Bira Fıçılama ve Fıçı Sistemleri

Fıçı 1664 candır yaw hele ben gibi yıllardır şeftali, kayısı yiyemeyenler için.

3 Beğeni

Ben de görüyorum ve arttırıyorum

2 Beğeni

Hatta oluklu mukavva desek başımız ağrımaz herhalde.

1 Beğeni

Tam Doktor da diyecektim, ama sayı artmış zaten.

2 Beğeni

Bellli ki aklın yolu bir…
:slight_smile:

2 Beğeni

Maltla falan uğraşmayın, kayısı ve şeftali nektarı alıp mayalayın. JuicyWit1664 :wink:
(Dolar kuru değil 1664)

5 Beğeni

Şimdilik, yarin görebiliriz.

1 Beğeni

Kuru hoplatma ya da maya nedeniyle meydana gelen bir hat tıkanıklığına yorumladığım bir ters basınç olayı sonrası ballocktan içeri vakumlanan havanın fıçı içerisinden geçerek ve hat tıkanıklığını tersten açarak fermentere kadar ulaşıp fokur fokur fokurdattığını yaşamışlığım var benim. İçeri hava girişi varsa sıfır diye bişey yoktur. Her zaman ihtimal dahilindedir.

Farklı iki hadise konuşuluyor ama şu an.
Tekrar etmem gerekirse, içi Co2 gaz basıncıyla dolu bir kap var ve bu kaptaki gaz ufak bir delikten atmosfere boşalırken aynı tahliye hattından ters istikamette kabın içine hiçbir şey giremez diyorum.

1 Beğeni

Farklı bişey konuşmuyoruz ama sanırım birbirimizi anlamıyoruz. Eğer boş bir fıçıya co2 basıp sonrasında ballock takarak co2 nin çıkışını kastediyorsan dediğin doğru. Çıkış yapan co2 varken dışındaki hava içeri girmez. Ama bu fıçı fermentere bağlıysa ve kapalı tranfer yapıyorsak eğer fermenterde oluşabilecek olası bir terslik vakum etkisi yaratıp içeriye hava çekiyor.

Örnekle açıklayayım. Önceden kullandığım bir fermenterin içindeki birayı kapalı sistemle fıçıya aktarmak istemiştim. Fıçıya co2 bastıktan sonra bağlantıları tamamlayıp fermentere itiş gücü sağlasın diye de co2 vermeye başladım. Bu arada dolumla birlikte fıçıdaki co2 tahliye olsun diye spunding takılı olmayan ballock u da fıçıya takmıştım. Fermentere gaz verdikçe fıçıya aktarım gerçekleşmeye başladı bir süre sonra aktarım durdu ve fermenter kapağı şişmeye başladı. Hat tıkanmıştı. Sonra fenmenterde sıkışan hava kapak kenarlarından hızlıca çıkış yapmaya başladı ve gazı kestim. Sonra nasıl oluştuysa bir vakum etkisi oluştu ve fermenterin içinde fokurdama başladı. Bu fokurdama fıçıda bağlı ballock un ucunu parmağımla tıkamamla sonlandı. Özetle ballocktan fıçıya bir hava girişi olmuştu. Fıçıdaki co2 nin bir kısmı da fermentere geri dönmüştü. Fıçıdan fermentere geri dönen co2 nin yerini de oksijen almıştı.

Fıçıya co2 basılması sonrası alttan gelen biranın etkisiyle co2 nin üstten tahliyesi sırasında içeri oksijen girmiyor/giremiyor olması mantıklı. Ama benim yaşadığım gibi bir terslik sonrası vakum etkisi oluşursa dışarıdaki oksijenin fıçıya girişini durdurabilecek tek yöntem spunding vanadır. Bunun yerine hortumla hava kilidi de kurulabilir. Ama bu sefer de suyun fıçıya kaçma ihtimali var.

2 Beğeni

Pnömatik çekvalf koyun olsun bitsin, spunding valf hem pahalı hem de temini zor bir alet,

1 Beğeni

Kendi adıma ben spunding i basınçlı fermentasyon için fermenter basıncını istediğim seviyede tutabilmek için aldım. Kapalı transfer için de oldukça işime yaradı. Çekvalf kullanımında farklı versiyonlar var mıdır var sa nedir bilmiyorum. Ancak bendeki çekvalf i kullanabilmek için basınç gerekiyor. Yani fermenterdeki birayı fıçıya aktarmak için fermentere co2 basmak gerekiyor. Spunding de yer çekimi yetiyor.

Tabi herkes için ne ekonomik ne pratikse onu kullanmalı. Bazımız için illaki ihtiyaç olmayan bir şey bazımız için olmazsa olmazdır. Özellikle farklı amaçlar için de kullanması şartsa.

2 Beğeni

Çağdaş farklı bir şey derken aslında benim yazdığımı kastetti Gökay. Ben biraz daha yukarıda ki söylemler için yazmıştım o yazıyı. Bu konudan bağımsız diye belirtmem lazımdı.

1 Beğeni

Hatlar biraz karışmış :slight_smile: Ben yanlış anlamışım sanırım. Affola.

1 Beğeni

Milyonda bir gerçekleşen hadiseye bak :slight_smile: Geçmiş olsun.
Başıma gelse fıçıya cin kaçtı derim valla :smiley:

3 Beğeni

Sormak istediğim bir konu var, sistemimde 4 adet fıçı var, regülatörü 15 psi ayarlayıp, regülatörün vanasını açıp, gaz fıçılara dolduktan sonra 12 psi seviyesine düşüyor, sistemi kontrol ettim kaçak yok, basınç sıvıya emilmesi sebebi ile mi düşüyor ?

1 Beğeni

Muhtemelen ayarınız 12 dir, serbest hâlde dolarken göstergedeki değer gerçek olmayabilir. Dolarken gösterdiği değil de dolduktan sonra sabit kalan basınca göre ayarınızı yapmak daha doğru aslında. O rakama ya da sayılara çok takılmayın. Sabit kalan değer 10 iken servis ettiğiniz biranın gazlanmasından memnunsanız o şekilde devam edebilirsiniz. Neticede farklı regülatörlerde farklı sonuçlar çıkıyor.

1 Beğeni

Bilimselliğe aykırı değil mi ama bu?
Farklı regülatörler farklı sonuçlar veriyorsa, odayı soğuttuğumuz zaman patlamayacağına nasıl emin olabiliriz @Alpayc?

1 Beğeni

Yabancı forumlarda konu tartışılmış, tüpün oda sıcaklığında durması, fıçıların düşük sıcaklıkta olması sebebi ile gaz hacminin daraldığından bahsedilmiş, bu arada benim tüp oda sıcaklığında bu durum ile karşılaşan var mı ?

Aslında değil, bilimsel yöntem bu, ismi de “el terazi göz kantar”. Eğer El ve göz kalibrasyonunu yaparsanız sonuçlar hassas olacaktır :slight_smile:

Olamayız, bu hayatta hiçbirşeyin garantisi yok :slight_smile:

CO2 yüksek basınç altında sıvı haldedir ve tüp içerisinde sıvı olarak bulunmaktadır. Regülatörün gösterdiği değer değişmemeli diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz gibi bir durum dikkatimi hiç çekmedi.

4 Beğeni