Ticari Bira Tadım Notları

Nazar etme ne olur, calis senin de olur :stuck_out_tongue:

6 Beğeni

Schneider bunu asil TAP5 ile yapti. Yapti diyorum cunku ilk hali Brooklyner isbirligiyle Amarillo kullaniyordu ve muhtesemdi. TAP5 hala var ama artik amarillo yok. Onun yerini sapphire aldi ve bu bira artik full Alman oldu. Hala cok cok Guzel ama o ilk hali bambaskaydi.

6 Beğeni

Abi ilk halinin reçetesi lazım aslında bana, malum saphire bulamıyoruz.

2 Beğeni

Komşunun House Ale’ini zaten çok beğeniyorken birde ne göreyim IPA çıkarmışlar. Inanilmaz başarılı buldum, içerken “yuh bu kadar taze şerbetçi otunu nerde buldun, arka bahçede mi yetiştiriyon” dedirtiyor insana. Malt tabanı olarak inanılmaz yumuşak içimli buğday oranından olsa gerek. Acılık dengeli/düşük arası bir seviyede. Bardağa konduğu vakit bahçeden mango koparmış ve kokluyormuş hissi yarattı. Hayran kaldım. Köpük dayanımı düşük ancak karbonizasyonu olması gerektiği seviyede

d9e81d9af510536875f0b6ef574ac651feb11515_2_375x500

14 Beğeni

Resim nedense yan çıkıyor. Denedim düzeltemedim

Düzelttim.

1 Beğeni

Buyruun:

OG: 1.082 FG: 1.019
24 lt için:
4150 Pale
4150 Açık buğday

Standart Schneider 3 decoction + 5 kademeli mayşeleme. Kaynak tabii ki @magunay ve ilgili mayşe düzenini de içeren dizge burada

Orijinali Palisade ve Amarillo kullanıyordu. Sende Williamette vardı diye hatırlıyorum. Palisade yerine kullanabilirsin.

Decoction yapmak istemezsen pale yerine 3800 vienna 350 acidulated karışımı önerilmekte. Bir kaç damla laktik asitle de halledilebilir tabii.

Elbette açık fermantasyon ve elbette schneider mayası.
Sen Fg 1.021 dediğine bakma, açık fermantasyonla schneider mayası onu 2 puan kadar daha düşürür.
EDIT: Palisade ile Williamette arasında 3 AA fark var. Williamette miktarını Palisade ile aynı tutup, (Her ekleyişte 8 gram) magnum’u arttırarak 40 IBU elde et.
EDIT2: Bu da rengi acayip biralardan. Pale yerine vienna kullanmak daha gerçekçi renk veriyor aslında. Sanırım Schneider pale/açık buğday değil, pilsner/açık-koyu karışık buğday kullanıyor, ama bu sadece bir tahmin.

8 Beğeni

Benden önceki arkadaşlar gerçekleri ifade ettiler zaten. Ben +1 diyorum.

Çok teşekkürler @CeyhunMisir

9 Beğeni

**BUDWEISER BUDVAR DARK LAGER **

4.7ABV 95EBC 24IBU

Çok ferhakatıcı, sek bir içimi var.

14 Beğeni

https://www.hopslist.com/hops/aroma-hops/palisade/

Palisade yerine styrian da diyor abi, ne dersin

1 Beğeni

Valla kesin birşey diyemem. Neden dersen, bu otu (palisade) hiç kullanmadım. Ama olacağını düşünüyorum. Palisade’i (Brooklyner’in reçetesiyle üretilen ilk versiyonların tamamen Amerikan olmasını sağlama amacı dışında) muhtemelen Amarillo’nun o insanın ağzına yüzüne girişen saldırgan tropikliğini dengelemek için kullanıyorlardı. Çünkü aynen bekleneceği gibi aroma tamamen Amarillo’ydu ama muhtemelen Palisade de kendini hiç öne çıkarmadan bir derinlik veriyordur. E Styrian Golding de yapar bu işi. Ama o “İkame” listesinde Chinook da var ve doğrusu bu bana biraz ne alaka dedirtiyor.

3 Beğeni

Geçen seneki çıkardıkları Bohomian daha iyiydi benc. Bunu beğenmedim.

5 Beğeni

Ben böyle yaptım abi bu birayı double step decoctionla

1 Beğeni

Zayıf köpük, yok denecek gazlılık, kahverengi ton, açılışta mevcut ama sonradan kaybolan kokusunda is ve çam kokuları, tadda ilk olarak barbekü sosa boşnak kuru etini daldırıp yiyorsun hissiyatı. Ardından fındık ve çok az vanilya geliyor. Çok düşükte ekşilik. Alkol acılığı gibi bir tad mevcut ama çok rahatsız etmiyor. Düşük gövdeli ve kolay içimli. Güzel bira olmuş.

11 Beğeni

Gerek tadı gerek fiyatıyla (50 cl./20₺) satış rekoru kırar iddiasında bulunabileceğim efes pilsen üretimi. Yerlerinde olsam diğer çeşitleri durdurup bir süre sadece bunu üretirdim.
%4,5 abv. çiçek notaları aldığım cam gibi pırıl pırıl bir yaz lageri. Ben hayli beğendim. Strateji olarakta yalnızca tekel bayilerde bulunuyor, adeta ekonomik sıkıntıdaki sulucu*lara bir armağan.

13 Beğeni

sadece bakkal ve tekel bayilerinde bulunması, fiyat karmaşası yaratmış. 20-25 arası farklı fiyatlar gördüm. mahalledeki bakkalda 22 TL “20 TL’ye satsam 1 TL kâr kalacak, değmez” diyor.

Ben çıktı çıkalı arada alıyorum gayet güzel bira bence tam bir f/p ürünü yapmışlar. Diğer biraların artık 28-30tl olduğunu düşünürsek. Bence tek başına bu lider diyebilirim. 50cl üstelik. Varım 45cl ve daha pahalı bildiğim kadarıyla. Severek içtiğim Marmara gold da 45tl olmuş bundan iki tane aslan 5tl daha ucuza geliyor yani… Ama temmuz zammına kadar en fazla bu fiyattan gider sonra bu da pahalanır. Çok merak ediyorum bu serüven devam edene kadar ne kadar olacak bu biraların hali… Diğer içkileri saymıyorum bile normal vatandaşın alma kalibresinden çıktılar gittiler zaten… Maalesef şarap bı da o kervana kattılar… Bira son kale bu oldu bakalım ne kadar dayanacak. Gerçi 20tl ye de bira olmaz ama neyse… Umarım bizde bir gün Avrupalılar kadar olmasa da ona yakın fiyatlarda biralarımızı içeriz… Afiyet olsun.

2 Beğeni

O iş tekel büfesinin ismini ve konumunu efes’e bildirmeyle hallolur. Bir mail atın, kazıklamaya kalktı almaktan vazgeçtim diyin yeter.
Malesef bu toprakların çakalı eksik olmaz

1 Beğeni

Adında Luna geçen bir şey iyi olamaz diyordum (kriptocular beni anlamıştır) ama ön yargılı davranmışım.

Açık sarı, buğday birası kadar buğulu, dryhop etkisi açılış kokusunda tamamen hissedilen fakat çok kısa zamanda kaybolan, çimen, çiçek ve bal tadları aldığım gövdesiz, kolay içimli ve serinletici bir bira olmuş. Şerbetçiotu sevenleri bence tatmin eder. Sevdim.

10 Beğeni

summer blue vs luna karşılaştırması sence nasıldır ben henüz luna bulabilmiş değilim.

Bence çok karşılaştırılabilir değiller.
Zaten her parti de farklı oluyor.
Şahsen Luna’yı daha çok beğendim.

5 Beğeni