Verimim Neden Düşük?

sn üstadlar, jet30 le yaptığım reçetelerde fazla mayşe almak ve düşük og ile verim sorunu yaşıyorum.
reçetelerimi BF uygulamasının verdiği su miktarlarına uygun yapıyorum.

• bendeki sanırım ilk nesil jet30 un iç seviye göstergesi 2 lt kadar fazla gösteriyor, heralde dipte tortu miktarı hesaba katılarak 2 lt bir pay bırakılmış. 30 lt su koyarsam iç seviyede yaklaşık 28 lt gibi görünüyor.
    birinci hatam ben ilk mayşeleme suyunu hep 2 lt fazla koymuşum gibi, hep 5.5 kg malta 25 lt su ile başlıyordum, aslında 27 ile başlıyormuşum…?
    su miktarını genelde klasik reçetelerde 5,5 kg malt için 25+8 veya 23+10 gibi yapıyorum. (tabi ilk suyu hep 2 lt fazla koymuşum)
    ancak ya maltlarım az su çekiyor yada kaynamadaki buharlaşmam az sonunda genelde 26-27 lt mayşe kalıyor elimde og de 1042-1044 oluyor.
    köpükten vs tam göremesemde kaynamam 30 lt gibi başlıyor… yeni jet30 lardaki dış seviye göstergesi ne büyük nimet…:slight_smile:
    kaynamayı 2000 watt ile yapıyordum 2100 watt a çıkardım. buharlaşmam artsın diye… pek te fark etmedi. son 10 dakikada serpantini koyunca soğuma oluyor ve kaynama az da olsa kesintiye uğruyor.
  • thracian maltlarımı 1,05-1,10 ile kırıyorum.
  • ilk suyla buluşmada güzelce karıştırıp ıslatıyorum bir daha mayşeleme boyunca karıştırmıyorum.
  • verimlilik hesabını tam yapamıyorum, calculator lar pre-boiling gravity soruyor ki onu hiç ölçmedim. ama son pale ale kaynatmamda yaklaşık %65-67 gibi bir verim oldu…

neyi hatalı yapıyor olabilirim…

3 Beğeni

Selamlar,
Jet30 iç seviye göstergesinde dediğiniz gibi 2lt pay var. Onu hiç dikkate almayın hocam sonuçta reçete hazırladığınız programlar da bu 2 litre paya göre hesap yapmıyor. Reçete hazırlama programınızda “trub loss” kısmına dipte ne kadar tortu kalıyorsa onu girersiniz 1lt/2lt vs. Ben suyu fermentaston kovasını kullanarak ölçüyordum sonra farkettim ki o seviye göstergesi de 1lt hatalı gösteriyor. Sanırım o da kova dibinde kalan tortuyu hesap edilerek öyle ayarlanmış. Şimdi 1lt cam kavanoz kullanarak dolduruyorum suyu makineye.
Jet30 iç yada dış seviye göstergesini kullanırken mevcut sıcaklığa göre genleşme katsayını da hesaba katmak gerekir. Bu değer kaynama sıcaklığında yaklaşık %4.
2000W kaynama bana biraz düşük geldi. Ben kaynama hacmine göre değişkenlik gösterse de genelde 2200-2300W ile kaynatma yapıyorum. Programlar kaynamada sıvı kaybını 3.5lt/saat olarak hesaplıyor. Bu değeri yakalamak için de kuvvetli kaynama yapmak lazım. Benim bulunduğum bölgede 100C’yi makineye getirip sayacı başlatabilmek için 5.2C kalibrasyon yapıyorum. Bu değeri kaynama boyunca sıfırlamaz isem makine hep 99/100C’de olduğu için yeterli enerji beslemesini yapmıyor. Ben de sayaç geri saymaya başlayınca kalibrasyon ayarını sıfırlıyorum ekranda 95C gösteriyor. Makine 100C’ye ulaşmak için sürekli enerji veriyor ve kuvvetli kaynamayı yakalıyorum.
Trakya malt weyermanna göre daha ince daneli. Bence 1.1mm yüksek. Maltları su ile buluşturduktan sonra evet iyice karıştırıyoruz ama bi 10/15dk sonra bir daha karıştırmak verime oldukça etki ediyor.
Son olarak da mayşeleme kademeleri ve süresi de verimlilik üzerinde etkisi büyük. Örneğin sadece 63C 60dk mayşeleme ile 63C 60dk-70C 10dk-Mash out şeklinde bir program verimlilik açısından oldukça farklı olacaktır.

9 Beğeni

Teşekkürler yorumlarınız için…

• Bf e girip trub loss sekmesini bulup ayar yapacağım ve bundan sonra suyu dışarıda ölçüp koyacağım,
  • Kaynamamın daha güçlü olması için 2200-2300 watt a çıkacağım, yapabilirsem kalibrasyonu yapacağım,
  • Maltları su ile buluşturduktan 10/15dk sonra bir daha karıştırma yapacağım,
  • Kırma derecemi 1 e düşüreyim,
  • 4 kademede mayşeleme yapıyorum genelde… 38C 10 dak, 63C 45 dak, 72C 30 dak ve mash out…
3 Beğeni