En Son Ne Aldık?

15-20 sene kadar önce, Amerikadan posta kutusu aracılığı ile bir çok ürün alıyorduk, bir seferinde aldıklarımız içinde üç kuruşluk digital termometre vardı ve tüm paket bir termometre yüzünden gümrükten geçmedi, sebep olarak ise digital termometrenin gümrük mevzuatında yasaklı ürün (tabi o zamanki koşullara göre-sanırım yerli ürütecileri teşvik için?) olduğu söylendi. Sizde de böyle saçma bir nedenden takılıyor olabilir :grimacing:

1 Beğeni

Selam,

Bunu buzdolabıyla kullanıyorsunuz herhalde. (Altus’tu değil mi?) Nasıl bağladınız dolabı? Biraz bahsedebilir misiniz?

Bize sonucu bildirirseniz seviniriz…:+1:

1 Beğeni

Merhaba
Oldukça basit bir bağlantısı var esasen, arkasında şeması oluyor. Ben termostatı doğrudan prizle bağladım. Buzdolabının fişini de prize taktım. Basit ama iş gören bir termostat.

1 Beğeni

Normalde kit olayını kafamda tamamen bitirip sadece son bahar kış aylarında taze mayşe kurmayı düşünüyordum. Zaten kışları yaz için stoklu çalıştığım içinde yazları kit kurmuyorum artık stoktan tüketiyorum son bir kaç yıldır… Son zamanlarda Efes grape ile dikkat çekmişti ancak bulamadım epeyce araştırdım ancak bulamadım… Bulamamam da gayet normal çünkü 2000 tane falan üretim olmuş bize gelene kadar alan zaten almış bitmiş… Üstelik hatırı sayılır bir fiyatı da vardı yanlış hatırlamıyorsam 130tl falandı ve 75cl alkol oranı da yine aklımda yanlış kalmadı ise %8abv di sanırım. Neyse aklımda kaldı işte… Baktım vino kitini çıkarmış bende hemen aldım. Tabi orijinali nasıldır bilemediğim için öznel bir değerlendirme olacak… Özetle v.m den grape ale kitini aldım.

1 tane bile bulamayanlar (birisi de ben) vs. organizasyonda beleş içenler hatta 4 tane bulup karaborsa yapanlar…

Kolaylıkla denenebilir, üzüm sezonun da eli kulağındayken

7 Beğeni

bunun zaten market fiyatı 135 tl flndı. adet başı 100 tl kar edicem diye market market gezip ürün toplamış. ilginç kafalar bunlar.

2 Beğeni

Videonun sonundaki tadım tepkisine hasta kaldım adamın :smiley:

1 Beğeni

Duyurulması ile bitişi bir olmuş, geçen ay çok aradım ama bulamadım, 2000 tane üretilip sadece Macro Center’ larda satıldığını bilseydim kendimi hiç yormazdım.

Eğer sonbaharda üretip 2023 haziranında yeniden piyasaya sunacaklarsa hiç beklemeden bu yaz sonu yapmak lazım, önümüz bağbozumu zaten.

1 Beğeni

Adamın kendine özel tshirtü bile var :grin:

1 Beğeni

anlayamadığım bir kaç şey var; maltları 77 derecede mayşeleyip nasıl 1050 aldı ve maya olarak ne kullandı.

Yok 77 derecede yapmadı “strike water” denen başlangıç suyu sıcaklığı yöntemini kullandı. 77 derece belirli kütlede su hazırlayıp içine hesapladığı miktarda oda sıcaklığında maltı koyunca sıcaklık mayşeleme sıcaklığına düştü ve öylece devam etti.

2 Beğeni

Maya olarak bende anlayamadım ama grape ale’lerde üzümden gelen vahşi maya kullanılıyormuş.

Tam reçeteye yükseliyordumki bu vahşi maya kafamı karıştırdı. Bizim marketlerden alınan üzümlerden elde edilebilir mi acaba. Bir dünya ilaç basıyolar o üzümlere.

Selam, ben bir süredir araştırıyorum, okuduklarımdam bir reçete de yaptım gibi, forumda paylaşıp yorumlarsak daha da gelişebilir, maya konusunda ve üzüm konusunda bende vahşi mayadan çekinmiştim. Bir kaç şekilde üzüm ekleyen var. Ben kaynatmanın sonunda üzüm suyu konsantresi ekleyen reçetede gördüm, aynı şekilde alınan üzümü kaynatarak %40 kadarı kaynama ile azaldıktan sonra ekleyen tarifde gördüm. Bunlar dışında üzümü fermantasyonda iki aşamada daha koyduklarını gördüm, bir ilk fermantasyonda ve ikinci olarak birinci fermantasyon tamamlandıktan sonra ikinci fermantasyona üzüm eklenen tariflerde var. Hatta bu ikinci fermantasyona üzümü koyduğunda üzümdeki vahşi maya ile tekrar bir fermantasyon başlayacağı ve bu ikinci fermantasyon da biraya benzersiz bir tat verdiği yazıyor :slight_smile: Özetle çok fazla kaynak yok, olan kaynaklarda birbirleri ile bu şekilde farklılık gösterebiliyor, bu farklılıkda gördüğüm kadarıyla Amerikalı ev biracıları ile Avrupalı ev biracılarının uygulama şekilllerinden kaynaklı, Amerikalılar sanki üzümü kaynatma yada mayşelemede geç kaynatmaya ekleme ve vahşi mayayı öldürmeden yanalar. Sırf üzümün eklenmesi değil, ana malt seçimi-maya seçimi de az kaynakta çok seçenek çıkartıyor…

6 Beğeni

Ben bu dayının reçetesini beğendim. Sadece hop olarak sadece acılık mı kullanmalı aromalık bişey de atmalı mı karsr veremedim. Bi de fermentasyonda sıcaklık kontrolü yapmıyor sanırım. Direkt oda sıcaklığına bıraktı.

1 Beğeni

O dayıyı bende limonçello tarifi ile tanımıştım :slight_smile: rahat biri ve rahat bir anlatımı var :smiley:

2 Beğeni

@Homemaltster ın yaptığı grape ale i içmiştim ve çok beğenmiştim. Bende yapmalıyım diye düşünürken geçen seneki treni kaçırdım. Bu sene yapabilirsem presleme kısmında sıkmadan üzümü ayırıp bira mayşesi ile birleştireceğim. Hem şarap daha kaliteli olacak hemde posadan tanenler biraya geçmiş olacak. Tek sıkıntı ben yazın inanılmaz yoğun oluyorum.
Bakalım ne yapabilirim.

4 Beğeni

Yanlış anlamadıysam patlamış üzümü ilk fermantasyonda eklemeyi düşünüyorsunuzuz. Maya olarak düşünceniz ne? Ben abbaye ale düşündüm ilk tercihim idi, sonra sasion ale de olabilir diye gördüm. İkisi arasındayım…

3 Beğeni

İkinci fermantasyonda da olabilir.

Herhangi bir Belçika mayası tabii ki.

1 Beğeni