önce kullandığımda çok verimli olmamıştı gibi kaldı aklımda. Malum yaşlılık hâli, insan unutuyor…

Not: Sonunda yahu! Teşekkürler.

pH falan da ölçmüştüm halbuki :slight_smile:

Abi kireç kaç kuruş at gitsin.

1 Beğeni

Kireçle hiç işim olmadı bugüne kadar. Bunu da ers abim vermişti zaten… Cahillik sadece.
Hem zaten menegin bir kamyon söz verdi bugün. Lazım olursa haber verin, bende çok var.

1 Beğeni

Ondan olmamıştır abi elini korkak alıştırma :slight_smile:

Bu arada yazın karpuz kabuğu reçeli yapmıştık, kabak mantığıyla, kireç yerine karbonat kullandık, eğer miktar azsa o da mantıklı.

@BoBo kireci rutubetsiz bir yerde sakla, nemden dolayı sönerse bir işe yaramaz

2 Beğeni

Kavanozla ıslak halde vermişti ers abim…
Epey nemli olduğunu söyleyebilirim.

2 Beğeni

Ne düşünceli adam, hazırlayıp vermiş.

1 Beğeni

Yirmi karaktere bedeldir kendisi…

2 Beğeni

Gözlerde nem olmasın da gerisi hallolur @BoBo

2 Beğeni

Güven veriyorsun bana…

1 Beğeni

Peki bir şey daha… Balkabağı suda yüzer mi?

Denemesi bedava bizi de bilgilendir ama :slight_smile:

1 Beğeni

Gelişmeleri yazayım o halde…

Bir iki baharat eksiğim vardı, markete gittim alayım diye, sonra daha doğal olsun baharat da neymiş diyerek B planına geçtim.

Cumartesi teker döner.

1 Beğeni

Güncelleme: Kabak tatlısı tiskinç oldu…
Kireç zehirlenmesi diye bir şey var mı?

Güncelleme 2: Kabak tatlısı tiskinç değilmiş. 1 saat daha kaynatınca çok güzelleşti.

Güncelleme 3: Bira kaynatılamadı. Kabak tatlısı bir iki dilim var dolapta.

4 Beğeni

Bugün kaynadı kendisi ama tam topal ördek.
Şeker eklemesini unuttum ve OG planladığımdan düşük kaldı.
Kabakları lüpürdeteli çok olmuştu zaten, o yola hiç giremedik.
Fermentasyon bitince meyve çaylarıyla şenlendirme planım var.

Sadece Hitit maltlarını kullanarak yaptım ve biraz ince kırdım.
%71’lik bir verimle kovaya girdi.

7 Beğeni

Yukarıdaki kan greyfurtları ve portakallar ve meyve çayları ile üç gün kadar durduktan sonra şişelemiştim geçen pazar.

Henüz daha çok yolu olmasına rağmen aradan geçen dört günde gazlanmış bile ve çok güzel bir bira olacağına dair sinyaller veriyor. Buram buram gelen meyve aromaları çok güzel. Şimdilik tek kusuru greyfurtların kattığı ek acılık gibi duruyor.

Biraz berraklaşınca fotoğraf da çekip paylaşacağım.

8 Beğeni

Hep o beyazların marifeti o acılık. Suyunun istenmeyen bir acılık kattığını sanmıyorum.

2 Beğeni