Reçetem Olur Musun?

@Durul un Fruit Beer(Turunç) reçetesini görünce küçük ölçekte ve abv si biraz daha düşük bir muadilini yapmak istedi. Şöyle bir reçete oluşturdum. Öneri ve görüşlerinize açığım, değiştir ya da böyle olursa daha iyi olur dediğiniz yerler varsa şimdiden teşekkür ederim :slight_smile: IBU biraz yüksek gibi geldi sonradan şot miktarlarını azaltabilirim.

3 Beğeni

Bende aynı reçeteyi kaydettim yaza doğru yaparım diye :slight_smile:
Sizin fgniz düşük kalmış. Daha sek bir bira olmuş. Limondan portakaldan ekşilik alırız diye ibuyu ben daha düşük tuttum. Bir de uygun buğday mayası bulabilirsem bunu witbier yapmayı düşünüyorum.

TT#x Fruit Witbier

Witbier

5.1% / 12.4 °P

75.7% efficiency

Batch Volume: 12 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 11 L

Sparge Water: 6.89 L

Total Water: 17.89 L

Boil Volume: 16.54 L

Pre-Boil Gravity: 1.041

Vitals

Original Gravity: 1.050

Final Gravity: 1.011

IBU (Tinseth): 14

BU/GU: 0.29

Color: 7.1 EBC

Mash

Temperature — 68 °C60 min

Temperature — 77 °C10 min

Malts (2.52 kg)

1.4 kg (55.6%) — Thracian Wheat Malt — Grain — 4 EBC

500 g (19.8%) — Thracian Blonde Pilsener — Grain — 3.9 EBC

500 g (19.8%) — Thracian Pale Malt — Grain — 5 EBC

120 g (4.8%) — Thracian Carapils — Grain — 8 EBC

Hops (27 g)

7 g (9 IBU) — Cascade (VM) 6.2% — Boil — 60 min

20 g (5 IBU) — Cascade (VM) 6.2% — Boil — 5 min

Miscs

2 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

1 g — Canning Salt (NaCl) — Mash

1 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

1 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

3 ml — Lactic Acid 80% — Mash

5 g — Lemon Peel — Boil5 min

100 ml — Lemon juice — Boil5 min

5 g — Orange Peel, Sweet — Boil5 min

200 ml — Orange juice — Boil5 min

Yeast

5 g — Fermentis US-05 Safale American 81%

Fermentation

Primary — 20 °C14 days

1 Beğeni

Sizin reçetenize bakınca balı çıkartabilirim diye düşündüm ben de, ve witbier önerisiyle acaba şotu da Hallertau Mittelfrüh le mi değiştirsem acaba diye düşündüm şimdi. Ama alkolün çok da yükselmesini istemiyorum.

bazı witbier reçetelerinde citra fln görmüştüm o sebeple cascade kalabilir diye düşündüm. alkol 5 civarı daha rahat içilir bence de.

Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler.
Forumda eksik kalan konulardan birini hatırlamış oldum sayenizde.

Biraz daha kapsamlı şekilde araştırdıktan sonra daha kapsamlı bir başlık olarak da paylaşırız tabii ki ama şerbetçiotlarının verimli kullanımı konusunda bir minik eklenti yapmak gerekiyor sanrım.

Konu çok detaylı ve tabii ki kişisel tercihlere de her zaman saygım var ama işin en başında öğrendiğim kadarıyla, şerbetçiotlarını kullandığımız dakikalar şerbetçiotlarından alacağımız verimi ciddi anlamda etkiliyor.

İnternette gezinen şöyle bir grafik var (doğruluğu konusunda da çalışılıp teyit edilmesi de gerekiyor bence):

Acılık amacıyla kullandığımız şerbetçiotlarını 60 dakika boyunca kazanda tutmamızın nedeni yukarıda görülüyor.

Benzer şekilde, koku (aroma) ve lezzet (flavor) için uygun dakikalarda şerbetçiotu kullanımı için de diğer zamanlardan daha verimli zamanlar var.

Bu doğrultuda, ben 60 - 20 - 8 dakika düzeni uyguluyorum genellikle.

6 Beğeni

White IPA var, bol citruslu, malt tabanı ve maya belgian witbier olacak şekilde. Ben beğendim bu stili, çok da güzel yakışıyor… Fruit witbier de çok güzel olur eminim… Benimki şöyle oldu, kaynama sonu portakal kabuğu da ekledim

3 Beğeni

haklısın hocam acılık için başka bir otu kullanıp cascade i heba etmemek lazım aslında.

1 Beğeni

işte imdata yetişen reçete. çok sağ ol hocam :slight_smile:

M21 diyorsunuz yani.

1 Beğeni

3944 diyordu @magunay ama o da olur.

1 Beğeni

abi onu kim kaybetmiş biz bulalım :slight_smile:

1 Beğeni

İbu konusu keyfekeder sonuçta fruit beer için hiç bir konuda, renk, abv, ibu, og, fg bir alt üst değer yok

2 Beğeni

Şimdi olsa acılık için ben de cascade kullanmazdım, o zmnlar çok hakim değilsik tabi şerbetçiotlarına, bunlar benim işk reçetelerimden, citra kullanılabilir acılık için

1 Beğeni

Diyelim ki elinizdeki malzeme şunlardan ibaret:

image

Suyumuz var, maya sıkıntımız yok.

Ne yapardınız?

Eldeki mayaya göre ya belgian ale ya da english ale yapardım. Paşa gönlüm o anda isterse ezmelerden bir kısmını reçeteye katıp kalanını kahvaltıda tüketirdim.

O kadar Brewers Gold beklemesin deyip reçeteyi APA hatta American IPA’ya da yaklaştırabilirdim. Ama şahsen A-IPA’nın pek hayranı olmadığım için büyük bir bölümü yine elimde kalırdı.

Reçete basit olacağı için prosesin düzgün ilerlemesine gayret eder, ama yine de en az üç dört noktada çuvallayacağım için her zaman olduğu gibi sıradan bir sonuç elde ederdim.

4 Beğeni

Farklı ne yapsam diye bakınırken Carrot cake ale bira tariflerine bakmaya başladım, sizi cesaretli ve sıradışı tarifleri denemekten çekinmeyen bir kişi olarak bildiğim için ben olsam havuçlu bir tarifte elinizdekileri kullanırdım derim. Tabi pazardan 2 kilo kadar havuç alıp fırında karamelize etme aşaması da var. Ben böyle bir tarifi herhalde yapmayı deneyeceğim, ama siz öncü olursanız harika olur :slight_smile:

3 Beğeni

Ne diyeyim güzel fikir.
Salatalık da olur hatta. Bol limonlu.
@menegin tarif var mıydı?

1 Beğeni

ben ancak ücreti mukabilinde tarifleri paylaşıyorum :wink:

3 Beğeni

Maya alternatiflerim de sınırlıymış meğersem…

Belle Saison
M20
Be-256
3068

Yine, yeniden saison diyeceğiz muhtemelen.

Eldeki malt ve uzun süredir bekleyen cascade i değerlendirmek için şöyle bir reçete düşündüm. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

4 Beğeni