Yeni Gelenlere: Küçük Kemik Kitle

Aralarında bir kaç sıkıntılı tip var da alışıyor insan

6 Beğeni

Bu forumdaki akıllı titiz kaliteyi arayıp bulmuş insanların varlığı beni buraya bağlıyor. Farklı uğraşıları olan biri olarak biliyorum ki hobi dediğin şey zaten ciddi emek ve bilgi ister… Ucundan tutarak olmaz … Buradaki kimseyi tanımıyorum ama onların havyanları evlat gibi sevmelerini seviyorum . Günün şarkılarını dinlemeyi seviyorum . Dönüp dünüp tekrar okuduğum bir dolu bilgi elimin altında. Daha ne olsun . Selam ve sevgiler…:v::pray::hugs::hugs:

7 Beğeni

Kemik kitleden nefret ediyorum. Hele hele küçükse daha da kötü. Büyütün kemik kitleyi. Hatta hatta kemiği atın kitle büyüsün. Buradan banlanmak için daha ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Banlayın beni.

(Valla banlarlar dikkatli konuş… dedi biri) Ve sustum.

4 Beğeni

Tedbirli olmakta her zaman fayda var.
Ben de aklımdan geçenlerin ancak bir kısmını ifade ediyorum.

1 Beğeni

Ben de o yüzden tedbirli davranıyorum ya. Aklıma geldi “Blood and Bone” güzel filmdir. “Gölge ve kemik”, “Kemik balta” filmleri var. İzlemelisiniz.

2 Beğeni

İlik kitle değil miydik ya biz, nedir öyle kemik falan.

4 Beğeni

Bak buna hem çok sevindim hem de denk gelemediğim için üzüldüm, yüz yüze tanışmak, konuşmak daha samimi oluyor, keşke tüm forum üyelerimiz zoom toplantılarımıza katılsa, evet yazın katılım nispeten düşüyor ama yine de çok keyifli ve bilgilendirici oluyor zoomlar.

5 Beğeni

Biradan sonra hepimiz iri kemikli kitle olduk, ilik mi kaldı? Yoksa ilik gibiydiniz maşallah :slight_smile:

3 Beğeni

Sadece bira değil son 20 yıldır birçok ilgi alanım ve hobim oldu, özellikle 2000’lerin ilk yıllarında hobi forum siteleri çok katılımlı olurdu, insanlar yeni gelişen internetin imkânları ile forumlarda çok geniş bilgi paylaşımının keyfini sürdüler, ama ne zaman facebook, instagram gibi paylaşım siteleri ön plana çıktı forum camiası çok büyük darbe yedi.

İnsanlar geniş, kapsamlı ve kategorize edilmiş derinlikli forum yerine, aynı soruların ve gündemlerin tekrar tekrar paylaşıldığı, konuların üst üste yığılıp bir süre sonra altta kalanların unutulup gittiği sosyal medyada paylaşım yapmayı ve sorunlarını çözmeye başladılar. Bu durumdan dolayı insanların forum mantığı ve forum içi ilişkiler konusuna yabancılaştığını düşünüyorum. Bundan on yıl önce akvaryum forumlarında İstanbul’dan Ankara’dan insanların toplanıp Bursa’ya forum üyesinin yüksek hacimli akvaryumunu taşımaya ve kurmaya gittiğini bilirim. Kimse de “vay kemik kitleye bak toplanmışlar akvaryum taşıyorlar…” muhabbeti yapmazdı.

Pandeminin ilk yılından beri nerdeyse 2 yıldan beri forumdayım, çok sık olmasa da zaman zaman zoom sohbetlerine de katılırım, bu süre boyunca ne dışlayıcı bir tavır gördüm, ne de hissettim. Hatta zoom sohbetlerinde yeni katılanların tanımaya ve paylaşıma teşvik etmek için gayet misafirperver olunduğuna da şahit oldum. Yukarıda sosyal medyanın etkilerinden bahsetsem de, İnsanların bu şekilde düşünmesine tam olarak neyin sebep olduğunu anlayabilmiş değilim. Eğer burada saçma sapan paylaşım veya münakaşa açanlara karşı tavır alınmasından bahsediliyorsa bu kişilere çok sabırlı davranıldığı ve hatta kazanılmaya çalışıldığını da gördüm.

Neyse sonuç olarak deneyimli veya deneyimsiz daha çok yeni arkadaşın bu forum platformu altında paylaşım yapmasını “küçük bir kemik kitle” olmaktan çıkıp kocaman bir iskelet sistemi olmamızı arzu ederim. Herkese güzel biralar, iyi paylaşımlar.

9 Beğeni

kemik kitlenin kemik kütleye dönüşümü :smiley:

6 Beğeni

Geçen bir hakedene Haset beceriksiz dedim , gaddar davut dedim, bana; “hocam biz yine de kötü konuşmayalım” dediler… Pambık bunlar pambık! :grin::v::beers::beers:

3 Beğeni

Biradan sonra değil bence yanında yediklerinizden. Ben halen ilik gibiyim, hiç üstüme alınmıyorum. :wink:

3 Beğeni