Jet30 İle Adım Adım Bira Yapımı

Merhaba muslukta şerbetçiotu filtresi yokmu ? . Şerbetçiotlarını torba ilemi atıyorsunuz tam anlayamadım. Teşekkürler.

Yaklaşık 10 cm uzunluğunda bir bazuka filtre var musluk arkasında ama çok randımanlı değil. Şerbetçi otlarını doğrudan kovaya boca eden de var, süzgeçe koyanda.

1 Beğeni

Ben bayadır kullanmıyorum bazuka filtreyi. Tıkanıyor aktarım zor oluyor.

3 Beğeni

aliexpresste bu tarz filtreler görüyorum kullanan oldu mu

1 Beğeni

Ben hiç kullanmadım.

1 Beğeni

Bu tarz küçük hazneli herhangi bir şey hemen tıkanıyor.
Benzerlerini şarap aktarımlarında denemiştim ona rağmen tıkanma yapıyor.

Jet30’da küçük şerbetci otu torbalarına benzer torbalarını musluğa bağlıyorum artık. 2- 3 torba değiştirerek etkili bir süzme ve maksimum şırayı alma imkanı veriyor.

2 Beğeni

Aslında bunun büyükleri de mevcut

1 Beğeni

Şöyle diyeyim, 15x25 cm torbalar ilk 10 litrede bile tıkanmaya başlıyor. Ne kadar büyük filtrelere ihtiyaç duyacağınızı hayal gücünüze bırakıyorum.

Not: Şerbetciotu süzgecimi de artık kullanmadan, otları doğrudan kazana atıyorum.

2 Beğeni

@Taxym kullanıyor ve sanırım oldukça memnun

3 Beğeni

Alternatif olarak daha büyük hacimli şunlar olabilir

https://www.hepsiburada.com/ro-housing-su-aritma-cihazi-seffaf-kap-p-HBV00000MMA0D

Bu micron aralığı uygun olmayabilir tabi.

https://www.hepsiburada.com/10-yikanabilir-filtre-50-100-micron-p-HBCV000003ZLKY

1 Beğeni

şimdi sonuç olarak muslukta filtre %100 görev görmüyor ve torbada atanda torbasız atanda var doğrusu nedir ? hala anlamadım

@Baltazar o filtreyi ilk defa 3 hafta önce kaynatma sonrası kovaya aktarma yaparken kullandım ama 4-5 sefer temizlemem gerekti. Her seferinden sök, temizle, sanite et, tak… açıkçası kullanımı bana biraz meşakkatli geldi.

@anon20317985 bu işin doğrusu diye bir şeyi kesin olarak söylesi zor. Benim in çalışan bir şey başkası için çalışmayabilir. Buradaki deneyimlerden kendi sisteminize göre çıkarım yapmanız gerekir.

7 Beğeni

Evet pek anlamamışsınız, şöyle söyleyeyim ben ve burada birçok kişi musluk sonrası süzme yapıyoruz. Bunu yapınca bazuka filitre de, şerbetçiotu torbası ile de kaynatmaya gerek kalmıyor diyoruz.

5 Beğeni

musluk sonrası süzme nedir ?

Read the forum dude…

7 Beğeni

Beyhude bir çaba bu…

4 Beğeni

Insanlar bomonti filitresiz denen biraya bir sürü para ödeyip alıyor, uğraşmayın filitre ile :slight_smile:

5 Beğeni

merhaba 2 yıldır hazır kit yapiyorum. Tam tahıla geçicem yakın zamanda. Daha önce makina ile hiç mayşelemedim. Benim sorulardan sanırım yazdınız :frowning: . Öğrenmeye çalışıyorum yanlışmı yapıyorum anlamadım.

Hayır sizin sorulardan yazmamıştım.

Arkadaşım bence şu anda kafanda tam olarak canlandıramıyorsun. Onun için sorduğun sorulara aldığın cevaplar daha da kafanı karıştırıyor, müteakip sorduğun sorulardan onu anlıyorum. İşin aslı ben de uzun bir süre kit ile uğraştıktan sonra tam tahıla geçtim bir süre 20 lt. lik sadece üstünde musluk taktığım bir kazanla 8-10 lt lik küçük 3-4 kaynatmadan sonra kafamda çok şey yerine oturdu, Jet30’la bu işi daha iyi yaparım diye kendi kendime gaz vererek birkaç ay önce gidip aldım. (daha iyi mi bira yapmaya başladım tartışmalı,sadece daha fazla yaptığım bir gerçek, tencerede ilk 10 lt kaynatmam daha güzeldi gibi geliyor hala) .İşin aslı bazı yoğunluklardan dolayı yazın başından beri jet30 ile de uğraşamadığımdan bir süre daha 20lt. lik kazanla takılsamıydım diye düşünmüyor değilim. Hatta önümüzdeki sonbaharda bazı deneysel çalışmalar için 20lt.'lik tencereyi yeniden kullanacağım. Sonuçta iyi ekipman iyi bira yapmıyor, jet30 gibi bir cihaz daha büyük volümde, daha kolay bira yapmanıza yardımcı oluyor.

Bu arada bu şırayı süzme hakkında anlattıklarımızın çoğu kendi kişisel tercihlerimiz, tek doğru diye bir şey yok, aramızda bazukayı kullanan da var, sadece şot torbası ile kaynatan da, veya hepsini kullanan da.

Sen bir tam tahılda yola çık, ekipmanını topla karşılaştığın sorunlar konusunda, gerçek hayat deneyimlerinden ortaya çıkan sorunlarını tartışalım, çünkü daha süzmeye kadar maltın öğütülmesi, malt sıkışması, dip tutması, sirkülasyon pompasının tıkanması, su hesaplaması, jet30’un kendine özgü problemleri var, var oğlu var.

Burada çok değerli arkadaşlar her konuda da yardıma hazırlar, onlardan öğreneceğimiz çok şey var aslında.

18 Beğeni