6. Tübikok Buluşması ve Homebrew Yarışması

Ben bu forumda çoğu arkadaşımızın derece (yani herhangi bir yarışmada) alacağına inanıyorum. Bizden katılım fazla olmalıydı, malesef yeterince olmadı. Yaptığımız biralar ve reçetelerle ilgili en büyük ödül buradaki saygın ve alçakgönüllü insanları tanımaktır elbette. Ben hep söylüyorum, herşeyi buradan ve buradaki dostlarımdan öğrendim. Öğrenmeye de devam ediyorum. Hiç bir soruya burnu havada cevaplar almadım ve almayacağımı da biliyorum. Güzel düşünceleriniz, destekleriniz ve dostluğunuz için sonsuz teşekkürler…
Köpüğümüz ve keyfimiz yerinde olsun :beers:

21 Beğeni

Teşekkür ederim herkese :blush:. Ancak zaman buldum yazayım kısaca. İçmek sohbet muhabbet ve yeni ev biracıları ile tanışmak çok keyifliydi. Bunun üzerine ticari craft bira içip onu üretenler ile bira üzerine 5-10 dakika muhabbet de ayrı güzeldi… :beers: :beers: :beers:

Bu çaplı bir organizasyon yapmak tabiki kolay değil. Organizasyon kısmında çok güzel şeyler olduğu gibi eksikler, problemler ve geliştirilmesi gereken tonla konu vardı. Yarışma konusunda tadılan biraların nasıl puanlandığı, yorum yazılıp yazılmadığı benim içinde de bilinmeyen maalesef. Yarışma sürecin daha şeffaf olması gerekir diye düşünüyorum. Bence bir yarışmayı yarışma yapan katılımcılardır, o yüzden her katılımcının en azından biralarına yorum alması gerekir.

16 Beğeni

Ben biralarımın yarışmaya sokulup sokulmadığını bile bilmiyorum. açık konuşmak gerekirse standlarda tadına baktıklarım sonrası beklentisiz yolladığım biralarımın sonucuyla ilgili baya umutlandım ama sonuçta adımız ödül alanlarda yoktu.
Bu arada kazanan herkesi can-ı gönülden tebrik ediyorum.

Ev biracısından çok koleksiyonerler vardı ama ortam gayet güzeldi, eski dostlarla görüşmek güzeldi, craft biracılarımız her zamanki gibi her konuda paylaşıma açıklardı.
Oranizasyonun gelişerek ilerlemesini can-ı gönülden diliyorum.

10 Beğeni

Naçizane ben de yanımdaki arkadaşlarımla beraber aynı şeyi düşünmüştük. Stantlardaki biralarda beklentim daha yüksekti. :slight_smile: Fakat yarışmaya sokulmama gibi bir durum da mı var, sanıyorum yakın zamanda sitede paylaşılırsa merakımızı giderebileceğiz bu durumda :slight_smile:

9 Beğeni

Merhaba arkadaşlar, evet TUBİKOK açıklamış sonuçları ama zaten bildiğimiz, derece alan arkadaşları açıklamışlar. Geri bildirim alamayışımıza şaşırdım açıkçası.

5 Beğeni

Açık konuşmak gerekirse bende geri bildirim beklenmesine şaşırdım, hiçbir yarışmada böyle bir şey yapıldığını duymadım da görmedim de.

İzevbir scrosheetleri göndermişti. Örnek;

9 Beğeni

En azından vadedildiğine denk geldim daha önce. :slight_smile:

2 Beğeni

Süpermiş, demek bjcp tadımı şeklinde yapılan yarışmalar böyle oluyormuş, öğrenmiş oldum, çok sağol. Bu yarışmada tadımcılar craft bira firmalarımızın sahipleriydi.

3 Beğeni

Sonuçta puanlama bir esasa göre yapılıyor. Bjcp veya başka standartta bir ölçüt olması şart. Yoksa biz de Boğaçların parkında oturup bu iyi, bu kötü olmuş deriz :wink:

6 Beğeni

Oranın adı da Miniçiftlik parkmış :slight_smile:

1 Beğeni

Bence Türkiye’deki bira kültürünün gelişimine destek olmak için böyle bir organizasyon yapmamız şart.

6 Beğeni

Ben yarışma fikrine karşıyım ama Boğaç abinin parkında yapılırsa katılırım

5 Beğeni

Sen bir de benim scoresheet e bak :smiley:

Sahtipa bu :wink:

6 Beğeni

:slight_smile: tamamen ileriye dönük gelişimi destekleyici olacağını düşünerek merak etmiştim açıkçası . ( ki bu jüriye verdiğimiz değeri gösterir, yoksa zaten çevremizde herkes biralarımıza bayılıyor orası geri dönse ne dönmese ne de diyebilirdik ) Eksiklerimizi bilir sonrakine daha iyi hazırlanır , şunlara şunlara
dikkat ederiz diye bir düşünce ile beklenti olmuştu. Yoksa, hocam benim gidiş yoluma puan vermemişsiniz demek için değil tabi ki :slight_smile: Bir kişinin, yaptığı ürünü tabi ki öncelikle kendisinin bilmesi gerekir fakat sonraki yarışmalar için heveslenebilmesi için de otorite olarak görülen kişilerin bu konuda fikir beyan etmesini beklemesi çok yadırganacak bir durum değil bence. Çok fazla bira katılmış olabilir o zaman da ön eleme yapmak gerekirdi. Naçizane fikrim.

7 Beğeni

Çok da güzel yapmışlar :slight_smile:

3 Beğeni

Tıpkı burada sizin de bahsettiğiniz ‘‘gelişim’’ kısmı önemli. :pray: :beers: :metal:

2 Beğeni

O zaman ben de İzevbir’den bana gelen scoresheet, katılım belgesi ve madalyamı ekleyeyim aşağıya…

.
.
.

1 Beğeni

Malum, Amerikalıların büyük bölümü bu yarışmalara biralarının ciddi bir yorumunu almak için katılıyor. Şimdi adını hatırlamadığım aklı eren birinin yazısında, “Yarışmalara katılıp da detaylı bir değerlendirme almayı beklemeyin. En yakınınızdaki bir homebrewer club’ı ziyaret edin, oradaki tecrübelilere tattırın biranızı” diye bir tavsiyesini okumuştum. Hak veriyorum. Gerçekten bu konuda Miniçiftlik Homebrewers Club’ın katkısı daha yüksek olur.

Ama profesyonel hakemlerin yer aldığı ciddi yarışmalara karşı değilim tabii ki. Sadece, Türkiye’de daha emekleme aşamasında olan bu organizasyonlardan şimdilik fazla birşey beklenmemesi kanaatindeyim.

6 Beğeni

2 gönderi yeni bir konuya bölündü: 7.Türkiye Ev Biracıları ve Bira Koleksiyonerleri Buluşması