Ev Birası Tadım Notları

:joy::joy::joy: hitit pilsner malt varsa oradan geliyor olabilir bak dms

2 Beğeni

2 Beğeni

Doğru, bu şekilde tamamı karışık geldi, ayıramadım, bir de bu paket içeriğindeki otları kullanmadım, Hallertauer kullandım.

2 Beğeni

@Durul dan Old Ale.
Önceden uyardığı için 10 gün kadar buzdolabında beklettikten sonra açtım. Fakat gereksiz yere korkmışum, patlama, taşma v.s olmadı.
Soğukken bir yudum aldıktan sonra bekletip içmeye karar verdim. Öncelikle çok güzel bira olduğunu belirteyim. Karamel tatlar çok yoğun olmamakla beraber hissediliyor. Meyve esterleri de var ama o da çok yoğun değil. Biranın tek kusuru biraz sek gibi geldi. Daha önce old ale içmediğim için belki de öyle olmayabilir. İngiliz olunca öyle bir beklentiye mi girdim bilemiyorum ama @Msk bir konuşmamızda “ben İngiltere’de bulunduğum dönemde hiç tatlı bira içmedim” dediğini hatırladım.
Alkol içtikten sonra hissediliyor :slight_smile: Oldukça iyi gizlenmiş. Köpük yoğun ve sonuna kadar eşlik etti, yüksek alkol için gayet güzel kremamsı köpük vardı.
Ellerine sağlık, yaşlanmışından 1 şişe ayırırsan bir gün bir yerlerde içeriz diye umuyorum. :beers:

10 Beğeni

Evet abisi daha çok genç 7 aylık, 2-3 yıl sonra bi bakmak lazım

3 Beğeni

Geçen hafta sonu sevgili @menegin’in gönderdiği bir dizi birayı @ers ve @magunay ile birlikte tatma fırsatı bulduk.

Tadım notlarımız aşağıdaki gibi:

Orval olduğunu sandığımız helles

• Çok güzel
  • Notalar var
  • Renk tam tutmuş
  • Şahane notalar var

İkinci kadehte tadı değişti. Yumuşadı mı?
Gazı azalınca pekmeze kaydı.

Petit orval

• Düşük gövde

Grape Ale

• Üzüm az geliyor

Karmeliet

• Alkol hissediliyor
  • Fazla tatlı

Çok teşekkür ederiz.

3 Beğeni

peki ne olacağdıııı???

Lütfen kişiselleştirmeyelim ya da şarzınız olduğunda yeniden görüşelim.

2 Beğeni

Hayır şarjı olmayan adam nasıl yorum yapıyor😂

1 Beğeni

Onu zoom da iken yazdım :wink:

1 Beğeni

İki tripel sonrası zomda da yazmış olabilirsin

1 Beğeni

Geçen hafta iyi belçika yaptı zoom🤣

2 Beğeni

Bilenlerimiz var, geçen hafta sonu @ers ve @magunay ile Ankara Şubenin genel kurulunu yaptık (aramızda olamayan @fate vekalet vermişti, dolayısıyla yeter sayımız vardı).

Sevgili @magunay toplantıya gelirken iki şişe (!) bira getirdi ve bunların buzdolabının karanlık köşelerinden birinde takılıp kalan ve muhtemelen en azından 2, 2.5 yıllık biralar olduğunu söyledi.

Ne yazık ki yoğun gündem nedeniyle o akşam bu biraları açamadık ve ertesi sabahın köründe yola çıkan @magunay’ın gidişine ancak bizim sitenin kapısını yattığım yerden açacak kadar şahit olabildiğim için biralar bende kaldılar (yeey!)

Bunları açıp açmama konusunda çok kararsızlıklar yaşadım açıkçası. Fırsat olsaydı ve birlikte içebilsek çok daha güzel olurdu illa ki ama şişelerden birinin benim biralarımdan biri olması ve “Birini açtıysam diğerini neden açmayayım ki?” düşüncesi doğrultusunda bu akşam harekete geçtim (ki harekete geçtiğimde diğerini henüz açmamıştım).

Öncelikle belirtmeliyim ki bu kadar zaman dolapta beklemiş bir biranın daha berrak olacağını tahmin ederdim ama cık, patladım o noktada.

Çok net bir oksidasyon hemen dikkat çekiyor ama ilk yudumda düşündürdüğünün aksine, asla içilemeyecek gibi değil.

Epey yüksek bir gazlılığa sahip ve bu yüksek gazlılık hem damakta hem de genizde hissettiriyor kendini. köpüğü orta-az kalıcılığa sahip.

Tarz olarak çok daha basit biralar yaptığımız bir dönemden kalmış olmasına ve arka planda kendini hissettiren çok da yakıcı olmayan bir acılığa dayanarak bunun pale ale ile IPA arası bir yerlerde dolanan bir bira olduğunu söylemek mümkün.

Şaşırtıcı bir şekilde hâlâ hissediliyor şerbetçiotları. İlk kokladığımda sabro olabilir diye düşünmüştüm ama şimdi El Dorado, Cascade, Amarillo türünden bir şeyler olması daha yüksek ihtimal sanki. Bol bol narenciye, tropik meyve notaları alıyorum.

Her kim yaptıysa eline sağlık. Aradan geçen bunca zamana rağmen hâlâ çok güzel bir bira bence. Belki tanırsınız diye şişesiyle de fotoğraf paylaşmak istedim.

Çok teşekkürler @magunay.

9 Beğeni

Ya bazı insanlar şanslı oluyor…

Şİşeyi gördüğümde içim pırpır etmişti çünkü bu bira benimdi ve 2,5 yıl sonra yeniden kavuşuyorduk. Foruma yazarken Tarkan’dan uygun bir video da koyarım falan diye düşündüm hemen, ne bileyim, dön bebeğim falan türünden bir şey.

Açtım… Açtım da hiç güzel bir sonuçla karşılaşmadım.

Gazlı ama köpük neredeyse sıfır. Gerçi o kadar da acımasız olmayayım, kabaca 60 saniye kadar kaldı bardakta.

Oksidasyon, oksidasyon, oksidasyon… Galiba var böyle bir şey.

Aromadan eser yok, hatta hangi stil olduğuna dair bir yorumda bulunmak bile kolay değil. Alkolünün düşük olmadığı belli, o yüzden bunun benim yaptığım dubbel olması ihtimali yüksek gibi.

Ama yok, olmamış… Diyorum size gıda beklemez diye, inanmıyorsunuz.

:frowning:

10 Beğeni

Abi şişe benim, çok zaman oldu, üzerine de yazmamışım ama buğdaylı IPA gibi bir şey olması lazımdı. Hatta reçete şu olabilir bile… Hala aromaların hissediliyor olmasına çok sevindim :slight_smile:

7 Beğeni

Buğdaysa olmasına acaip şaşırdım… Yüz üzerinden bir ihtimal verir miydin desen sadece seni kırmamak için vereceğimi söylerdim.

3 Beğeni

Eline sağlık.
Heyecan baki.

2 Beğeni

Biraburadanın Bohemian tam tahıl setini ayrı bir fermentasyon dolabım olmadığı için New Lager maya ile kurmuştum. Bu maya acayip hızlı, 1 haftada işi bitiriyor. Ve fg. yi de iyice düşürüyor.

10 Beğeni

kaç derecede fermente oldu?

Çantada buzla soğutarak yaklaşık 16 derecede…