Brewdog Elvis Juice

Ölçüm alıp bakacağım, çok belli değildi. Olmazsa zaten vermont ale çoğaltacağım, buzlukta onu da bulmuştum

1 Beğeni

Bu da benim ocağa incir ağacı dikme reçetem. Baştaki nugget’ı 10 gr’a çıkarırsam ibu 65.8’e çıkıyor gösteriyor, tamamen o andaki psikolojime bağlı olarak yükseltebilirim. Kısmet.

Edit: Simcoe leaf seçmişim, pellet yapınca ibu 59,77 oldu. 10 gr. olursa 66,94 diyor.

7 Beğeni

Ve yılın son gününde kaynadı.
Eldeki caramalt a göre şu şekilde tasarlandı:

Stili anlamak için bjcp nin google çevirisinden faydalanmak lazım.

Genel izlenim
Kesinlikle hoppy ve acı, orta derecede güçlü, soluk bir Amerikan birası. Temiz bir fermantasyon profili, kuru bitiş ve temiz, destekleyici malt ile denge, şerbetçi otu yüksek, yaratıcı bir dizi şerbetçiotu karakterinin parlamasına izin verir.

Aroma
Narenciye, çiçek, çam, reçine, baharat, tropikal meyve, sert çekirdekli meyve, dut veya kavun gibi genellikle Amerikan veya Yeni Dünya şerbetçiotu özelliklerini içeren belirgin ila yoğun bir şerbetçiotu aroması. Düşük ila orta-düşük temiz, grenli maltlık, şerbetçiotu sunumunu destekler. Genel olarak temiz fermantasyon profili, ancak hafif meyvemsilik kabul edilebilir. Kısıtlanmış alkol isteğe bağlıdır.

Görünüm
Orta altından açık kırmızımsı kehribar rengine kadar değişen renk. Berrak, ancak hafif pusluluğa izin veriliyor. Orta boy, beyazdan kirli beyaza kadar kafa, iyi kalıcılığa sahiptir.

Lezzet
Orta ila çok yüksek şerbetçiotu aroması (aroma ile aynı tanımlayıcılar). Düşük ila orta-düşük temiz ve grenli maltlık, muhtemelen hafif karamel ve tost tatları ile. Orta-yüksek ila çok yüksek acılık. Kuru ila orta kuru bitiş. Destekleyici malt ile hoppy, acı ağızda kalan tat. Düşük esterler isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı arka plan temiz alkol aroması.

Ağız Hissi
Pürüzsüz bir doku ile orta-hafif ila orta gövde. Orta ila orta-yüksek karbonasyon. Sertlik yok. İsteğe bağlı çok hafif, pürüzsüz sıcaklık.

Yorumlar
Daha güçlü Double IPA’nın yanı sıra diğer çeşitli bileşenlere sahip IPA’lar da dahil olmak üzere birçok modern varyasyonun temeli. Bu diğer IPA’lar genellikle 21B Özel IPA stilinde girilmelidir. Hindistan Pale Lager (IPL), benzer bir karaktere sahipse Amerikan IPA’sı olarak girilebilir, aksi takdirde 34B Karışık Tarz Bira. Meşe bu tarzda uygun değildir; belirgin şekilde meşe rengindeyse, 33A Wood-Aged Beer girin. Kuru, keskin acı, net örnekler bazen gerçekten sadece bir tür Amerikan IPA’sı olan West Coast IPA olarak bilinir.

Tarih
Bu geleneksel İngiliz tarzının ilk modern Amerikan butik bira uyarlamasının, genellikle ilk kez 1975’te üretilen ve tüm Cascade şerbetçiotu kullanan Anchor Liberty Ale olduğuna inanılıyor; Tarz, şimdi kıyaslandığında tadı daha çok American Pale Ale gibi olan orijinal biranın ötesine geçti. Daha önceki dönemlere ait Amerikan yapımı IPA’lar bilinmiyor değildi (özellikle eski bir İngiliz tarifi kullanılarak meşe yıllandırmalı bir bira olan saygın Ballantine’s IPA). Bu stil, modern butik bira örneklerine dayanmaktadır.

Karakteristik Malzemeler
Soluk baz malt. Temiz veya hafif meyvemsi profilli Amerikan veya İngiliz mayası. Genellikle tamamen malttır, ancak şeker ilaveleri kabul edilebilir. Kristal maltların kısıtlı kullanımı. Genellikle Amerikan veya Yeni Dünya şerbetçiotu kullanır, ancak tüm çeşitler kabul edilebilir; yeni hop çeşitleri piyasaya sürülmeye devam ediyor ve örnek olarak listelenen duyusal profillere sahip olmasalar bile kullanılabilirler.

Stil Karşılaştırması
American Pale Ale’den daha güçlü ve daha yüksek atlamalı. İngiliz IPA’sına kıyasla daha az karamel, ekmek ve tost içerir; genellikle daha fazla Amerikan veya Yeni Dünya şerbetçiotu; daha az maya türevi ester; daha az vücut ve genellikle daha hoppa bir denge; ve çoğu örnekten biraz daha güçlüdür. Double IPA’dan daha az alkol, ancak benzer bir denge ile.

Ticari Örnekler
Bell’s Two-Hearted Ale, Cigar City Jai Alai, Fat Heads Head Hunter IPA, Firestone Walker Union Jack, Russian River Blind Pig IPA

Önemli istatistikler
ABV: %5,5 - %7,5
FG: 1.010 - 1.014
IBU: 40 - 70
OG: 1.056 - 1.070
EBC : 11.82 - 27.58

SG 1.060 seviyesinde çıktı.

Şerbetçi otlarını acılık, orta aroma ve son aroma şeklinde tarttım, ayrıca kişniş ve greyfurt-portakal kabuklarını hazırladım.
Yağmurlamayı yapıp iş için çıktım.

Kaynatma sonuna doğru greyfurt ve portakal kabuklarının yarısını tacada kavurdum.

Yalnız nir hata yaptım. Kaynatma sırasında gücü 2000W a düşürdüm ve kabuğunu soyduğum greyfurtların suyunu da mayşeye ekledim. Tabii bunu yağmurlama suyundan düşmeyi unuttum.
Elde 27.5 litre mayşe ve 1.056 OG li mayşe oldu. Kısacası 2 litre fazla bira, daha düş0k acılık ve dsha düşük alkollü bir engins juice oldu. 16.5 ⁰C ye düşürüp mayayı ekledim ve ısıyı 18⁰C ye ayarladım.

Reçetenin yeni hali şu şekilde oldu;

Hatta bugün maya hasadını da yaptım.

Fıçıda tatmaya beklerim

16 Beğeni

Hayatımda yaşamadığım tüm aksilikleri peşpeşe yaşayarak çıldırdığım bu kaynatmada elimden geleni ardıma koymadan 23 lt. 1055 ile kovaya alabildim. Maya malesef us-05. Bunca uğraşa ve masrafa değmesini umarım. :pray:

Renk şahaneydi.

Eklentiler

9 Beğeni

Yine test sürüşleri…

11 Beğeni

Keşke tadından bahsetseydin

İçenlerin yorumlaması lazım. Kim yoğurdum ekşi der?

Hocam benim bildiğim test için başka diyarlara gidilir, bunlar o başka diyarlarda test edilir, mesela İzmir’de bildiğim bir kaç test edecek kişi var :sweat_smile:

3 Beğeni

Fıçıyla mı dolaşayım?
Ayrıca siz hiç kıpırdamayın yerinizden, herkes İzmir e gelsin :wink:

2 Beğeni

Abi olmaz ki böyle, hep fıçı hep fıçı, Özer’de fıçıya geçti olmuyor böyle :sweat_smile:
Şişe candır, fıçıları hiç sevmiyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Teknik servis çağırdım, şunları faaliyete geçirirsek şişeler yollarım. Ama teknik servisin pek vakti olmuyor :roll_eyes:

5 Beğeni

Cık cık bir de salonun köşesine bar yapıyorlar…ahh ah :heart_eyes:

Benim ki takılma kısmı abi, bende fıçı sistemim olsun istemezmiyim :innocent:

1 Beğeni

Yok burası ev değil :slight_smile: evde bira ile ilgili pek bir şey yok. Garaj burası.

1 Beğeni

Bu hiç ama hiç olmadı, abi sana daha çok laf atmam lazım, burası garaj ise biri beni cimciklesin :joy:
Antep’e gelmek ve o garajda test sürüşü yapmak lazım, @Ozerrock de müsait olsa da gelsek keşke…

3 Beğeni

Fotoğraf açısı iyi, gayet karışık ve dağınık bir garaj.

1 Beğeni

İzmir’de hep fıçı varsa ben gelmeyeyim

Bence eksik olmuş daha da musluk olabilir

1 Beğeni

Gelebilirsini şansın %50-50 diyelim :grinning:. Ben çok uzun süre geçemem fıçı sistemine, yıllar önce deneme amaçlı aldığım 5lt çelik fıçı var onu bile kullanamıyorum.

Fıçı hamallıkmış diyorlar

1 Beğeni

Ben hep müsaitim artık. :wink:

1 Beğeni