White IPA Snow White and the Seven Hops

Uzun bir aradan sonraki ilk reçetem.

White IPA, Witbier’in IPA versiyonu. American ipa gibi fazla ot kullanılmıyor, witbier tabanı ve mayası üzerine tropical, narenciye aromalı otlarla aroma veriliyor.

Reçete şöyle,

Kademeli mayşeleme düşünmedim,
Otları cashmere ve mosaic olarak planladım ama bu iki otun kombinasyonuyla ilgili biraz tereddüt yaşıyorum, fikirlere her zaman açığım.

15 Beğeni

Cashmere’den pek bir verim alamadım ben sanki.

Mosaic yanına narenciye tınılarına sahip bir şeyler ekleyebilirsin bence. Ha, kullanayım da bitsin gibi bir düşünce varsa ona da saygı duyarız.

Bergamot zamanı olsaydı güzel giderdi bence.

1 Beğeni

İşte favori brewmasterım ve favori birası. Ben reçeteye bakar bakmaz sabro aradım içerisinde. Cashmere i ben kullandım ama içinde diğer otlarda oldukça fazlaydı, o yüzden nedir ne değildir yorumlamak çok zor.

“Cashmere is the result of a marriage of Cascade and Northern Brewer. Fortuitously, it features alpha acids higher than that of Cascade. A good dual-purpose hop, Cashmere showcases flavors lemon, lime and melon, exhibits a smooth bitterness and is mildly aromatic with a subtle herbal bouquet.”
Yani kullandığın yer doğru aslında ama dediğim gibi henüz net değil cashmere bende.

Maya olarak hangisini kullanacaksın bu arada?

3 Beğeni

Maya magical garden FM23

Sabro ne yazık ki yok, zamanında büyük bir tamahkarlıkla ot aldığımdan ve uzun süre bira yapmadığımdan dolayı stoklarım çok dolu ve öncelikle elimdekini bitirmek amaçlı cashmere kullandım.

Elimde citrus verebilecek bir cascade var ama bu birada da onu kullanmak istemedim. Biraz portakal limon kabuğu atarım olmazsa kaynama sonu.

Yazmayı unutmuşum ama kişniş ve GOP da eklerim diye düşünüyorum.

5 Beğeni

Aslında hakkı nelson sauvin di :slight_smile:
Eline sağlık, güzel olacak…

4 Beğeni

Nelson falan bu şartlarda zor artık, biri gidecek, getirecek, paylaşacak… Off off…

2 Beğeni

Dün kovaya girdi bira, reçetede yulaf ezmesinin 250 grama düşmesi dışında değişiklik yok… Son 15 dakikada portakal kabuğu attım biraz da…

15 litre OG 1,051

6 Beğeni

Merhaba, aklımdan IPA yapmak vardı, white ipa hiç içmediğim-bilmediğim bir bira, witbier sevdiğim için bu sitili sevebilirim diye düşündüm. Sizden otlar konusunda yardım rica etmek isterim, bu sitile en yakışan otlar sizce nedir? Bu arada elimde otlardan sabro ve citra var, bir aksilik olmaz ise nelson sauvin, mosaic ve galaxy de gelecek. Bunların hepsi de olabilecek otlar sanırım. Sizin damak zevkinize göre, bir daha yaparım dediğinizde özellikle olmasını istediğini otlar nedir diye fikrinizi alsam? Mesela Nelson sauvin ile ilgili yorumlar ilginç, ya sev ya nefret et şeklinde :slight_smile:

3 Beğeni

Zamanın birinde @ers in bana verdiği nelson sauvin ile witbier yapmıştım. Direkt bir şey söylemese de epeyce kulak çınlaması olmuştu! Tabii o zamanlar white ipa yoktu ve bira @magunay ın desteklemesi ile hem güzel hem de deneysel reçeteye dönüşmüştü. Yaptığım biralar içinde en iyilerindendi diyebilirim. Sadece @Taxym içti o biradan.
Ayrıca bu ot özelinde benim tanıdıklarımdan nefret eden yok .

3 Beğeni

Ben bu otu acaba italian grape ale’de yapabilirmiyim diye istedim, sonra white İPA reçetesini fark ettim, bu otu tadını detaylı arattığımda bir kaç sitede ya seversin ya neftet edersin yorumları görünce de hay allah demiştim. Bir miktar IGA’ya ayırdıktan sonra kalan ile IPA’e kullanmak güzel olur sanırım. Bu otu IPA’de kullanırsam nasıl desteklerim hiç fikrim yok…

Nefret kadar köşeli ifadeler kullanmayı sevmiyorum ama ben çok hazzetmemiştim. :slight_smile:

2 Beğeni

Grape ale için hem ot hem de maya olarak baskın karakterli ürünlerden kaçınmak lazım bence. :slight_smile:

2 Beğeni

Araştırıp kararsız kalmaktan üzüm zamanı geçecek :sweat_smile:, bir sevda bu otu getirecek birini buldum, belki çok az miktarda kullanırım, maya içinde dediğini yapmaya bakacağım…

1 Beğeni

Sadece naçizane düşüncelerin ifade edilmesi benimkisi, yatırım önerisi olarak kullanılamaz, demiş olayım.

1 Beğeni

YTD diyorsun yani :)))))

2 Beğeni

Bende birkaç defa yaptım. Meyvemsi tatların ön planda olması da gerektiginden son iki yapıklarim sabro-mosaic-amarillo ve el dorado-mosaic-amarillo şeklindeydi. Klasik citrus kombinasyonların farklı bir tat profili oluşturuyor.

1 Beğeni

Ben bu stilde citra, cascade vs bol narenciye verebilecek otları tercih ederim. Hatta portakal kabuğu vs de çok güzel gidebilir.

Nelsonu standart bir witbier’a yakıştırsam da white ipa daha bir narenciyeli olsun derim.

Kahvaltıda ekmeğin üstüne turunç kabuğu reçeli koyup yemek gibi bir şey olsun mesela :slight_smile:

5 Beğeni

Turunç reçeli dedin beni benden aldın. Yerleş artık da iki çift turunç yiyelim yaaa… :slight_smile:

1 Beğeni

Maltlanmamış buğday bizde aşurelik buğday diye satılan mı? Acaba siz nereden temin ettiniz?

yok ham buğday veya işlenmemiş buğday diye geçiyor. aktarlarda fln oluyor bazen. aşurelik buğday başka.

4 Beğeni