En Son Ne Aldık?

Tamam o zaman, evde buhar,nem istemiyoruz tabiki :wink:

1 Beğeni

Bizim banyoda ciddi problemdi kediler yüzünden kapıyı açamadığımız için. Hatta nem alma cihazı kullanmamıza rağmen çözüm bulamamıştık. Küvetin ucundaki boşluğa bir tahta koyup kedilerin geçişini engelleyip cama da bir aspiratör takınca sorun sona erdi.

2 Beğeni

Yeni ve yedek oyuncaklar geldi. Yalnız bu sefer gümrük ücreti satın alma sırasında ödenmesine rağmen Ptt kargo ile geldi ve tekrar gümrük
vergisi de alınmadı. Normalde bu gibi durumda ya Aras kargo ile geliyordu ya da ptt ile gelirse tekrar gümrük vergisi isteniyordu. Sistem değişti mi acaba?

3 Beğeni

Bana da son iki seferde ptt ile geldi ve ücret ödemedim

1 Beğeni

PTT de artık aras kargo gibi sisteme geçti, gümrük ödeyerek alırsanız Türkiye ye girdiğinde yeni barkod alarak adrese ücretsiz gelir.

1 Beğeni

aliexpress kegland mağazasından 1 hafta önce malzeme siparişi verdim hala kargoya verilmedi. kargo ve teslim süreci ne kadar oluyor?

10 günde geliyor genelde, uzun sürmüş.

acaba kargolandı da sisteme girilmedi mi?

Çin yılbaşısı nedeni ile tatil vardı, gecikmeli gelecektir

2 Beğeni

Evet öyleymiş. Mesaj attım 1-30 arası kapalıyız diye geri döndüler

1 Beğeni

Bu mayayı almayı düşünüyorum. 500 gr olduğu için bitirmem 1 yıl sürer en az. Acaba dolapta kapalı şekilde muhafaza etsem sorun olur mu bu süre zarfında? (skt 04/2025)

Stirplate ile çoğaltmak daha mantıklı değil mi

2 Beğeni

Ağzı sıkı kapatılırsa hiçbir sorun olmaz.

Ben kuru mayaları buzlukta saklıyorum. Ve bir den çok TETT geçmiş mayaları çok sağlıklı bir şekilde kullandım, hatta üzerinden oldukça uzun bir süre (iki veya üç yıl geçmişti, şu anda hatırlamıyorum) geçmiş mayanın da çok sağlıklı çalıştığını test ettim. TETT geçmiş mayaları direkt değil stir plate kullanarak eklediğimi söylemek isterim. Kuru mayalarda büyük paket almak yerine şöyle bir yöntem uyguluyorum, bir paket mayayı çoğaltmam gerektiği miktarda stir plate’de çoğaltıp kullanıyorum. Kabaca örnek vermem gerekir ise 2gr maya yeterli olabiliyor, bir paket maya da ortalama 4-5 kova için yetiyor. Stir palte yatırımı yapmak, iki-üç gün öncesinden çoğaltmaya başlamak zor gelebilir, ama korkmayın donmuş kuru mayaya kolay kolay bir şey olmuyor. İlginizi çekerse forumda maya bankası oluşturma diye bir konu vardı bir bakın isterseniz.

3 Beğeni

Ben kuru mayaları dolapta saklıyordum ama buzluğa koymak aklıma gelmedi. Buzluktan çıkarınca taneler birbirine yapışmış oluyor mu?

Yapışmıyor, sadece kullanmadan bir gün önce buzdolabına alıp sonra oda sıcaklığında kendisine gelmesini bekleyip kullanılması gerektiğini okudum, ben bzuluktan ihtiyacık kadar alıyorum, stir plate’i hazırlama sürem boyunca oda sıkcaklığında bekletip ekliyorum, okuduklarıma göre biraz aceleci davranıyor olabilirim.

Kuru mayaları ağzı kapalı şekilde dolapta saklamak yeterli. Hatta dondurucu risk.
Diğer dediklerine katılıyorum.

1 Beğeni

Riskli olduğuna katılmıyorum, bira yapmaya başladığım (kit’den) ilk günden beri dondurucuyu kullanırım. En azından bende hiç bir sorun olmadı diyeyim :slight_smile:
(benim uyguladım yöntem bu, hani yazılır ya yatırım tavsiyesi değildir diye, bunu özellikle ekleyeyim, çünkü bazı yerler dondurmayın diye yazıyor burada şimdi saklanır dı saklamazdı diye fikir ayrılığı yaşamak istemem, ben bu yöntemden memnunum)

1 Beğeni

20 karakterlik Peki :slight_smile:

1 Beğeni

Aslında mesajı yazmadan önce düşündüm fakat böyle fiyatı epey uyguna geldiği için daha pratik olabileceği ve daha az uğraşlı olur belki diye sormak istedim. Ama bayatlama riskine karşı sanırım çoğaltmak daha mantıklı.
Çok faydalı oldu yanıtlar, teşekkürler.

1 Beğeni