Jet30 İle Adım Adım Bira Yapımı

Read the forum dude…

7 Beğeni

Beyhude bir çaba bu…

4 Beğeni

Insanlar bomonti filitresiz denen biraya bir sürü para ödeyip alıyor, uğraşmayın filitre ile :slight_smile:

5 Beğeni

merhaba 2 yıldır hazır kit yapiyorum. Tam tahıla geçicem yakın zamanda. Daha önce makina ile hiç mayşelemedim. Benim sorulardan sanırım yazdınız :frowning: . Öğrenmeye çalışıyorum yanlışmı yapıyorum anlamadım.

Hayır sizin sorulardan yazmamıştım.

Arkadaşım bence şu anda kafanda tam olarak canlandıramıyorsun. Onun için sorduğun sorulara aldığın cevaplar daha da kafanı karıştırıyor, müteakip sorduğun sorulardan onu anlıyorum. İşin aslı ben de uzun bir süre kit ile uğraştıktan sonra tam tahıla geçtim bir süre 20 lt. lik sadece üstünde musluk taktığım bir kazanla 8-10 lt lik küçük 3-4 kaynatmadan sonra kafamda çok şey yerine oturdu, Jet30’la bu işi daha iyi yaparım diye kendi kendime gaz vererek birkaç ay önce gidip aldım. (daha iyi mi bira yapmaya başladım tartışmalı,sadece daha fazla yaptığım bir gerçek, tencerede ilk 10 lt kaynatmam daha güzeldi gibi geliyor hala) .İşin aslı bazı yoğunluklardan dolayı yazın başından beri jet30 ile de uğraşamadığımdan bir süre daha 20lt. lik kazanla takılsamıydım diye düşünmüyor değilim. Hatta önümüzdeki sonbaharda bazı deneysel çalışmalar için 20lt.'lik tencereyi yeniden kullanacağım. Sonuçta iyi ekipman iyi bira yapmıyor, jet30 gibi bir cihaz daha büyük volümde, daha kolay bira yapmanıza yardımcı oluyor.

Bu arada bu şırayı süzme hakkında anlattıklarımızın çoğu kendi kişisel tercihlerimiz, tek doğru diye bir şey yok, aramızda bazukayı kullanan da var, sadece şot torbası ile kaynatan da, veya hepsini kullanan da.

Sen bir tam tahılda yola çık, ekipmanını topla karşılaştığın sorunlar konusunda, gerçek hayat deneyimlerinden ortaya çıkan sorunlarını tartışalım, çünkü daha süzmeye kadar maltın öğütülmesi, malt sıkışması, dip tutması, sirkülasyon pompasının tıkanması, su hesaplaması, jet30’un kendine özgü problemleri var, var oğlu var.

Burada çok değerli arkadaşlar her konuda da yardıma hazırlar, onlardan öğreneceğimiz çok şey var aslında.

18 Beğeni

Önce bir 5-10 litre tencerede torbayla tam tahıl deneyin, eğer aklınıza yatarsa makinaya geçersiniz.

Bi de yaz mevsimi tam tahıla başlamak için uygun değil, o mayşeyi soğutmak çile halini alabilir, yeterince soğumazsa uygun sıcaklıkta mayayı ekleyemezsiniz, uzun soğutma (soğutamama) süresi nedeniyle soğuk bulanıklığı olur vs… sonra hevesiniz kaçmasın.

5 Beğeni

Benim de eklemek istediğim husus şudur ki;
Anladığım kadari ile hem tam tahıla hem de fıçılamaya geçme planınız var. Her ikisi de başlı başına maddi ve manevi açıdan yoracak konular. Yanlış anlamayın zor demiyorum vakit ve para tüketen konular, okunmasi gereken bir dünya kaynak ve toplanması gereken bir sürü ekipman.
O yüzden tavsiyem birini önce yapıp, deneyim kazandıktan sonra diğerini de eklemeniz. Böylelikle kontrollü birşekilde aralarindaki farkı daha net görme fırsatınız da olacaktır. Zira her ikisi birden sizi bu hobiden soğutabilir ki hiç istemediğimiz birşey.

8 Beğeni

Soguk bulanikligi mayse sicakligi 40 derece civarina inse dahi olur mu?

Olur…
Benim bildiğim kadarıyla, hedeflenen sıcaklık, 25 derece ve altıdır.

5 Beğeni

Yarım saatte 25-26 C altına düşürmek lazım soğuk bulanıklığına karşı…

Yazın bol buzlu suyla serpantinden devridaim yaptırınca ancak düşüyor o seviyelere…

7 Beğeni

Merhaba Fıçı için şimdi değil ancak ilerde düşünüyorum ancak tam tahıla yakın zamanda geçmeyi planlıyordum. Youtubeda 20 tane video izlemişimdir. Tam otomatik bira makinası daha kolaylık sağlar diye düşünmüştüm. Sonuçta led panel ve sıcaklık ayarlaması daha kolay olur diye. Siz şimdi once ev ekipmanlarıyla girin deyince daha çok kafam karıştı. Direk makina alıp yapılamazmı basit bira formulleri ile ?

2 Beğeni

Evet önce Tam tahıla geçip düzgün bira yapmaya başlamak sonrasında buzdolabı almak ( cold crash ve lagering için ) amacım. Sonrasında ise fıçıya geçmeyi düşünüyorum. Fıçı sistemi cidden çok zor gözüküyor ancak fıçıbira.com gerekli malzemeleri satıyor gibi. Tam otomatik bira makinasi ile bira yapmak cidden o kadar zor mu ?

1 Beğeni

@anon20317985 Ben tam tahıla nasıl başladığımı anlatayım:

Önce forumdaki tam tahıl ile ilgili tüm yazışmaları okudum. Kafamdaki soruları yazışmalardan çözmeye çalıştım. Gerekli bilgilere ulaşmadan sorular sorarsam herkes kendi deneyimlerine göre bir şeyler söyleyecek ve kafam karışacaktı ve ben bunu istemiyordum. Forumlardan öğrendiğim bilgilerle önce BIAB (Brew In A Bag) ile başlamam gerektiğini düşünüp 15 ve 17 litrelik 2 kazan aldım ve 1-2 BIAB denemesi yaptım. (Bu arada BIAB nedir bunu da forumdaki yazılardan öğrenmiştim). Bir BIAB denememde mutfağı batırdım ve Jet 30 almaya karar verdim. Bu aşamaya kadar kimseye birşey sormadım. Çünkü forumdaki yazıları okuyordum ve aldığım bilgilerle ne yapmam gerektiğine kendim karar veriyordum. Sonuçta Jet 30 aldım, 1-2 denemeden sonra güzel biralar yaptığımı gördüm. Zamanla kendi doğrularımı oluşturdum. Başlangıçta şotları torba içinde kazana atıp bazuka filtreyi kullanırken bunun eksilerini görüp bazukayı kullanmayıp şotları direk kazana atmayı ve mayşeyi kovaya alırken voila, tül vs. ile süzmenin daha uygun olduğunu gördüm. Irish Moss kullandım, kazanda çökelme sağlayıp daha berrak biralar elde ettiğimi gördüm. Hele hele tam tahıla geçmeden fıçılama ile ilgili herhangi bir şeyi araştırmadım. Önce iyi bira yapayım, sonra belki fıçı olayını düşünürüm dedim. Fıçı olayını hala düşünmemekteyim.

Kısaca hikayem böyle.

Bence adım adım gidin. Her adımda bir şeyler öğrenip kendi tarzınıza (size kolay gelen tarza) uygulayacaksınız.

16 Beğeni

All in one bir makina ile başlamıştım ben de, bunda sorun yok, sorun başlarken yeterli bilgi donanımına sahip olmadan başlamak

6 Beğeni

Anladım. Fıçıyı aceleye getirmek istemiyorum zaten biraz pahali bir işlem. Direk tam otomatik bira makinasıyla başlamayı dusunuyorum cunku cok fazla kaynak var hem burası hem youtube. Diğer sistem çok uğraştırıcı ve dediğiniz gibi mutfağı bende batırabilirim :slight_smile: . Ankarada bu işi yapan birisi keşke numune verse :slight_smile: . Bende ona hazır kit vericemde nedense kimse iletişime geçmiyor :((

1 Beğeni

Bende doğrudan jet 30 ile tam tahıla başladım. Burada sorun yok. Küçük hacimli tencere ile deneyin tavsiyesinin nedeni aşamaların kite göre uzun sürmesi ve zahmetli olmasını yaşarak görmeniz içindir.

Kitte ; kovayı temizle, sanite et, eş zamanlı kiti ısıt, kovaya dök, şekeri-suyu-mayayı koy şeklinde maks. yarım saatte işin içinden çıkılıyor.

Tam tahılda maltları kır, mayşele, yağmurla, maltları al, kaynat, şerbetçi otlarını ekle, soğut, süz, kovayı temizle, sanite et, kovaya al, uygun sıcaklıkta ise mayayı ekle, kazanı, malt sepetini, serpantini, şerbetçi otu süzgeçini, bazuka filtreyi vb. yıka filan derken ben daha 6 saatin altına inemedim. İlk başlarda 8-9 saat sürüyordu.

O nedenle tam tahıl masrafına girmeden önce bir kaç küçük hacimli deneme işinize yarayabilir.

11 Beğeni

Evet ne demek istedğinizi çok iyi anladım. Pandemi sürecinde baya işsizdim youtube hesabımı versem sizde görürdünüz kaç tane tam tahıl video izlediğimi. Yeni mezun oldum iş bulabilirsem ilk maaşımla jet30 alacağım :slight_smile:

Kimse vermiyor değil de, bence kimse sana bir iki şişe tam tahıl bira vermenin senin bu işe girişip girişmemene pozitif yönde bir katkısı olabileceğini düşünmüyor. Diyelim verdi biri, ve içtin. İhtimmaller,
1.Çok beğendin ve tam tahıl yapmaya karar verdin. Belki hiçbir zaman o birayı yapamayacaksın, belki sistemden, belki tecrübenden, belki kullandığın sudan vs vs sıralanır gider. Ne oldu o beğendiğin biraya, kite geri mi döneceksin?

1. Hiç beğenmedin ve tam tahıldan vazgeçtin. Belki sana gönderilen birayı yapan yapamamış, belki senin damak tadına uygun bir stil değil, belki sen çok daha iyisini yapacaktın. Bu durumda kite devam mı edeceksin?

Bu ihtimaller uzar gider. Bence en önemli konulardan birini kaçırıyorsun. Burada tam tahılla uğraşan kişilerin birçoğu bira içmeyi seviyor ama belki bir onun kadar , hatta daha fazla , tam tahıl bira yapmayı seviyor. Bira kaynattığın bir günün heyecanı, fermantasyon süreci, şişeleme, gazlandırma ve o ilk tadım. Her sefer ilk defa yapıyormuşçasına yaşanan heyecan çok farklı bir duygu.

Biraz da bu gözle bak bence, çok da takılma detaylara…

21 Beğeni

Ben reçete yapmayı seviyorum, hayalim ilaç kutularına tok yazıp 2 çizik atmaktı, olmadı, oxford un gözü çıksın.

10 Beğeni