En Son Ne Aldık?

Güle güle kullan, damlalığı göremedim. Bir de süzgeci nasıl merak ediyorum, sadece süzgeci satılıyor mu? Belki buradan cevap yazan olur :smiley:

1 Beğeni

Maya lager kullandım. Artık ne çıkacak ortaya göreceğiz :slight_smile:

2 Beğeni

Benim og 1055 fg de 1014 şeklindeymiş

2 Beğeni

Sen kesin yapmak lazım dersin de, lagering yapsam mı yapmasam mı diye düşünüyorum ne dersin yapmak şart mı? +1 ay beklemek veya beklememek işte bütün mesele bu :slight_smile:

2 Beğeni

Sağ olasın, kırmızı paspasa benzeyen şey damlalık :slightly_smiling_face:. Kullanınca süzgeç hakkında bilgi veririm sana.

2 Beğeni

Hiç de bile… O zımbırtıya çarpan damlalar etrafa sıçrıyor. Sen de temizliğe biraz özen gösteriyor olsaydın kesinlikle fark ederdin.

Gıda beklemez abi, temel prensip.

Ha, damlalığın altına bez koymak değildi ama demek istediğim. Muslukların altına bez koymaktan bahsediyordum. :slight_smile:

1 Beğeni

Bence yapmak şart :grin:, lagering çok fark yaratıyor böyle biralarda

3 Beğeni

Bira pis mi ki? Madem pis neden içiyoruz?

1 Beğeni

Üzerine koyarım ben de :grin::grin:

1 Beğeni

Cahilliğimi mazur gör ama bu nasıl kullanılır, dışardan karbondioksit falan basılmıyor herhalde, musluk da şu üçlü aparat mı oluyor?
Nasıl oluyor da oluyor?

3 Beğeni

Yine bir tane regülatör ve co2 kartuşu ya da tüpü gerekiyor. Soldaki co2 girişi ortadaki sıvı, yani musluk çıkışı, sağdaki ise tahliye valfi.

2 Beğeni

Çok verimli bi aparat değil, mutlaka evde gazlandırılmalı, dışarıdan takılan co2 kartuşu sadece birayı servis etmek için kullanılmalı, isolasyon ceketi de şart

4 Beğeni

Kapalı transfer ile gazlanmış birayı veya bu fıçı içinde gazlandırılacak birayı servis etmek için kullanılan bir seyyar sistemdir. İzalasyon şart yoksa çok çabuk ısınabiliyor. Bende 5 litrelik izole termos fıçı var. Neopren kılıf var, yinede extra bir ceket arayışındayım. Bu şekilde güneş altında saatte 1 derece ısınıyor.

5 litrelik bu fıçılarda kartuş yetmiyor. Soda tüpü anca yetiyor son 1 bardakta zorlanmalar oluyor. Dolayısıyla soda tüpü ile gazlandırmak akıl karı değil. Biraz yüksek maaliyetli bir oyuncak.

Bu fıçılarda kullanılan kafaya mızrak kafa deniyor.

Regülatör görselde sağdaki eğik ball lock gaz konnektörüne bağlı ve ters duruyor. Aşağıya doğru çevirilecek regülatöre soda tüpünün girmesini sağlayan bir aparat ile soda tüpünü regülatöre entegre ediyoruz. Regülatör valfli gaz konnektörüne bağlı. Gaz konnektörünün valfli olması önemli çünkü geriye gelebilecek köpük vb sıvılar bu regülatörlerde deformasyona kolay sebebiyet verebiliyor.

Ortada Metal mfl sıvı konnektörü + manşon + musluk görüyoruz. Konnektörün metal olması zamanla plastik olabilecek sıvı konnektörünün güç uygulanması sebebiyle deformasyon riskini ortadan kaldırmak amaçlı. Aradaki manşon musluk ile mfl uç bağlantısını sağlıyor. Nukataplar ile diğer tüm muslukların ayrı manşonları vardır. Vay ben aldım uymadı diye çamura yatıp, çemkirmeyin sonra.

En soldaki küçük küpeli kısmı gaz tahliye valfi. Bu valf cornelius fıçılarda da mevcuttur.

Bu sistemi kullanmak için büyük tüpten, soda tüpünü doldurmaya yarayan aparatıda almak gerekiyor.

Sistemi temin etmek isteyenlere yardımcı olabilirim.

4 Beğeni

Ama bu son derece kabul edilebilir bir değer değil mi? 10 şişe bira taşıyacak, 2 kişi desek 2,5 saat civarında tüketilecektir. 3 dereceden gelse, 3 saatte 6 derece olur. Bana çok kabul edilebilir geldi.

3 Beğeni

Tercih meselesi, güneş altında kavrulurken ne kadar soğuk o kadar iyi mantığı ağır basıyor. Bardak zaten güneşte ısınıyor. Isınan bardağa bira girince biraz daha ısınıyor bira. Stanley termos bardak seçeneklerine göz atmayı da planlıyorum. Yoksa diğer mevsimlerde sorun olmayacağını düşünüyorum. Bu dediklerim kesinlikle izole termos fıçı için geçerlidir. İzole olmayan yani yalıtımsız fıçıların performansı konusunda tecrübem yok.

Yok o öyle olmaz, boşaldıkça ısınması çok hızlanır, ısı satte bir derece artmıyordur, ilk bir saatte bir derece artıp sonraki bir saate 2 derece artıyor şeklindedir ki bence ondan da daha hızlı ısınır, çünkü diğer taraftan da içerideki sıvı azalıyor, bir sürü de parametre var, ortam ısısı en başta

3 Beğeni

13 gönderi mevcut bir konuyla birleştirildi: Oradan Buradan Taşınanlar

Mantıklı. İlk bir saat deneme ölçümü yapmıştım. Fıçı metal olunca ısıyı daha fazla tutuyor. Musluk vs de metal. Dolayısıyla bardağa düşene kadar epey sıcaklık farkediyor.