En Son Ne Aldık?

Tamam haberleşelim bi taşınma bitsin

Bira ekipmanları ve şişelerle taşınma (hele kitaplık dolusu kitap falan da varsa) hiç keyifli değil, çok kolay gelsin şimdiden.

1 Beğeni

Yok toprağa alcam, bana saksıda geldi. Geldiği gibi fotoğrafını çektim :slight_smile:

1 Beğeni

Yol da çok uzun bi de bakalım nasıl olacak

1 Beğeni

Bu şekilde satıyorlar mı?

Benimki deneme versiyonu oldu biraz. Yakında satışa çıkar. Instagram sayfasından duyuracaktır.

1 Beğeni

Heyecanla bekliyoruz o zaman

acaba ne kadar mahsul verecek :slight_smile:

Benim için daha öncelikli soru öldürmeden büyütebilecekmiyim :rofl:

Toprağa dikecekseniz ölmez hiçbir şekilde:
Koşullar uygun değilse mutsuz büyüyebilir falan ama ölmez.

2 Beğeni

Antakya yetiştirilmesi için uygun olur mu acaba?

Aslına bakarsanız arsız bir sarmaşıktan başka birşey değil. Ölmesinden ziyade bütün bahçeye, eve falan yayılmasını önlemek gerekebilir. Talimatlarında yazıyordur ama kumlu gevşek bir toprak ve uygun sulamayla güzel güzel büyür. Çiçeklerinin dalında koku verip vermediğini merak ediyorum. Bir de, eğer yatay büyümeye alıştırılırsa olgunlaşan çiçeklerin yaprakların arasında kaybolmadan kendilerini salkım salkım gösterip çok güzel görüntü vereceğini düşünüyorum.

2 Beğeni

Hangi bitkilerin hangi iklimlerle uyumlu olduğuna dair bir skala vardı internette. Ben ipin ucunu bıraktığım için neredeydi bilmiyorum ama bu son derece arsız bir sarmaşık. Suyuna dikkat edersen yetişir bence.

Yatay büyüme konusunda çok anlayışlı bir bitki değil… Yani büyüyor aslında da potansiyelinin çok altında kalıyor bence.

Fideyi 150 tl ye satıyorlar. Şimdilik satılacak olgunlukta sadece Chinook varmış . Yakın zamanda Saaz, Cashmere, Cascade, Magnum ve Sorachi Ace de hazır olacakmış. Şimdi alırsanız bahara kadar ekmeyip saksıda güneş gören kapalı bir yerde tutmanızı tavsiye ediyorlar. 150 tl bana pahalı geldi.

3 Beğeni

Ben yanılmıyorsam 3-4 yıl önce iki tanesini 150-175 gibi bir şeye almıştım.
Çok pahalı gelmedi bana. Hobi işi işte.
Alacaksanız iyice yükseğe sardırabilecek misiniz diye düşünmenizde fayda var.

2 Beğeni

Egzotik meyve kategorisine alınıp ona göre fiyatlanmış olabilir. Öyle düşününce fiyatlar normal duruyor

3 Beğeni

O zaman baharda almak daha mantıklı değil mi

Şerbetçiotunun 35.-55. enlemler arasında iyi yetiştiği söyleniyor, Hatay bölgesi 35. enlem civarı. yalnız yüksek enlemlerdeki verim alınamayabilir. Çünkü yüksek enlemelerde yaz dönemi gün ışığı süresi çok daha uzun,

Denemeden bilinmez, sıcak ve tropik iklimlerde yetiştirmeye çalışan bazı hobiciler var adamın biri Havai’de, bir diğeri Meksika’da 20. enlemlerde yetiştirmişler. Kimisi sıcak ve nemli iklimlerde yaprak küfleri ile karşılaşılabileceğinden bahsetmiş…

Yerimiz olsa da denesek.

3 Beğeni

Eşin dostun bahçesine bak sana ne güzel sarmaşık aldım deyip diktirmek lazım.

1 Beğeni