Ev Birası Tadım Notları

bu üzdü işte :frowning: bende de kovada henüz. daha buradayız biralar olduğunda otururuz :slight_smile:

1 Beğeni

:scream::hugs:🫶Asıl ben hataydayım

2 Beğeni

Ayrılsan da kopamıyorsun İzmirden​:wink::rofl:

1 Beğeni

Aaa nedenkine?
Bilmiyorum ama bi tuhaf durdu üzerinde.

Yoğun iş temposu diyelim. Eyt yolu gözlüyorum😇

4 Beğeni

Heyecanla bekliyoruz.

2 Beğeni

“Körle yatan şaşı kalkar” diyeceğim ama benimle de görüşmedi ki son zamanlarda.

4 Beğeni

@Durul gri kapaklı birası

“funky” ne demek merak eden varsa bu bira cevabı. Muhtemelen vahşi mayadan devşirme ticari maya kullanılmış. Maya ve fermentasyon karakteri çok önde bir bira. Kişisel olarak böylesine “funky” tatları sevdiğim için beğendim. Beğenmediğim tek olumsuz yanı geriden kayısı/şeftali benzeri bir tat geliyor ve bu durum tamamen benimle alakalı.
Ayrıca bira çok berrak.
Eline sağlık :beers:

11 Beğeni

Bu akşamın ev birası tadım notları @augurs’un şu birasına dair…

Öncelikle söylemek istediğim 3 şey var.

1. Bu beklediğimden çok daha zor bir deneyim oldu. Hani reçetelerden kopya çekme imkânı olmasa nasıl notlar yazardım emin değilim.
  2. Katil uşak.
  3. A Wiezenbock, B de Weizenbock 2. Çok net.

Birlikte ve kendimce hakkını verebileceğim bir zamanda tatmak istediğim için üç haftadır falan dolapta bekliyorlardı ve bugün tüketme fırsatı buldum.

Önce A’yı açtım ama nasıl ki Karagöz bir başına olmaz da yanına Hacıvat gerekir ya da kaymak olmadan ekmek kadayıfı bir hiçtir, kısa zamanda ortaya çıktı ki bu tadımı yapmak için B de lazım.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki çok özlemişim bu stili ve şahsen en beğendiğim türler arasında. Her iki bira da çok güzeldi ve büyük bir keyifle lüplettim.

Aldığım notları da şöyle paylaşayım:

300 gr isli maltın fark yaratacağını düşünmemiştim başta ama tadım yaparken isli malt tadını aldım ama reçeteyi bilmesem 12’den vurmuş gibi söyleyebilir miydim emin değilim.

Şerbetçiotları konusunda çok fena sınıfta kaldım, bence çok fark edilebilir bir koku vermemişlerdi.

Özetle, çok güzel iki bira içtim ve bu fırsatı yakalamış olmaktan dolayı çok şanslıyım.

Teşekkürler ve eline sağlık.

8 Beğeni

Analizler super, notlar harika alınmış :innocent:, benim dışarıda içmediğim bir bira sitiliydi, belki çok önceden ticari örneklerini içmişimdir ama yapmadan önce tam fikrim olmadığı için içerkende hiç bir fikir sahibi olmadan içtim, iyi ki önerileri dikkate alıp denemişim, ben renklerden yola çıkıp biri daha koyu olduğu için bir fikir sahibi olmaya çalışmıştım, bir tanesi çok az daha koyu olduğu için tahmin yürütmeye çalışmıştım, ve senin tahminin ile örtüştü, çok teşekkürler, afiyet olsun, bir daha yaptığımda daha fazla yollamaya çalışırım :slight_smile:

4 Beğeni

E ama buğday yok reçetelerde?
Valla 90’a ampul gibi oldu bu.

@menegin’in tubikok yarışmasinda birinci olan toasty oatmeal stout’u.

Açık ara içtiğim en iyi stout bira olabilir. İçindeki ekmek öyle bir tokluk vermiş ki aynı tokluğu malt tabanı yoğun biralarda alınca malt bombası diyoruz. Birde chocolate malttan gelen inanılmaz dengeli bir aromaya sahip. Kizarmış ekmekle çikolata yeme hissi :slight_smile: Çok beğendim.

12 Beğeni

Afiyet olsun. Nitroyu da bastım artık EnGuinness diyebilir miyiz :wink:
Şaka bir yana hâlâ @ozturkhuso ya gönderebilmiş değilim ve sanırım fıçı da boşalmış. Zaten akıbeti de belli değil, bir süre sonra reçeteyi paylaşırım.

6 Beğeni

Diyebiliriz bence, valla dedim ya sırf bu bira için stout çeşmesi ve nitro işine girebilirim diye.

3 Beğeni

Ahaha @menegin musluk almayacakmış öyle diyorlar

3 Beğeni

Eşşek olmayan bir arkadaşı hediye falan eder diyordur belki… :slight_smile:

1 Beğeni

Musluk almayacağım, son kararım :slight_smile:

4 Beğeni

Firma: Vino market
İsim: G.o.p Grape Ale
Tür: Ale (grape ale)
Maya: us-05
Abv: %5.7
Şişe günü: 15. Gün (test amaçlı açılış)
Puanım: 10/8

Öncelikle içimi çok hafif güzel lezzetli diyebilirim. Farklı bir deneyim oldu.

Başlangıçta şarap tadı önden geliyor. Adı üstünde Grape Ale :slight_smile: önce mayhoş ve ekşi bir tad dokusu hakim… Yani bildiğiniz şarap tadı ve kokusu… daha sonra malt ile bira hissiyatı da eşlik ediyor ve harman bir içki içtiğininizin farkına varıyorsunuz…

Böylelikle damakta dengeli bir nüans bırakıyor… Biraz şarap biraz bira… Görürüm kızıl turuncu renkte ve buğulu görünüme sahip.

Bitişe doğru ise sulu bir bitiş ile şarap kokusu tadı ekşliği,mayhoşluğu şarap notları işte… ve hemen sonrasında biranın verdiği yumuşak içim efekti ile bu keskinlik tam balans oluşturup yumuşak şekilde sona eriyor…

Ayrıca şot da daha çok soft şekilde tutulmuş böylece biranın türü gereği üçüncü bir tat koku gamına müsade edilmemiş.

Gerçi burada binanın türünden ziyede (üç farklı yapım tekniği ve başka mayalar ile versiyonları da mevcut) bu Amerikan versiyonu (dengeli soft içim) us-05 mayanın da etkisi var. Belçika mayaları ile de yapılıyor. Onlarda daha zengin tat koku hakim olur…

Sonuç itibariyle son tahlilde 15. Gün için sonuçlar fazlası ile iyi çıktı. Bir ay ve üstünde tam oturmuş olur. Şerefe​:beers: (:grapes::beer:)

11 Beğeni

@Mayalar geç şu tam tahıla artık :slight_smile:

5 Beğeni

Geçemiyorum ki maalesef :disappointed: 7 yıldır kit… en fazla taze mayşe :slightly_smiling_face: TT için ne yerim var ne zamanım ne de ekipman masrafları…

3 Beğeni